Enkiant dzwonkowaty - Enkianthus campanulatus

2020-07-16 15:54

Enkiant dzwonkowaty to wolno rosnący, ozdobny krzew liściasty z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), dorastający do 1,5–2 m wysokości. Charakteryzuje się krzaczastym, wzniesionym pokrojem. Jego pędy boczne układają się wyraźnymi piętrami i silnie rozgałęziają się bliżej obwodu korony.

Enkiant obficie kwitnie w maju–czerwcu. Kwiaty są dzwonkowate, kremowe bądź różowe (mogą mieć charakterystyczne prążkowanie), pachnące, osadzone na długich szypułkach, zebrane po kilka na szczytach pędów w zwisające, gęste kwiatostany (baldachogrona). Odmiany różnią się kolorem kwiatów. Enkiant jest rośliną miododajną.Liście enkiantu są eliptyczne, zielone, niewielkie, pokryte po obu stronach włoskami, skupione po kilka i ułożone w okółkach osadzone są na wierzchołkach pędów. Jesienią liście przebarwiają się na jaskrawy pomarańczowoczerwony lub czerwony kolor. Na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Kolorowe liście w jesiennym ogrodzie. Jesienne kompozycje z roślin

Enkiant dzwonkowaty – wymagania uprawowe

Enkiant dzwonkowaty wymaga stanowisk półcienistych, ewentualnie słonecznych, osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być próchniczna, wilgotna (ale nie mokra), dobrze zdrenowana (cięższe gleby przed sadzeniem należy rozluźnić, najlepiej żwirem), kwaśna (pH poniżej 5). Ze względu na to, że roślina ma płytki system korzeniowy, nie jest odporna na suszę.Enkiant dzwonkowaty jest dość odporny na mrozy. Może przemarzać w bezśnieżne zimy, dlatego warto jesienią przykryć go np. stroiszem.

>>Przeczytaj też: Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych

Enkiant – pielęgnacja

Enkiant kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego ciąć można go dopiero po przekwitnięciu. Cięcie nie jest jednak konieczne (najładniej wyglądają rośliny o naturalnym pokroju, warto jednak usunąć suche lub niepożądane pędy, a starsze egzemplarze, które znacznie się rozrosły dość mocno przyciąć.Dobrze, gdy gleba wokół rośliny jest wyściółkowana korą (zapobiega to zarówno wzrostowi chwastów, jak i nagrzewaniu się gleby oraz parowaniu wody z jej powierzchni).Enkiant dzwonkowaty rozmnaża się przez półzdrewniałe sadzonki z piętką pobierane latem. Roślinę można też rozmnażać przez nasiona wysiewane pod szkłem pod koniec zimy.Wiosną enkiant należy zasilić nawozem dla różaneczników i kompostem, ostrożnie mieszając je glebą, by nie naruszyć płytko rozrastających się korzeni.W czasie suszy enkiant wymaga podlewania.

Enkiant dzwonkowaty – zastosowanie

Roślina polecana na wrzosowiska oraz do sadzenia w małych ogrodach. Dobrze wygląda w kompozycjach naturalistycznych oraz założeniach orientalnych. Najlepiej sadzić ją w grupach, najlepiej z innymi roślinami wrzosowatymi. Nadaje się do sadzenia pod drzewami.

Poznaj inne rośliny wrzosowate:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021