Azalia japońska 'Diamant Rosa' - Rhododendron japonicum 'Diamant Rosa'

2020-07-16 15:58 Agnieszka Mike-Jeziorska
azalia japońska 'Diamant Rosa'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Azalia japońska 'Diamant Rosa' to wolno rosnący (karłowy), kępiasty, zwarty krzew, należący do rodziny  wrzosowatych (Ericaceae). Rośliny zakwitają pod koniec maja. Kwiaty pojedyncze, bardzo liczne, intensywnie różowe. Krzew osiąga po 10 latach  0,4 m wysokości i 0,7 m szerokości. Ma ciemne, półzimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwu sezonowe.  Oznacza to, że każdy liść żyje dwa lata, stąd część z nich zawsze pozostaje na zimę na roślinie.

Azalia japońska 'Diamant Rosa' preferuje stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Pąki tych roślin są dość wrażliwe na mróz, ale, ze względu na niewielkie rozmiary - dość dobrze zimują pod śniegiem. Jedynie w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy należy je okrywać stroiszem lub siatką cieniującą. Strefa mrozoodporności - 6B. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu, w miejscu osłoniętym i zacisznym. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalie japońskie doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty