Nawożenie domowych roślin doniczkowych

2020-01-15 22:17

Nawożenie roślin doniczkowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak i kiedy należy nawozić rośliny doniczkowe? Jakie nawozy stosować?

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Dlaczego rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia?
  2. Nawożenie roślin doniczkowych we wnętrzach - kiedy nawozić
  3. Nawożenie domowych roślin doniczkowych - jak i czym nawozić

Jeśli chcemy, aby rośliny doniczkowe dekorujące nasze wnętrza atrakcyjnie się prezentowały, dobrze rosły i obficie kwitły (w przypadku tych o ozdobnych kwiatach), musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie domowych kwiatów doniczkowych jest ich nawożenie.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Dlaczego rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia?

Rośliny uprawiane w doniczkach (czy innego rodzaju pojemnikach) potrzebują regularnego zasilania nawozami - pod tym względem nie różnią się od roślin, które sadzimy w ogrodach. Dostarczanie wraz z nawozami niezbędnych pierwiastków mineralnych (makro- i mikroelementów) pozwala na prawidłowy wzrost roślin oraz zwiększają walory estetyczne zieleni - rośliny ładniej wyglądają, mają atrakcyjny pokrój, ich liście są właściwie wybarwione, obficiej kwitną. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju (wydłużania pędów, rozwijania systemu korzeniowego, wypuszczania nowych liści i kwiatów) rośliny potrzebują pokarmu, czyli znajdujących się z podłożu składników mineralnych. W uprawie doniczkowej ziemi w pojemniku jest niewiele i pierwiastki w niej zawarte szybko są przez roślinę zużywane. Dlatego konieczne jest systematyczne ich uzupełnianie, czyli nawożenie.

Nie przegap: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Nawożenie roślin doniczkowych we wnętrzach - kiedy nawozić

Rośliny uprawiane w pojemnikach nawozimy regularnie w sezonie, czyli w okresie od wiosny (marca) do jesieni (października-listopada) podając nawozy zazwyczaj co 2-3 tygodnie. Zimą większość roślin przechodzi tzw. okres spoczynku (rośliny wtedy nie rosną) - w tym czasie należy zaprzestać nawożenia ( nawozimy jedynie gatunki kwitnące zimą).

Zobacz też: Balkon zimą też może być atrakcyjny! Pomysły na zimowe dekoracje balkonu >>

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Rośliny doniczkowe najczęściej nawozimy wraz z podlewaniem

Nawożenie domowych roślin doniczkowych - jak i czym nawozić

Do nawożenia roślin doniczkowych w domu najwygodniej używać gotowych nawozów wieloskładnikowych. W sklepach ogrodniczych, marketach, kwiaciarniach dostępna jest bogata oferta rozmaitych nawozów do roślin doniczkowych. Możemy wybrać jeden w wielu nawozów uniwersalnych albo nawóz przeznaczony do zasilania konkretnej grupy roślin. Takie nawozy mają specjalnie dobrany skład poszczególnych składników mineralnych w odpowiednich proporcjach zależnych od potrzeb pokarmowych roślin z danej grupy). Do wyboru mamy m.in.:

W sprzedaży są też specjalne nawozy, które pomagają rozwiązać określone problemy w uprawie roślin, jak np. nawóz przeciwko chlorozie.Nawozy do roślin doniczkowych są dostępne w wygodnej w użyciu formie płynnej (wystarczy rozpuścić odpowiednią dawkę nawozu w określonej ilości wody).Do nawożenia roślin doniczkowych możemy też użyć tzw. nawozów o przedłużonym działaniu oferowanych w formie tabletek, pałeczek czy koreczków, które wciska się w glebę. Takie nawozy aplikuje się raz w sezonie (na wiosnę) - powoli rozpuszczając się uwalniają stopniowo składniki mineralne.Uwaga! Nie należy przekraczać dawek nawozu zalecanych przez producenta, ponieważ nadmiar dostarczonych roślinie nawozów może prowadzić do przenawożenia i spowodować problemy (przenawożenie rozpoznaje się po tym, że mimo wilgotnej gleby w doniczce rośliny więdną).

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE