Paprotnik sierpowaty - Polystichum falcatum

2020-07-16 15:45

Paprotnik sierpowaty to paproć należąca do rodziny nerecznikowatych (Dryopteridaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie (jej cieplejszych rejonach), Azji (skąd pochodzi) i Afryce Północnej.

Paprotnik sierpowaty
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak Paprotnik sierpowaty

W Polsce paprotnik sierpowaty jest najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa. Paproć ta dorasta zazwyczaj do 60 cm wysokości. Tworzy dość rozległe kłącza. Paprotnik sierpowaty ma sztywne, błyszczące liście, które składają się z wielu listków pojedynczych. Zarodniki mają czarną lub brunatna barwę i znajdują się na spodniej części blaszki liściowej.

Paprotnik sierpowaty ma podobne wymagania do innych gatunków paproci uprawianych w mieszkaniach. Lubi zacienione stanowiska, wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z powodzeniem rośnie na parapetach okien północnych. Optymalne podłoże dla tej paproci jest żyzne i przepuszczalne, np. torf z korą. Na dnie donicy warto dodatkowo wyłożyć solidną warstwę drenażową (uchroni korzenie przed gniciem).Paprotnik sierpowaty lepiej rośnie w niewielkich pojemnikach. Podlewać roślinę należy często, ale umiarkowanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak nie można zalewać paproci. Nawożenie powinno być umiarkowane, a dawki nawozów mocno rozcieńczone. Roślina dobrze reaguje na zraszanie.W warunkach domowych paprotnik sierpowaty najłatwiej rozmnaża się przez podział. Trzeba przy tym pamiętać, że paproć ta źle reaguje na uszkodzenia. Po podziale należy zapewnić jej możliwie optymalne warunki wzrostu i dużą wilgotność powietrza.Polecane odmiany paprotnika sierpowatego: 'Butterfieldii’, 'Maritimum’ Rochfordianum'.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty