Jaki basen ogrodowy wybrać? Baseny do ogrodu: dmuchany, rozporowy, stelażowy

2021-07-26 10:40
basen ogrodowy
Autor: gettyimages

Baseny ogrodowe są idealne na upały. Na rynku mamy dostępne baseny stelażowe, rozporowe, dmuchane. Podpowiadamy, jaki basen ogrodowy wybrać oraz w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć.

Spis treści

 1. Jaki basen ogrodowy wybrać? 
 2. Baseny ogrodowe - rodzaje
 3. Baseny ogrodowe dmuchane i brodziki dla dzieci
 4. Baseny ogrodowe rozporowe 
 5. Baseny ogrodowe stelażowe 
 6. Akcesoria do basenów ogrodowych
 7. Gdzie wstawić basen ogrodowy?
 8. Baseny ogrodowe: 10 propozycji  - ZDJĘCIA
 9. Miejsce wypoczynku na tarasie i balkonie - INSPIRACJE

Dziś basen możemy mieć praktycznie w każdym ogrodzie czy na działce, którą odwiedzamy tylko w weekendy. A mały basen dla maluchów nawet na tarasie. I nie trzeba od razu budować kosztownej konstrukcji, w sprzedaży są bowiem gotowe baseny ogrodowe, które po sezonie zdemontujemy i przechowamy na następny rok.

Jaki basen ogrodowy wybrać? 

Odpowiedź na pytanie, jaki basen do ogrodu będzie najlepszy, zależy od kilku czynników. Po pierwsze - musimy zastanowić się, dla kogo jest przeznaczony basen: czy będą z niego korzystać tylko i wyłącznie dzieci, czy również dorośli? Po drugie - warto wziąć pod uwagę także rozmiary basenu, sposób montażu, a także określić kwotę, jaką jesteśmy w stanie dać za zakup basenu ogrodowego.

Ile kosztuje basen ogrodowy? Koszt basenu ogrodowego zależy od materiału, rozmiaru oraz producenta. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe - kilka tysięcy.

Baseny ogrodowe - rodzaje

W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych basenów ogrodowych, dlatego z pewnością wybierzemy model, który spełni nasze oczekiwania tak pod względem wyglądu, jak i ceny. Wśród basenów ogrodowych wyróżniamy między innymi:

 • brodziki dla dzieci,
 • baseny dmuchane,
 • baseny rozporowe,
 • baseny stelażowe.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom basenów do ogrodu.

Baseny ogrodowe dmuchane i brodziki dla dzieci

Najmłodszym entuzjastom zabaw w wodzie wystarczą brodziki i małe baseny dmuchane. Baseny dla dzieci mogą mieć przeróżne kształty – od „zwykłych wanienek” począwszy, po prawdziwe zamki, a te są w przeróżnych kolorach. Wystarczy je nadmuchać (można do tego użyć pompki, zajmuje to kilka minut), napełnić wodą i… pilnować maleństwa. Takie modele basenów miewają kranik, który usprawnia wymianę wody, co przy małych dzieciach jest niezbędne.

Zależnie od modelu i firmy baseny dla dzieci zaopatrzone bywają w pokrywę chroniącą wodę od zanieczyszczeń. Trzeba jednak powiedzieć, że baseny tego typu są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre modele mają niezależne komory powietrzne i w przypadku przebicia jednej z nich basen nadal utrzymuje swój kształt. Dlatego też często w zestawie dostajemy łatki. Do tego typu basenów ogrodowych w zasadzie nie można podłączyć pompy filtrującej.

Baseny ogrodowe rozporowe 

Dla starszych dzieci dobre będą baseny ogrodowe rozporowe. Czym się różnią od basenów dmuchanych? Również jak te pierwsze są z tworzywa, ale baseny dmuchane mają tylko kołnierz, co zapobiega urazom, gdyż jest stosunkowo miękki i wyoblony. Ścianki boczne basenu rozporowego trzymają się w pionie za sprawą naporu wody go wypełniającej.

Tego typu modele basenów rozporowych dostępne są w wielu rozmiarach. Podany wymiar dotyczy zazwyczaj średnicy (w najszerszej części zbiornika), a nie wysokości kołnierza. Baseny rozporowe są zazwyczaj okrągłe i mogą nieco się zwężać ku górze. Nabierają kształtu podczas napełniania wodą.

Baseny ogrodowe stelażowe 

Jeśli z basenu ogrodowego mają z założenia korzystać także dorośli, warto sięgnąć po baseny stelażowe. Wyróżniają się one tym, że cała niecka basenowa mocowana jest na stelażu z rurek aluminiowych, a sam zbiornik jest dosyć głęboki i na tyle pojemny, że w takim basenie (zależnie od jego wymiarów) zmieści się nawet kilka osób.

Baseny stelażowe są najczęściej okrągłe albo prostokątne. Ze względu na głębokość, do basenu stelażowego przydają się drabinki, ułatwiające wejście do środka.

Akcesoria do basenów ogrodowych

Do basenów ogrodowych będą potrzebne różnego typu akcesoria. Niektóre w zależności od modelu basenu są sprzedawane w komplecie. Przydatne akcesoria basenowe to:

 • pompka, która usprawni pompowanie basenu;
 • pompy filtrujące do basenów ogrodowych – oczyszczają wodę w basenach od średnicy 244 cm i większych (zwykle rozporowych oraz stelażowych);
 • chemia basenowa;
 • pokrywy basenów ogrodowych – przydają się do wszelkiego rodzaju basenów, chronią przed zanieczyszczeniami; 
 • maty zabezpieczające dno basenu – chronią je zarówno przed uszkodzeniami podczas zabawy, jak i przed ostrymi elementami w podłożu (np. kamieniami);
 • drabinki – ułatwiają wejście do głębokich basenów;
 • filtry do pomp oczyszczających do basenów ogrodowych;
 • łatki – do napraw basenu, można je naklejać nawet pod wodą bez potrzeby wypuszczania jej z basenu.

Gdzie wstawić basen ogrodowy?

Zanim kupimy basen ogrodowy zastanówmy się, gdzie go postawimy. Warto wiedzieć, że miejsce na postawienie basenu powinno być równe, wypoziomowane. Jeśli basen przeznaczony jest dla dzieci, warto umiejscowić go na słońcu (woda zbyt zimna może wywołać szok termiczny u naszej pociechy).

Wielkość basenu ogrodowego dobrze jest dobrać do wymiarów ogrodu – basen nie powinien dominować wielkością, bo to zaburzy estetykę. Baseny ogrodowe z tworzywa nie mogą pozostawać na zewnątrz przy temperaturze poniżej 0 st. C, gdyż twardnieją, co powoduje ich pękanie. Po sezonie należy basen ogrodowy opróżnić z wody, oczyścić, wytrzeć i schować, zabezpieczając przed niskimi temperaturami.

Baseny ogrodowe: 10 propozycji  - ZDJĘCIA

Przedstawiamy inspiracje i pomysły na baseny ogrodowe - zobaczcie najciekawsze aranżacje.

Miejsce wypoczynku na tarasie i balkonie - INSPIRACJE

Całoroczne baseny ogrodowe. Latem kąpiel - zimą ślizgawka
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022