Adiantum - Adiantum raddianum

2020-07-16 15:59 Opracowanie: redakcja serwisu

Adiantum to paproć o bardzo delikatnej budowie. Lubi stanowiska półcieniste i cieniste, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej postawić ją na parapecie okna północnego, północno-zachodniego lub północno-wschodniego.

Adantum należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym nie należy stawiać jej w pobliżu grzejników. Nie lubi zmiany miejsca.

Podłoże do uprawy adiantum powinno być dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne – najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla paproci, ale można też uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z dodatkiem torfu. Podlewać należy obficie i regularnie, odstałą wodą, podłoże musi być stale lekko wilgotne. Zalecane jest obfite zraszanie miękką wodą, najlepiej codziennie, szczególnie zimą, w ogrzewanych pomieszczeniach, w przeciwnym wypadku liście będą zasychać. Można również doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, pamiętając by dno doniczki nie dotykało lustra wody. Jeśli liście uschną, należy je ściąć i próbować ratować roślinę, spryskując ją codziennie do momentu, aż pojawią się młode przyrosty. Adiantum nie znosi nabłyszczania.
W okresie wegetacji adiantum zasila się specjalistycznym nawozem dla paproci bądź uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu.
Adiantum przesadza się wiosną, kiedy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Nie należy ugniatać mocno podłoża w doniczce, ponieważ paprocie lubią mieć trochę powietrza wokół korzeni.
Adiantum rozmnaża się przez podział roślin wiosną podczas przesadzania lub przez wysiew zarodników.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 30 cm
Barwa liści/igieł jasnozielona
Podlewanie obficie

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021