Gdzie kupić modne doniczki? Oto najpiękniejsze modele z sieciówek!

2024-04-04 13:21

Piękna doniczka to wcale nie przerost formy nad treścią! Chociaż oczywiście to roślina jest najważniejsza, to jednak doniczka potrafi podbić jej urodę, a przy okazji wprowadzić do wnętrza interesujący twist! Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić modne doniczki, zrobiliśmy dla ciebie przegląd z aktualnych kolekcji sieciówek.

Spis treści

  1. Jaką doniczkę wybrać?
  2. Jakie są modne doniczki do domu?
  3. Piękne doniczki do domu
  4. Ekskluzywne doniczki do salonu
  5. Jakie kolory doniczek są modne?
  6. Jakie doniczki wybrać? Plastikowe czy ceramiczne?

Jaką doniczkę wybrać?

Doniczka na kwiaty w domu pełni zwykle dwie funkcje. Pierwsza i najważniejsza to oczywiście praktyczna, to miejsce, w którym stwarzamy dobre warunki do rozwoju dla kwiatów. Druga to funkcja estetyczna.

Jeśli chodzi o dobór donic do kwiatów, to obowiązuje tu jedna podstawowa zasada – do małych kwiatów stosujemy małe doniczki. Jeśli kwiaty są duże, muszą mieć odpowiednio duże donice.

Jakie są modne doniczki do domu?

Kwiaty, rośliny we wnętrzach są obecnie na topie, bo nawet minimalistyczne wnętrze potrzebuje jednak nieco zieleni, która tchnie w nie życie.

Jak do modnych roślin dobrać modne doniczki? Zacznijmy najpierw od wielkości doniczek.

  • Wielkość doniczki wpływa na prawidłowy rozwój roślin w naszym domu. Zbyt mała doniczka będzie ograniczać często dobrze rozwinięty system korzeniowy i może być przyczyną usychania rośliny.
  • Z kolei zbyt duża donica, do niewielkiego kwiatka, będzie zbytnio stymulować rozwój systemu korzeniowego, kosztem rozwoju liści czy kwiatów. Tu potrzebny jest balans.
  • Doniczka powinna mieć otwór do odpływu wody. Wtedy musi być umieszczona na odpowiedniej podstawce. Woda, która się tam zbierze, jeśli „przelejemy” roślinę podczas podlewania, będzie stopniowo pobierana przez roślinę w miarę potrzeb.
  • Na rynku są też dostępne specjalne doniczki, które nie mają takich otworów. Mają specjalną wewnętrzną komorę, która jest oddzielona od podłoża, w którym rośnie roślina, ażurową przegrodą. Jeśli przelejemy roślinę, woda zbierze się na dnie w tej komorze. Roślina, poprzez swój system korzeniowy i ażurowe dno będzie mogła swobodnie pobierać sobie wtedy wodę.

CZYTAJ TEŻ: WTYK AMERYKAŃSKI. CO ODSTRASZA NATRĘTNEGO OWADA

Piękne doniczki do domu

Obecnie na rynku możemy dostać często bardzo ciekawe doniczki do domu. To zarówno fikuśne doniczki na parapet do kuchni, czy do pokoju dziecięcego, jak i stylowe donice do salonu.

Wybór należy do nas. Powinniśmy jednak pamiętać, że kształt i kolor donic w naszych wnętrzach powinny odpowiadać stylistyce, w jakiej jest urządzone dane wnętrze.

I tak, białe gładkie doniczki sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych albo urządzonych w stylu skandynawskim lub klasycznym.

Duże nowoczesne donice będą pasowały do przestronnych, nowocześnie urządzonych salonów. To ważne, by zbyt duża donica nie przytłaczała niewielkiego wnętrza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: SZAFA CZY SZAFKA NA BUTY. CO WYBRAĆ? SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

Ekskluzywne doniczki do salonu

Salon jest sercem domu. To tutaj zwykle przyjmujemy gości. Nic więc dziwnego, że staramy się tak go urządzić, by wszystko do siebie pasowało. Warto przejrzeć także katalogi z donicami. Bardzo modne są ostatnio ekskluzywne donice do salonu. Ostatni krzyk mody to symetryczne designerskie donice w kolorach ziemi, szarym, białym lub czarnym. Duże nowoczesne donice do salonu nie są tanie, ale jeśli chcemy dopiąć jego urządzanie na ostatni guzik, warto przemyśleć taki zakup.

Ekskluzywne donice do salonu mają zwykle różne wersje – np. z pojemnikiem (doniczką) na rośliny wewnątrz donicy, bez pojemnika, wówczas do donicy zmieści się dużo więcej ziemi. Są też wersje z odpływem wody lub bez. Te z odpływem sprawdzają się najbardziej na zewnątrz, na tarasie, czy balkonie.

Jakie kolory doniczek są modne?

Modne doniczki na kwiaty to nie tylko designerskie wzory, to także kolory. Do nowoczesnych wnętrz pasują kolory ziemi, czerń, biel lub szarość. Jeśli jednak nasze wnętrza są bardzo kolorowe, to doniczki także powinny pasować do ducha takiego domu.

Jakie doniczki wybrać? Plastikowe czy ceramiczne?

Tu nie ma konkretnych zasad. Oba typy doniczek dobrze sprawdzą się w naszych wnętrzach. Doniczki plastikowe mają wręcz nieograniczoną stylistykę i kolorystykę. Są tańsze i dużo lżejsze od donic ceramicznych.

Doniczki ceramiczne sprawiają wrażenie bardziej solidnych i stylowych, ale łatwo je potłuc i są dużo cięższe od plastikowych.

To, jakie wybierzemy doniczki ceramiczne czy plastikowe, zależy już tylko od naszej wyobraźni i zasobów finansowych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: LOFTOWE MEBLE DO SALONU NIE MUSZĄ BYĆ DROGIE. SPRAWDŹ NASZE ARANŻACJE

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Ozdobna doniczka - zrób to sam