Pompa do wody. Jakie urządzenie wybrać do poszczególnych zastosowań?

2021-07-30 15:44

Z jednej strony ulewy zagrażające budynkom i piwnicom, z drugiej konieczność oczyszczania zbiorników na terenie domu. Jak widać sytuacji, w których przydaje się sprzęt do wypompowywania wody, jest wiele. Sprawdź, jaki rodzaj pompy będzie dla ciebie najbardziej użyteczny.

Pompa do wody
Autor: gettyimages Pompa do wody

Spis treści

  1. Pompa do wody – co to jest i jak działa?
  2. Wypompowanie wody z zalanej piwnicy
  3. Wypompowanie wody z oczka wodnego
  4. Pompa do nawadniania ogrodu ze studni

Bez pompy nie moglibyśmy cieszyć się bieżącą wodą w domu, czy bujnymi roślinami w ogrodzie. Urządzenie to ma jednak znacznie więcej zastosowań – jest m.in. niezbędnym kołem ratunkowym podczas powodzi. Na rynku mamy wiele rodzajów pomp, które są dostosowane do określonego użytku.

Pompa do wody – co to jest i jak działa?

Okazuje się, że pompa wodna została wynaleziona już w III w. p.n.e. przez greckiego konstruktora Ktesibiosowa. Wówczas była to dwucylindrowa sikawka pożarnicza. W 1433 r. włoski inżynier Mariano di Jacopo opisał na czym polega działanie pompy ssąco-tłoczącej. Dziś to urządzenie o dużej wydajności, które nadaje się do stosowania w wielu różnych sytuacjach awaryjnych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pompy do wody, np. nawierzchniowe (do ogrodu), wirowe, zanurzeniowe, a także zestawy hydroforowe, przeznaczone do zasilania w wodę domowych instalacji.

Urządzenie działa w ten sposób, że wytarza różnicę ciśnień między stroną ssawną (wlot), a tłoczną (wylot). Tzw. tłoczysko napędzane jest za pomocą wału kordobowego. Gdy tłok "idzie" w dół, zawór ssawny jest zamknięty i jednocześnie otwiera się zawór tłoczny. W tym czasie woda zostaje wypchnięta do rurociągu tłocznego. Następnie, kiedy tłok "rusza" w górę, wypycha zassaną ciecz na zewnątrz pompy. Aby pompa spełniała swoje zadanie, mechanizm musi być zanurzony w wodzie – wtedy ruch tłoka powoduje przesunięcie się cieczy.

Wypompowanie wody z zalanej piwnicy

Ulewy i obfite opady deszczu stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również budynków mieszkalnych. Jeżeli dojdzie do zalania piwnicy, najlepszy wyborem będzie pompa odwadniająca do wody czystej lub brudnej. Tu należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wielkość, ale też gęstość zanieczyszczeń. W przypadku bardzo brudnej wody pomocna będzie pompa zatapialna, czyli taka, której najczęściej używa się do usuwania szamba i ścieków. Pamiętajmy jednak, że ilość zanieczyszczeń nie powinna być zbyt duża, bo wtedy może dość do awarii silnika. Skoro o tym mowa, w sklepach dostępne są zarówno pompy elektryczne, jak i spalinowe, działające na benzynę lub diesla. Wersje elektryczne zazwyczaj pracują ciszej i są bardziej kompaktowe. Ważny jest też rodzaj wirnika, np. do odpompowania wody zawierającej piasek lepszym wyborem będzie stalowy zamiast taki z tworzywa sztucznego. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak wyłącznik pływakowy (reguluję pracę pompę w zależności od poziomu wody) czy wyłącznik termiczny (chroni pompę przed przegrzaniem).

Wypompowanie wody z oczka wodnego

Wśród osób posiadających ogrody bardzo dużo jest oczek wodnych, w których pływają ryby, kwitną lilie i kumkają żaby. Wypełnienie takiego zbiornika nie jest trudne – najprostszym sposobem jest wykorzystanie wody wodociągowej, oczyszczonej deszczówki lub wody ze studni. Możemy połączyć w jednym zbiorniku wodę stojącą oraz płynącą (np. kaskady, wodotryski). Istotnym zadaniem jest wybór gatunków roślin (bagienne albo należące do wód przybrzeżnych), a także sposób czyszczenia zbiornika. Ponieważ oczka wodne są w stanie regulować swój ekosystem jedynie w ograniczonym stopniu, warto zainwestować w filtry. W zależności od tego jaką pojemność ma zbiornik, możemy wybrać pompę wodną filtrującą o małej wydajności lub gotowy zestaw filtrujący. Jeśli w oczku znajduje się woda zawierająca zbyt dużo fosforu, mogą pojawić się glony. W ich zwalczaniu pomogą lampy UV, a pompy napowietrzające dostarczą większą ilość tlenu.

Pompa do nawadniania ogrodu ze studni

Pompy do wody czystej najlepiej sprawdzają się jako pompy do studni, np. głębinowych. Umożliwiają skuteczne przepompowanie wody w górę – nawet do 50 m lub więcej, w zależności od danego modelu. Jeśli myślimy o zanurzeniu sprzętu w studni, postawmy na pompę głębinową. Jest cicha i wydajna, a cały mechanizm znajduje się poza domem. Wadą jest jednak cena montażu oraz fakt, że w razie awarii, należy wyjąć całe urządzenie ze zbiornika. Przy planowaniu instalacji trzeba wziąć pod uwagę średnicę studni i głębokość, na której ma pracować pompa. Jeżeli urządzenie ma stać na powierzchni, wybierzmy pompę ogrodową. To dobra opcja, jeśli planujemy podłączać do niej węże od zraszaczy. Ze wspólną pomocą tych elementów możemy szybko i łatwo nawodnić rośliny w ogrodzie, umyć samochód czy podjazd do garażu. Rozważając zakup pompy ogrodowej, patrzmy na jej wielkość – powinna mieć silnik o mocy co najmniej 1300W, turbiny nowej generacji, a także obudowę z wysokiej jakości tworzywa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE: