Nawożenie domowych roślin doniczkowych

2020-01-15 22:17

Nawożenie roślin doniczkowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak i kiedy należy nawozić rośliny doniczkowe? Jakie nawozy stosować?

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Dlaczego rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia?
  2. Nawożenie roślin doniczkowych we wnętrzach - kiedy nawozić
  3. Nawożenie domowych roślin doniczkowych - jak i czym nawozić

Jeśli chcemy, aby rośliny doniczkowe dekorujące nasze wnętrza atrakcyjnie się prezentowały, dobrze rosły i obficie kwitły (w przypadku tych o ozdobnych kwiatach), musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie domowych kwiatów doniczkowych jest ich nawożenie.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Dlaczego rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia?

Rośliny uprawiane w doniczkach (czy innego rodzaju pojemnikach) potrzebują regularnego zasilania nawozami - pod tym względem nie różnią się od roślin, które sadzimy w ogrodach. Dostarczanie wraz z nawozami niezbędnych pierwiastków mineralnych (makro- i mikroelementów) pozwala na prawidłowy wzrost roślin oraz zwiększają walory estetyczne zieleni - rośliny ładniej wyglądają, mają atrakcyjny pokrój, ich liście są właściwie wybarwione, obficiej kwitną. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju (wydłużania pędów, rozwijania systemu korzeniowego, wypuszczania nowych liści i kwiatów) rośliny potrzebują pokarmu, czyli znajdujących się z podłożu składników mineralnych. W uprawie doniczkowej ziemi w pojemniku jest niewiele i pierwiastki w niej zawarte szybko są przez roślinę zużywane. Dlatego konieczne jest systematyczne ich uzupełnianie, czyli nawożenie.

Nie przegap: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Nawożenie roślin doniczkowych we wnętrzach - kiedy nawozić

Rośliny uprawiane w pojemnikach nawozimy regularnie w sezonie, czyli w okresie od wiosny (marca) do jesieni (października-listopada) podając nawozy zazwyczaj co 2-3 tygodnie. Zimą większość roślin przechodzi tzw. okres spoczynku (rośliny wtedy nie rosną) - w tym czasie należy zaprzestać nawożenia ( nawozimy jedynie gatunki kwitnące zimą).

Zobacz też: Balkon zimą też może być atrakcyjny! Pomysły na zimowe dekoracje balkonu >>

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Rośliny doniczkowe najczęściej nawozimy wraz z podlewaniem

Nawożenie domowych roślin doniczkowych - jak i czym nawozić

Do nawożenia roślin doniczkowych w domu najwygodniej używać gotowych nawozów wieloskładnikowych. W sklepach ogrodniczych, marketach, kwiaciarniach dostępna jest bogata oferta rozmaitych nawozów do roślin doniczkowych. Możemy wybrać jeden w wielu nawozów uniwersalnych albo nawóz przeznaczony do zasilania konkretnej grupy roślin. Takie nawozy mają specjalnie dobrany skład poszczególnych składników mineralnych w odpowiednich proporcjach zależnych od potrzeb pokarmowych roślin z danej grupy). Do wyboru mamy m.in.:

W sprzedaży są też specjalne nawozy, które pomagają rozwiązać określone problemy w uprawie roślin, jak np. nawóz przeciwko chlorozie.Nawozy do roślin doniczkowych są dostępne w wygodnej w użyciu formie płynnej (wystarczy rozpuścić odpowiednią dawkę nawozu w określonej ilości wody).Do nawożenia roślin doniczkowych możemy też użyć tzw. nawozów o przedłużonym działaniu oferowanych w formie tabletek, pałeczek czy koreczków, które wciska się w glebę. Takie nawozy aplikuje się raz w sezonie (na wiosnę) - powoli rozpuszczając się uwalniają stopniowo składniki mineralne.Uwaga! Nie należy przekraczać dawek nawozu zalecanych przez producenta, ponieważ nadmiar dostarczonych roślinie nawozów może prowadzić do przenawożenia i spowodować problemy (przenawożenie rozpoznaje się po tym, że mimo wilgotnej gleby w doniczce rośliny więdną).

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages