Paproć złocista = flebodium złociste - Phlebodium aureum

2020-07-16 15:45

Paproć złocista, zwana także flebodium złocistym, to gatunek paproci należący do rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Roślina tworzy grube, pokryte łuskami kłącze złocistego koloru, rozrastające się na powierzchni ziemi. Dorasta do około 1 m wysokości.

Flebodium złociste
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Flebodium złociste

Bardzo dekoracyjne liście flebodium są błyszczące i silnie powcinane, osadzone na długich i cienkich ogonkach. Barwa liści od zielonej do niebieskozielonej. Na spodzie blaszki liściowej widoczne są skupiska złocistych zarodni (zarodniki tworzą się wiosną i latem). Odmiana ‘Mandaianum’ ma liście faliste.

Podłoże dla flebodium powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre. Podlewać należy dwa razy w tygodniu. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku. Paproć ta potrzebuje dużo rozproszonego światła, ale nie lubi miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Najlepiej rośnie w półcieniu.

Flebodium złociste wymaga dużej wilgotności powietrza. Gdy jest zbyt sucho, wtedy zasychają końcówki liści. Warto więc zraszać roślinę, nawet codziennie. Dobrze jest też postawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Nie wolno nabłyszczać liści!Zimą temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi paproć nie może spadać poniżej 12 st.C.

Paproć złocistą w okresie wzrostu nawozi się co dwa tygodnie, stosując nawozy wieloskładnikowe do roślin ozdobnych z liści..Flebodium złociste przesadza się co roku, wiosną. Zawsze na dno doniczki dajemy warstwę drenażu. Paproć tę rozmnażać można przez wysiew zarodników bądź podział kłącza.

Paproć złocista bardzo szybko się rozrasta, należy więc zarezerwować dla niej odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu. Roślina doskonale nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Jest jedną z nielicznych paproci, którym nie przeszkadza dotykanie.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł niebieskozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe