Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

2015-12-14 19:31

Wśród licznych roślin doniczkowych, którymi możemy dekorować nasze wnętrza, na uwagę zasługują te o ozdobnych liściach. Można je ustawiać w pomieszczeniach pojedynczo, ale równie ciekawie wyglądają zestawione w kompozycjach. Poznaj popularne rośliny doniczkowe ozdobne z liści.

Spis treści

  1. Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach
  2. Kompozycje z roślin o ozdobnych liściach

Od dawna chętnie do ozdoby wnętrz wykorzystywano rośliny doniczkowe. Rośliny ustawione w pomieszczeniu nie tylko znakomicie je uzupełniają, ale także tworzą w nim wyjątkowy mikroklimat. Do dekoracji wnętrz chętnie wykorzystujemy rośliny kwitnące, których kolorowe kwiaty ożywiają kolorystycznie wnętrze. Warto jednak zwrócić uwagę na domowe rośliny uprawiane w doniczkach, które mają dekoracyjne liście.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Wśród roślin doniczkowych, którymi dekorujemy nasze wnętrza na szczególną uwagę zasługują gatunki o ozdobnych liściach. Zazwyczaj rośliny te maja niepozorne i mało dekoracyjne kwiaty. Ich główną ozdobą są liście o różnych kształtach, fakturze i kolorach. Liście roślin doniczkowych mogą być drobne, jak np. u Fikusa Benjamina, lub duże i skórzaste, jak u Fikusa Liriolistnego albo wąskie, jak u Draceny Obrzeżonej. Mogą być zielone, jak u Zamiokulkasa, albo o czerwonym zabarwieniu, jak u jednego z gatunków Fitonii. Jest też wiele gatunków bądź odmian roślin uprawianych u nas jako doniczkowe, które mają liście ozdobione charakterystycznym wzorkiem. Do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy należą Kalatee. Liście takich roślin, jak Fitonie czy Alokazje, charakteryzują wyraźnie odznaczające się na blaszce liściowej nerwy.

Kompozycje z roślin o ozdobnych liściach

Tworząc kompozycje z roślin, które mają ozdobne liście, trzeba przede wszystkim zachować umiar. Nie należy na siłę łączyć w jednym miejscu wielu gatunków bądź odmian. Najładniej wyglądają aranżacje roślin tego samego gatunku w różnych odmianach. Jeśli tworzymy kompozycję w jednym pojemniku, to koniecznie wybierajmy rośliny o podobnych wymaganiach – dzięki temu ich pielęgnacja będzie ułatwiona.