Podrzeń garbaty - Blechnum gibbum

2020-07-16 15:44 Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest to paproć, należąca do rodziny podrzeniowatych. W swojej ojczyźnie (wyspy: Fiji i Nowa Kaledonia) dorasta do 1m wysokości, tworząc pokryte łuskami kłącze (przypominające pień), z pióropuszem jasnozielonych, pojedynczo-pierzastych liści na szczycie.

W  Polsce roślina uprawiana jako roślina doniczkowa. Doskonale nadaje sie do uprawy w większych terrariach o wysokiej wilgotności powietrza.

Roślina wymaga jasnego lub półcienistego stanowiska oraz wysokiej wilgotności powietrza. W tym celu można  doniczkę ustawić w większym naczyniu wypełnionym stale wilgotnym torfem lub mchem. Może być rownież zraszana, ale jedynie miekką, przefiltrowaną wodą lub oczyszczoną deszczówką). Źle toleruje bezpośrednie, silne nasłonecznienie oraz przeciągi. Nie znosi również suszy, na którą reaguje zrzucaniem liści. Wymaga stale lekko wilgotnego, kwaśnego, próchnicznego podłoża. Podlewać należy ją regularnie. Najlepsza do tego jest miękka, przefiltrowana woda. Blechnum pochodzi z tropikalnego środowiska, dlatego temperatura uprawy nie może spadać poniżej 18 stopni Celsjusza.

Podrzenia nawozimy latem, rozpuszczonymi w wodzie nawozami wieloskladnikowymi, ale dawka nawozu powinna być o połowę niższa, niż zalecana dla roślin zielonych, gatunek ten jest bowiem bardzo wrażliwy na zasolenie podłoża. Z tego również powodu lepsze będzie zastosowanie nawozów organicznych na bazie biohumusu, które trudniej przedawkować, a jednocześnie nie powoduja zbyt dużego stężenia soli mineralnych w glebie. Pamiętać należy również o regularnym sprawdzaniu kwasowości podłoża i w razie konieczności, stosować dodatkowe nawozy zakwaszające.

Młode rośliny można przesadzać corocznie na wiosnę do nieco większych doniczek. Starsze okazy przesadzamy co kilka lat, jedynie wtedy, kiedy korzenie całkowicie wypełnia doniczkę.

Blechnum jest rośliną, którą można rozmnażać wyłącznie przez wysiew zarodników, pochodzacych z liści zarodnionośnych (tzw. sporofili).

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Wysokość 1 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony