Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!

2020-05-21 11:04
Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!
Autor: KOŁO, materiały prasowe

Umywalka i wyposażenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie to centralne punkty w każdej łazience. I to zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Dlatego każdy projekt warto zacząć właśnie od wyboru rodzaju umywalki. Oto krótki przewodnik po typach zlewów łazienkowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie rozwiązania oferują producenci ceramiki i wyposażenia?

Umywalka łazienkowa - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Strefa umywalkowa jest tą częścią łazienki, z której domownicy korzystają najczęściej. To centralny punkt, wokół którego zwykle tworzy się aranżację całego wnętrza. Oprócz samej umywalki, warto już na etapie projektu dobrze przemyśleć organizację przestrzeni wokół, wielkość i oprawę lustra, sposób oświetlenia oraz ilość i układ miejsca do przechowywania kosmetyków i niezbędnych przyborów toaletowych. 

Poznaj więcej inspiracji >> łazienka w KOŁO

Zastanawiając się, jak zorganizować strefę umywalkową, weźmy pod uwagę:

Potrzeby domowników – gdy kilka osób potrzebuje w jednym czasie skorzystać z pomieszczenia, warto rozważyć organizację łazienki z dwoma umywalkami. Ułatwi to rozładowanie porannych i wieczornych „korków”.

Styl, w którym planujemy zaaranżować wnętrze. Szeroki wybór umywalek, które odnajdą się w każdej łazience możemy znaleźć dzięki marce KOŁO z kolekcją VariForm. Klasyczne, geometryczne, prostokątne, a może misa stawiana na blacie? Nowoczesna umywalka może przyjmować różne formy, kształty, kolory i faktury, które z łatwością dopasują się do projektu wnętrza. Miłośnikom bardziej klasycznych rozwiązań polecamy umywalki z kolekcji Modo o uniwersalnym wzornictwie, ale w nowoczesnej i modnej odsłonie.

Kształt umywalki – na rynku znajdziemy modele od klasycznych owalnych, przez modne prostokątne i kwadratowe w całości stawiane na blacie, aż po designerskie nowoczesne umywalki wykuwane w kamieniu lub artystyczne szklane i metalowe.

Wielkość przestrzeni na umywalkę – planując łazienkę pamiętajmy, że trzeba zarezerwować miejsce nie tylko na samą misę, ale też na blat lub szafkę wokół, a także miejsce na wygodne i komfortowe korzystanie ze strefy umywalkowej – minimum po 20-30 cm po bokach. Czasami lepiej zamontować mniejszą umywalkę do łazienki, ale zostawić więcej miejsca na swobodny dostęp. Decydując się na nowoczesną umywalkę z kolekcji KOŁO VariForm możemy wybrać rozmiar od 33 cm do 60 cm.

Wysokość umywalki – powinna być zależna przede wszystkim od wzrostu domowników. Standardowo montuje się zlewy łazienkowe na wysokości 85-95 cm, jednak dla wyższych osób lepiej zamontować umywalkę nieco wyżej – ok. 100-105 cm. Pamiętajmy też, że inny jest system montażu dla modeli ściennych lub wpuszczanych w szafkę, a inny dla umywalek łazienkowych nablatowych.

Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!
Autor: KOŁO, materiały prasowe

Jakie kształty może mieć umywalka do łazienki?

Przyjrzyjmy się nieco dokładniej kształtom, jakie może mieć zlew łazienkowy.

umywalka kwadratowa 

• o prostej geometrycznej formie, dostępna w wielu rozmiarach, świetnie sprawdza się jako umywalka do małej łazienki
• najlepiej prezentuje się jako model nablatowy lub częściowo wpuszczany w blat lub szafkę podumywalkową
• pasują do niej zarówno nowoczesne baterie z krótką wylewką, jak i klasyczne wysokie krany

umywalka eliptyczna

• elegancka, ale jednocześnie bardzo praktyczna i wygodna
• świetnie sprawdzi się w stylu glamour, ale w klasycznej formie pasuje także do nowoczesnej lub skandynawskiej łazienki
• w salonach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy zarówno ozdobne eliptyczne umywalki do łazienki, jak modele o prostym, klasycznym wzornictwie
• wybierajmy produkty o wysokiej jakości ceramiki, której powierzchnia jest odporna na zarysowania

umywalka okrągła

• świetnie sprawdza się jako umywalka nablatowa wolnostojąca
• kojarzona z klasyczną misą, dobrze komponuje się ze stylami nawiązującymi do natury
• cienkie krawędzie nadają eleganckiego i ponadczasowego wyglądu 

umywalka owalna

• duża głębokość misy zapewnia komfortowe warunki użytkowania i mycia
• praktyczna i funkcjonalna, dostępna w wieku rozmiarach
• dobrze wygląda jako umywalka wpuszczana w blat, nablatowa lub w wersji przyściennej

umywalka prostokątna

• daje dużą swobodę przy urządzaniu wnętrza łazienki w każdym stylu
• dobrze komponuje się ze stylem minimalistycznym, skandynawskim i rustykalnym
• świetnie wygląda jako umywalka nablatowa lub jako umywalka z szafką do małej łazienki.

Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!
Autor: KOŁO, materiały prasowe

Nowoczesna umywalka - poznaj jej formy! 

Kiedy zdecydujemy się już na kształt zlewu łazienkowego, który najlepiej wpisuje się w pomysł na aranżację wnętrza, w następnym kroku zastanówmy się też nad sposobem montażu i wkomponowania go w meble i przestrzeń w strefie umywalkowej. 

Wśród nowoczesnych umywalek do łazienki są modele montowane do ściany, na blacie, na szafce lub wolnostojące. Dużą popularnością cieszą się te stawiane lub wpuszczane w blat na różną głębokość:

umywalki nablatowe

• montowane bezpośrednio na blacie
• syfon i elementy instalacji są schowane pod blatem lub w szafce podumywalkowej
• pasują do nich baterie wolnostojące wychodzące z blatu lub montowane bezpośrednio do ściany

umywalki łazienkowe wpuszczane w blat 

• montowane w otworze blatu 
• misa częściowo lub prawie całkowicie jest schowana poniżej poziomu blatu lub w szafce podumywalkowej
• przy tym typie nowoczesnej umywalki warto wybierać od razu zestawy meblowe z pasującą do nich szafką

umywalki podblatowe

• montowana pod blatem w odpowiednim otworze
• wymagają blatu o odpowiednich właściwościach i dobrego uszczelnienia
• by komfortowo korzystać z umywalki pod blatem, kluczowe jest odpowiednie dopasowanie jego wysokości.

Jaki rozmiar umywalki do łazienki wybrać?

By odpowiedzieć na to pytanie, należy rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze – jak dużą przestrzeń możemy wygospodarować na strefę umywalkową. Po drugie – jaki kształt będzie miał zlew i na jakiej wysokości będzie zamontowany. I po trzecie – jakie wyposażenie ma znaleźć się w pobliżu umywalki. Te podstawowe kwestie determinują sposób montażu umywalki do łazienki oraz jej układ i wielkość, który pozwoli na swobodny dostęp i komfortowe korzystanie.

Zwykle szerokość umywalki powinna oscylować pomiędzy 45 a 60 cm, a głębokość w granicach 25-56 cm. Praktyka pokazuje, że takie modele są najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Pamiętajmy, że im większa umywalka, tym mniejsze ryzyko ochlapania ścian i podłogi.

Jaką umywalkę wybrać do Twojej łazienki? Poznaj kolekcję KOŁO VariForm!
Autor: KOŁO, materiały prasowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie umywalki?

Podsumowując, najważniejsze parametry to odpowiedni rozmiar, kształt i wysokość montażu. To trzy kluczowe kwestie decydujące o wygodzie użytkowania. Umywalka łazienkowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów wyposażenia, dlatego sprawdźmy trwałość materiału, z którego jest wykonana i precyzję wykończenia. Nie mniej ważny jest wygląd i design. Szeroki wybór modeli na rynku pozwala z łatwością dopasować umywalkę do niemal każdej aranżacji wnętrza.

W sytuacji, gdy mamy trudność z wyborem konkretnego modelu umywalki, rozważmy gotowe rozwiązania w postaci gotowych modułów, takich jak zestaw meblowy Nova Pro Premium. Wybierając gotowe połączenie umywalki z szafką z szufladami mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować. To rozwiązanie wygodne, estetyczne i łatwe w montażu.