Paprotnik sierpowaty - Polystichum falcatum

2020-07-16 15:45 Michał Mazik
Paprotnik sierpowaty
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Paprotnik sierpowaty to paproć należąca do rodziny nerecznikowatych (Dryopteridaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie (jej cieplejszych rejonach), Azji (skąd pochodzi) i Afryce Północnej. W Polsce paprotnik sierpowaty jest najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa. Paproć ta dorasta zazwyczaj do 60 cm wysokości. Tworzy dość rozległe kłącza. Paprotnik sierpowaty ma sztywne, błyszczące liście, które składają się z wielu listków pojedynczych. Zarodniki mają czarną lub brunatna barwę i znajdują się na spodniej części blaszki liściowej.

Paprotnik sierpowaty ma podobne wymagania do innych gatunków paproci uprawianych w mieszkaniach. Lubi zacienione stanowiska, wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z powodzeniem rośnie na parapetach okien północnych. Optymalne podłoże dla tej paproci jest żyzne i przepuszczalne, np. torf z korą. Na dnie donicy warto dodatkowo wyłożyć solidną warstwę drenażową (uchroni korzenie przed gniciem).
Paprotnik sierpowaty lepiej rośnie w niewielkich pojemnikach. Podlewać roślinę należy często, ale umiarkowanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak nie można zalewać paproci. Nawożenie powinno być umiarkowane, a dawki nawozów mocno rozcieńczone. Roślina dobrze reaguje na zraszanie.

W warunkach domowych paprotnik sierpowaty najłatwiej rozmnaża się przez podział. Trzeba przy tym pamiętać, że paproć ta źle reaguje na uszkodzenia. Po podziale należy zapewnić jej możliwie optymalne warunki wzrostu i dużą wilgotność powietrza.

Polecane odmiany paprotnika sierpowatego: 'Butterfieldii’, 'Maritimum’ Rochfordianum'.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty