Paprocie uprawiane w doniczkach w domu

2018-11-24 19:31

Paprocie to grupa roślin, które zachwycają dekoracyjnymi liśćmi. Poznaj najpopularniejsze paprocie uprawiane w doniczkach w domu i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Spis treści

  1. Paprocie w aranżacji wnętrz
  2. Paprocie doniczkowe - domowa pielęgnacja
  3. Najpopularniejsze paprocie uprawiane w doniczkach w domu

Wśród licznych gatunków paproci są takie, które z powodzeniem można uprawiać w doniczkach w domu. Do najpopularniejszych należą: nefrolepis, zanokcica, płaskla, flobodium, niekropień. Zachwycają wyjątkowo dekoracyjnym ulistnieniem i wnoszą do pomieszczeń aurę tajemniczości i magicznej egzotyki.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Paprocie w aranżacji wnętrz

Paprocie mogą stać się atrakcyjnym elementem wystroju każdego domu. Doskonale nadają się do dekoracji wnętrz urządzonych w różnych stylach. Równie dobrze prezentują się w aranżacji minimalistycznej, jak i rustykalnej.Dostępne w sprzedaży gatunki paproci różnią się rozmiarami oraz kształtami i barwami liści (przede wszystkim zielenią o różnej intensywności koloru). Można je eksponować pojedynczo albo łączyć w ciekawych kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi o ozdobnych liściach czy kwiatach.>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: jak je eksponować?

Paprocie doniczkowe - domowa pielęgnacja

Aby paprocie długi czas pozostawały atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza, musimy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, pamiętając o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji paproci w domu.1. Paprocie lubią rozproszone światło, dlatego w domu należy znaleźć dla nich miejsce lekko zacienione (ale nie ciemne!), osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych.2. Paprociom najlepiej zapewnić temperaturę 20-25 st.C latem i 18-20 st.C zimą (nie ustawiamy ich zimą w pobliżu źródeł ciepła, np. na parapetach, pod którymi zamontowane sa grzejniki).3. Paprocie nie lubią przeciągów!4. Paprocie należy podlewać regularnie i umiarkowanie, tak by podłoże w doniczce było zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre (paprocie nie mogą stać w wodzie!). W okresie spoczynku (jesienią i zimą) należy podlewanie nieco ograniczyć, ale nie wolno dopuszczać do mocnego przesuszenia podłoża. Do podlewania najlepiej używać wody odstałej, o temperaturze pokojowej.5. Paprocie lubią dużą wilgotnośc powietrza, dlatego wdzięczne będą za regularne zraszanie (miękką wodą!), zwłaszcza w okresie grzewczym.6. Najlepsze dla paproci  jest specjalistyczne podłoże dla tej grupy roślin o kwaśnym odczynie i dużej zawartości próchnicy.

Najpopularniejsze paprocie uprawiane w doniczkach w domu

Niewątpliwie najpopularniejszą paprocią doniczkową jest nefrolepis, potocznie zwany właśnie paprotką, który kiedyś był obecny prawie w każdym domu, potem nieco zapomniany, a w ostatnich latach powracający do łask. Ale do dekoracji wnętrz możemy wykorzystać także inne popularne paprocie domowe.

  • Nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata) ma liczne odmiany - najczęściej spotykane to: 'Roosveltii', 'Norwoodii', 'Whitmanii', 'Bostoniensis', 'Bostoniensis nana'. Liście nefrolepisa są pojedynczo lub podwójnie pierzaste, u niektórych odmian karbowane. Nefrolepis nie znosi zbyt suchego i gorącego powietrza, nie lubi też stać w pobliżu urządzeń gazowych oraz w przeciągu. Ze względu na swoje długie i zwisające liście nadaje się do ekspozycji w wiszących pojemnikach. W uprawie doniczkowej spotyka się również inne gatunki rodzaju Nephrolepis.
  • Zanokcica (Asplenium) tworzy liczne jasnozielone, całobrzegie, lekko łukowato wygięte na zewnątrz, dość sztywne, ale elastyczne liście, które zebrane są w zwartą, gęstą rozetę o średnicy i wysokości 20–45 cm.
  • Płaskla (Platycerium), potocznie zwana łosimi rogami (od kształtu liści). Rośnie powoli, tworzy dwa rodzaje liści: dolne są płatowate, ułożone dachówkowato, tworzą podstawę dla długich, wciętych liści asymilacyjnych, dorastających do 50–60 cm długości. Łosie rogi można uprawiać tradycyjnie w doniczce wypełnionej podłożem albo przytwierdzone do kawałka kory z kępą torfu. Dobrze prezentuje sie w wiszacych pojemnikach.
  • Flebodium (Phlebodium) o błyszczących i silnie powcinanych, niebieskozielonych  liściach, które osadzone są na długich i cienkich ogonkach. Nazwa tej paproci pochodzi od żółtego koloru zarodni znajdujących się na spodniej stronie liści. Roślina bardzo szybko się rozrasta, dlatego też należy ją przesadzać co roku na wiosnę.
  • Niekropień (Adiantum) o delikatnej budowie i nietypowych - jak dla paproci - liściach - drobnych, trójkątnych, lekko powcinanych, które przypominają wyglądem liście miłorzębu dwuklapowego.

Wśród innych paproci uprawianych w doniczkach w domu wymienić takie gatunki, jak: orliczka (Pteris), paprotnik (Cyrtomium), podrzeń (Blechnum), dawalia (Davallia).