Adiantum - Adiantum raddianum

2020-07-16 15:59

Adiantum to paproć o bardzo delikatnej budowie. Lubi stanowiska półcieniste i cieniste, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej postawić ją na parapecie okna północnego, północno-zachodniego lub północno-wschodniego.

Adantum należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym nie należy stawiać jej w pobliżu grzejników. Nie lubi zmiany miejsca.

Podłoże do uprawy adiantum powinno być dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne – najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla paproci, ale można też uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z dodatkiem torfu. Podlewać należy obficie i regularnie, odstałą wodą, podłoże musi być stale lekko wilgotne. Zalecane jest obfite zraszanie miękką wodą, najlepiej codziennie, szczególnie zimą, w ogrzewanych pomieszczeniach, w przeciwnym wypadku liście będą zasychać. Można również doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, pamiętając by dno doniczki nie dotykało lustra wody. Jeśli liście uschną, należy je ściąć i próbować ratować roślinę, spryskując ją codziennie do momentu, aż pojawią się młode przyrosty. Adiantum nie znosi nabłyszczania.W okresie wegetacji adiantum zasila się specjalistycznym nawozem dla paproci bądź uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu.Adiantum przesadza się wiosną, kiedy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Nie należy ugniatać mocno podłoża w doniczce, ponieważ paprocie lubią mieć trochę powietrza wokół korzeni.Adiantum rozmnaża się przez podział roślin wiosną podczas przesadzania lub przez wysiew zarodników.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 30 cm
Barwa liści/igieł jasnozielona
Podlewanie obficie
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe