Jak wyeksponować kwiaty w domu? Nie chowaj ich za firanką!

2024-03-25 10:18

Jak wyeksponować kwiaty w domu? Znajdź dla nich nowe miejsce! Kwiaty na ogół stawiamy na parapecie, jednak często giną tam ukryte w fałdach firanek, a szkoda! Rośliny doniczkowe wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę i sprawiają, że czujemy się nieco bliżej natury. Zadbane i odpowiednio wyeksponowane zastąpią najdroższe dekoracje!

Spis treści

 1. Jak wyeksponować kwiaty w domu?
 2. Jak eksponować kwiaty doniczkowe? Drewniane skrzynki na kwiaty
 3. Gdzie wyeksponować kwiaty w domu?
 4. Jak wyeksponować kwiaty w domu? Zdjęcia

Kwiaty doniczkowe to zawsze piękne uzupełnienie wystroju salonu, sypialni, a nawet łazienki z oknem. W kuchni sprawdzają się użyteczne zielniki, w pokojach dzieci i w sypialni ponadczasowe paprotki sprzyjające dotlenieniu pomieszczenia nocą. Jak uatrakcyjnić ich ekspozycję we wnętrzu?

Jak wyeksponować kwiaty w domu?

Dobór współgrających ze sobą estetycznie gatunków roślin to 80 proc. sukcesu. Dlatego warto hodować kwiaty w przemyślany sposób. Szczególnie wiosną kompozycje kwiatowe w sposób niezwykle efektowny uatrakcyjniają nasze wnętrze po zawsze nieco zbyt długiej zimie.

Warto iść dalej tropem planowania, i zawczasu przemyśleć aranżację osłonek i doniczek. Sprawdzonym i zawsze modnym aranżacyjnym "chwytem" jest dobór różnej wielkości donic (względem wielkości roślin) w tej samej gamie kolorystycznej (np. białe lub terakotowe). Doniczki mogą mieć gładką lub zróżnicowaną fakturę. Łączącą ich kompozycje dominantą jest bowiem spójna kolorystyka.

Innym wnętrzarskim "trikiem" z dziedziny aranżacji wnętrz roślinami jest dobór doniczek ceramicznych lub szkliwionych w tej samej palecie barw (np. różne odcienie błękitu lub różu). Aktualnie niezwykle modne są wszelkie pastelowe odcienie donic, dlatego umiejętne zestawienie różnych ich wcieleń da z pewnością zaskakująco przyjemny efekt w naszym wnętrzu.

Starajmy się dobierać raczej jednolite kolorystycznie donice - główną atrakcją ma być roślina i jej kwiat, a nie "opakowanie". Pstrokate doniczki często psują ogólny efekt aranżacji kwiatami, zagłuszając urodę samej rośliny.

Jeśli szczególnie bardzo podoba nam się jednak jakiś wzór na doniczce, jest on oczywiście dopuszczalny. Jednakowoż jako jedna jedyna wzorzysta dominanta na tle pozostałych, stonowanych już osłonek i donic.

Jak eksponować kwiaty doniczkowe? Drewniane skrzynki na kwiaty

W dobie fascynacji recyclingiem i surowym drewnem pokusić się można o własnoręcznie zmontowane lub zaadaptowane drewniane skrzynki na kwiaty. W zależności od naszych umiejętności i potrzeb możemy na ten cel przeznaczyć albo typową skrzynkę-owocówkę, albo luźne sosnowe deski, które zbijemy na oczekiwany wymiar.

Lekko spatynowane lub zabejcowane na wybrany kolor staną się niezwykle stylową dekoracją podbijającą jeszcze urodę ulokowanych w nich roślin.

Jak wyeksponować kwiaty w domu?
Autor: Getty Images/KatarzynaBialasiewicz

Gdzie wyeksponować kwiaty w domu?

Gdzie wyeksponować kwiaty w domu? Na ogół trzymamy je na parapetach, ale tam często giną gdzieś za firankami. Warto zatem znaleźć im nieco bardziej zaszczytne miejsce, w którym będą ozdobą pokoju, wprowadzą do niego naturę i zieleń. 

Kwiaty możesz wyeksponować:

 • na postumentach
 • na kwietnikach
 • na niewielkim stoliczkach
 • w kwietnikach ściennych
 • w wiszących półkach na kwiaty
 • w wiszących makramach
 • na meblach: komodzie, regałach, szafach
 • na podłodze blisko okna

Jak wyeksponować kwiaty w domu? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie trzymać kwiaty w domu? To jest modne: wisząca półka na kwiaty i kwietnik na ścianę!

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki