Mieszkanie w stylu Mid-century modern w Gdańsku

2021-05-25 15:10
 66-metrowe mieszkanie w Gdańsku
Autor: Tom Kurek W strefie dziennej znajdują się salon oraz kuchnia z jadalnią. Welurowej rudej sofie towarzyszą szary dywan i czarne, metalowe stoliki.

Mieszkanie znajduje się przy Parku Oliwskim w Gdańsku, a zaprojektowała je pracownia Raca Architekci. Ma 66 m2, ale wyważone proporcje i ciekawe rozwiązania aranżacyjne sprawiły, że wydaje się być dużo większe.

Widać tu inspirację designem lat 50-tych i stylem mid-century, który zadomowił się w kuchni i w jadalni. Oryginalne, geometryczne kształty mebli korespondują z otwartą, nadającą oddechu przestrzenią, szlachetnymi materiałami i wyrafinowaną prostotą.

Strefa dzienna: przestrzeń do rozmów

Po wejściu pierwsze spojrzenie przyciąga  strefa dzienna, w której znajduje się salon i kuchnia wraz z jadalnią. Od strony korytarza znajduje się szafa z ubraniami, a od strony kuchni wygospodarowano miejsce na produkty spożywcze i naczynia. Od strony kuchni szafa ma zaokrąglony narożnik, co ma oczywiście swoje uzasadnienie funkcjonalne, ale jest też jednym z kilku modernistycznych akcentów we wnętrzu. Pomysłowe zaprojektowanie przechowywania w zabudowie pozwoliło na rezygnację z szafek wiszących i zastąpienie ich półką. Dzięki temu kuchnia stała się lżejsza optycznie. Na blat kuchenny oraz okładzinę ścienną wybrano szary konglomerat kwarcowy marki Silestone od Cosentino. Jego wszechstronność sprawiła, że ten sam wzór powielono w łazience oraz w części dziennej - jako blat szafki RTV.

- Mieszkanie trafiło do nas w stanie deweloperskim i jego układ narzucił usytuowanie kuchni naprzeciw ściany telewizyjnej. Obie części: pokój dzienny i kuchnia ze stołem jadalnianym zajmują optycznie podobną powierzchnię strefy dziennej. W centralnej części znajduje się stół i sofa, ustawione tuż obok siebie. Taki układ bardzo sprzyja spotkaniom towarzyskim. Stół staje się sercem domu i przy większej liczbie gości pozwala na wygodne zebranie się wokół niego – mówią o projekcie Marta i Michał Raca.

Hiszpański akcent na szafce

Blat zaprojektowanej przez architektów szafki RTV w salonie wykończono tym samym odcieniem konglomeratu Silestone od Cosentino, którego użyto w kuchni. Ten materiał ma wiele zastosowań. Może posłużyć jako blat w łazience i kuchni, okładzina ścian, podłoga a nawet umywalka! Właścicielom gdańskiego mieszkania najbardziej przypadł do gustu odcień Desert Silver w matowym wykończeniu. Żeby nadać szafce lekkości zdecydowano się na zaokrąglenie jej boków i mosiężne nóżki. Jako detal pod blatem pojawia się także mosiężna listwa.

- Bardzo lubimy realizacje, w których projektanci bawią się naszym materiałem, postrzegając go nie tylko z perspektywy funkcjonalnej, ale także jako trwałą ozdobę różnych przestrzeni. Tutaj posłużył jako wykończenie mebli, powierzchni kuchennych i łazienkowych, stając się jednocześnie wspólnym mianownikiem w różnych pomieszczeniach – mówi o konglomeracie Silestone Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino Polska.

 66-metrowe mieszkanie w Gdańsku
Autor: Tom Kurek Blat szafki RTV wykończono konglomeratem Silestone marki Cosentino.

Subtelnie i lekko

Stół jadalniany jak i krzesła mają delikatne, subtelne formy, by optycznie nie obciążać środkowej części salonu. Stół został wykonany na zamówienie wg projektu Raca Architekci, krzesła pochodzą z firmy Fameg. Na uwagę zasługuje też efektowna lampa nad stołem. W pokoju dziennym umieszczono biblioteczkę z wygodnym fotelem do czytania. Najważniejszym elementem tej strefy jest duża welurowa sofa w dopełniającym kolorystycznie wnętrze rudym obiciu. Ten mocny akcent kolorystyczny "wycisza" szary dywan i czarne, metalowe stoliki.

 66-metrowe mieszkanie w Gdańsku
Autor: Tom Kurek Ważną rolę w salonie odgrywa szafka RTV zaprojektowana przez architektów. By nadać szafce lekkości zdecydowano się na zaokrąglenie jej boków i mosiężne nóżki.

Mieszkanie, które hipnotyzuje

Kolorystyka w łazience nawiązuje do reszty mieszkania. Na wprost wejścia znalazła się wisząca szafka z umywalką, półka pod szafką i lustro. Niby niezależne elementy tworzą wizualnie nierozerwalną całość. Blat oraz ścianę nad nim wykończono użytym w kuchni i salonie szarym konglomeratem kwarcowym Silestone. Funkcjonalność i wystrój całego mieszkania łączy się z ciekawą formą rozwiązań i jakościowymi materiałami, które zaproponowali właścicielom architekci. Całość, pomimo subtelnej kolorystyki opartej na barwach ziemi jest naprawdę wyrazista i intrygująca.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021