Kompostownik. Jak zagospodarować odpady bio i liście?

2021-07-30 15:27

Młode chwasty, skoszona trawa, gałęzie, a nawet kawałki warzyw – wykorzystując resztki organiczne otrzymujemy jeden z najlepszych zielonych nawozów. Dowiedz się, jak, gdzie i w czym kompostować odpady.

Kompostownik
Autor: gettyimages Resztki warzyw, owoców, liście (niektórych) drzew, herbata czy nawet fusy od kawy to wszystko stworzy dobra pozywkę dla przyszłych roślin

Spis treści

  1. Jak dobrze ułożyć kompost?
  2. Różne sposoby kompostowania
  3. Czego nie należy kompostować?

Kompostowanie to nic innego, jak przetwarzanie zielonych odpadów w nawóz, który odżywia glebę. Dzięki temu zachodzą w niej naturalne procesy biochemiczne, a nasze plony rosną lepiej. Najlepszym rozwiązaniem na wykorzystanie resztek jest założenie kompostownika w ogrodzie. Wykorzystując surowce pozyskane z działki uzyskujemy w ten sposób ekologiczny nawóz. Największą jego zaletą jest duża zawartość próchnicy glebowej, która wpływa na żyzność i powstanie dobrej struktury gleby (gruzełkowatej). Poza tym produkując własny kompost wiemy, że żadne składniki nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Jak dobrze ułożyć kompost?

Do jego utworzenia można przeznaczyć różne części roślin, np. skoszoną trawę, młode chwasty (bez nasion), resztki pożniwne (słoma) czy rozdrobnione gałęzie po ścięciu drzew. Ale to nie wszystko. Wykorzystać możemy również kuchenne odpady, takie jak fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek oraz obierki i resztki warzyw (marchew, ziemniak, ogórek). Podstawą tego, aby surowce rozłożyły się prawidłowo, jest ich właściwy dobór i zachowanie proporcji. Trzeba im zapewnić odpowiednią wilgoć, dostęp do powietrza, a także obecność mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład materii.

Odpady organiczne układa się w tzw. pryzmę, czyli stos – najlepiej mieszać surowce, np. te z dużą ilością azotu (świeżo skoszona trawa, rośliny motylkowe, odpadki żywności) oraz węgla (słoma, drewno, kora, łodygi kukurydzy). Pryzma powinna być ułożona warstwowo, a każdy segment przesypany ziemią kompostową. Proces kompostowania trwa zwykle od 8 miesięcy do roku i zależy od przemian zachodzących w pryzmie. Do kompostu warto dodawać popiół drzewny, który jest znakomitym źródłem potasu, wapnia i magnezu.

Różne sposoby kompostowania

Według regulaminu Rodzinnych Ogródków Działkowych kompost powinien być składowany w lekko zacienionym miejscu, co najmniej metr od granicy działki. Jeśli chcemy składować surowce w pojemniku, najprostszym rozwiązaniem jest zakup skrzyni kompostowej (drewnianej). Deski dostępne są w paczkach do samodzielnego montażu i trzeba je łączyć "na zakładkę". Praktycznym rozwiązaniem jest skrzynia dwukomorowa – w jednej części można trzymać kompost z zeszłego sezonu, a w drugiej świeżo uzbierane odpady. Alternatywną opcją jest wybór gotowych pojemników z tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne. Gruba warstwa ścian i szczelna pokrywa sprawiają, że taki kompostownik nadaje się nie tylko do ogrodu czy na działkę, ale i na taras czy balkon.

Idealnymi rozwiązaniem na balkon lub taras będzie mini kompostownik z pokrywą – wyglądem przypomina pojemnik do segregacji śmieci. Jego zaletą jest to, że gwarantuje wyrównaną temperaturę oraz odpowiednią cyrkulację powietrza w środku. Nie trzeba też aż tak często przerabiać kompostu. W czasie zimy możemy taki kompostownik ocieplić styropianem, ale problemem mogą być dżdżownice, które zaczną szukać cieplejszego miejsca. Jeśli trzymamy kompostownik na tarasie lub balkonie, pamiętajmy, że najlepsza pora na zbieranie zielonych odpadów trwa od wiosny do jesieni.

Czego nie należy kompostować?

Dodawanie niewłaściwych materiałów grozi zahamowaniem kompostowych przemian, włączając w to gnicie oraz czynniki chorobotwórcze. Na wolno dodawać do kompostownika żadnych substancji, które są toksyczne dla mikroorganizmów (drewno impregnowane, ścinki gazet z kolorowym nadrukiem). Myśląc o resztkach z kuchni wykluczmy cytrusy – zwykle zawierają pozostałości pestycydów i konserwantów. Naszemu kompostowi zaszkodzić mogą również wszelkie substancje pochodzenia nieorganicznego, czyli metal, szkło, plastik, folia aluminiowa czy gruz budowlany. Nie wykorzystujmy też żadnych kawałków mięsa, gdyż może ono powodować namnażanie się złej mikroflory – tego typu reszki "bio" powinny trafić do pojemnika na odpady mieszane.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: