Żeleźniak żółty = żeleźniak Russela - Phlomis ruseliana

2022-04-04 14:35

Żeleźniak żółty pochodzi z Turcji oraz Syrii. W naturalnym środowisku, roślina nie występuje w Polsce. W naszym kraju uprawiana jest w ogrodach jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inna nazwa to żeleźniak Russela.

Żeleźniak żółty
Autor: www.thinkstockphotos.com Żeleźniak żółty

Spis treści

  1. Żeleźniak żółty - opis
  2. Żeleźniak żółty - warunki uprawy
  3. Żeleźniak żółty - pielęgnacja
  4. Żeleźniak żółty - zastosowanie

Żeleźniak żółty - opis

Żeleźniak żółty należy do bylin. Rośnie w grupie, tworząc kępy. Ma sztywny, wzniesiony pokrój. Jest dość wysoką rośliną - dorasta do 0,5-1 m. Liczne sercowate liście mają nawet 20 cm długości. Górna strona blaszki liściowej ma odcień zielony, natomiast dolna - lekko szary. Sztywne pędy oraz liście pokryte są niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia żeleźniaka żółtego przypada od czerwca do sierpnia.

Roślina tworzy charakterystyczne kwiatostany: żółte kwiaty zebrane są w kilku okółkach, między którymi widać fragment pędu. Kwiaty są dwuwargowe. Owocem jest mieszek zawierający cztery nasiona - twarde, ciemnobrązowe orzeszki. Roślina jest silnie miododajna, bardzo chętnie odwiedzana przez owady. Ciekawą odmianą jest ‘Mosaic’ z charakterystycznymi żółtymi plamami na liściach.

Żeleźniak żółty - warunki uprawy

Żeleźniak żółty nie jest wymagający w uprawie. Nawet mało żyzne podłoże nie jest problemem dla rośliny. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska. W miejscach półcienistych roślina jest wyższa, jednak tworzy mniej kwiatów. Lubi podłoże przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Lepiej znosi suszę niż zalewanie.

Żeleźniak żółty - pielęgnacja

Żeleźniak żółty raz na jakiś czas wymaga wapnowania podłoża, pobudza to kwitnienie i odmładza okazy. Poleca się okrywać roślinę na zimę - starsze okazy mogą przezimować, jednak lepiej nie ryzykować i całość okryć chochołem, stroiszem lub agrowłókniną albo okopczykować.

W okresie długotrwałej suszy należy roślinę starajmy się regularnie podlewać. Nawożenie jest wskazane tylko na wiosnę i to najlepiej kompostem. Kwiatostany po przekwitnięciu można ściąć - zabieg ten zapewni bardziej obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Roślinę rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział. Żeleźniak nie jest byliną długowieczną, dlatego warto raz na kilka lat podzielić roślinę (jeśli tego nie zrobimy - może zginąć).

Żeleźniak żółty - zastosowanie

Żeleźniak żółty to dość duża roślina. Zajmuje pokaźną ilość miejsca na rabacie i najlepiej wygląda w towarzystwie równie masywnych roślin. Idealnie prezentuje się w połączeniu z jeżówkami, miskantami, malwami czy rudbekiami. Nadaje rabatom naturalistyczny klimat. Jest dobrym tłem dla niższych roślin. Sprawdzi się jako roślina obwódkowa. Żeleźniak wykorzystywany jest także do tworzenia szpalerów, a nawet żywopłotów, gdyż z czasem - przy prawidłowej pielęgnacji - szybko i gęsto się rozrasta.

Uschnięte kwiaty żeleźniaka aż do zimy są ozdobą ogrodu. Z powadzeniem można je wykorzystać również na suche bukiety.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE