Dawalia - Davallia

2022-03-25 14:32

Dawalia to paproć z rodziny dawaliowatych (Davalliaceae), pochodząca z Azji. Większość gatunków z rodzaju Davallia to epifity. Nazwa dawalia pochodzi od szwajcarskiego hodowcy i kolekcjonera roślin - Edmonda Davalla. W Polsce paproć ta uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa.

Spis treści

  1. Dawalia - opis
  2. Dawalia - warunki uprawy
  3. Dawalia - pielęgnacja
  4. Dawalia - zastosowanie

Dawalia - opis

Dawalia naturalnie rośnie w tropikalnych lasach, gdzie porasta korę drzew, można spotkać ją w szczelinach skalnych oraz w koronach drzew. Dorasta do 1 m wysokości. Ma duże, pierzaste liście w kolorze zielonym. Na spodniej stronie liścia znajdują się zarodniki. Charakterystyczną cechą tej rośliny są owłosione, srebrnobrązowe kłącza, które bardzo często wystają nad doniczkę. Dawalia nie kwitnie.Popularne gatunki:

  • Davallia fejeensis - pochodzi z Fidźi, ma szaroróżowe, zwisające pędy, srebrzystozielone liście oraz cienkie kłącza,
  • Davallia canariensis - pochodzi z Wysp Kanaryjskich, idealna do uprawy w mieszkaniu, wytrzymała. Liście są trójkątne, pierzaste w kolorze ciemnozielonym. Kłącza mają brązowe, małe łuski.

Dawalia - warunki uprawy

Dawalia preferuje zacienione miejsca. Bezpośrednie słońce przez dłuższy czas jest dla niej niebezpieczne. Wymaga przez cały rok temperatury powyżej 18 st. C. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, ale nie lubi zraszania. Wykonujmy ten zabieg tylko w momencie, gdy nie możemy inaczej podnieść wilgotności. Lepszą metodą zwiększenia wilgotności powietrza jest wstawienie doniczki do pojemnika z mchem lub torfem. W mało wilgotnych pomieszczeniach rośnie słabo. Podłoże do uprawy dawalii powinno być umiarkowanie wilgotne. Roślina nie lubi zalewania. Najlepiej sadzić paproć w płaskich doniczkach lub misach wypełnionych mieszanką (w równych proporcjach) ziemi liściowej, torfu, kawałków przekompostowanej kory i węgla drzewnego oraz spagnum (mchu torfowca). Dobrą mieszanką będzie także torf z gliną i gruboziarnistym piaskiem.

Dawalia - pielęgnacja

Dawalia nie wymaga nawożenia, dla lepszego wzrostu można roślinę zasilić wiosną. Dawalia nie lubi przesadzania. Zabieg ten wykonuje się wtedy, gdy kłącza nie mieszczą się już w doniczce. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie przez podział starszych okazów lub przez ukorzenianie kawałków kłączy z młodymi listkami. Takie zabiegi najlepiej wykonywać na wiosnę.

Dawalia - zastosowanie

Dawalię w Azji sadzi się w ogrodach lub na terenach leśnych. Ze względu na swoje specyficzne wymagania, w naszym klimacie uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa do wnętrz. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach. Dzięki dużej powierzchni liści dawalia - podobnie, jak inne paprocie - produkuje dużo tlenu. Ma również zdolność oczyszczania powietrza z toksyn oraz neutralizowania jonów produkowanych przez urządzania elektryczne.

Poznaj inne paprotki doniczkowe:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko cieniste
Wysokość do 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe