Wrzos pospolity - Calluna vulgaris

2021-09-23 9:33

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to zimozielona krzewinka o częściowo zdrewniałych pędach, która występuje dziko w Europie i Azji Mniejszej.

Wrzos pospolity
Autor: GettyImages Wrzos pospolity

Wrzos pospolity w Polsce rośnie pospolicie w słonecznych, suchych lasach, na polanach i porębach. Wrzos jest bardzo tolerancyjny co do żyzności i wilgotności gleby (rośnie na piaskach i na bagnach), pod warunkiem, że ma ona kwaśny odczyn. W uprawie ogrodowej najlepiej czuje się w masie, posadzony na znacznej powierzchni, bo wtedy wytwarza specyficzny, niepowtarzalny mikroklimat.

Należy zapewnić mu dość żyzne i przepuszczalne podłoże o pH 4,5-5,5 (warto kupić specjalne podłoże wrzosowe). Ze względu na późne kwitnienie jest cenną rośliną miododajną. Powstało bardzo wiele ogrodowych odmian wrzosu - o kwiatach białych, jasno- i ciemnoróżowych, karminowych, a także żółtych. Są też odmiany żółtolistne. (as)

Nazwa łacińska Calluna vulgaris
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 15 cm - 40 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia VIII - XI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Kwitnące wrzosy symbolem jesieni!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE