Czerwone jak cegła. Nowoczesne mieszkanie w dawnej fabryce

2021-03-17 12:18

Mieszkanie zaprojektowano w duchu minimalistycznym i na pewno jest dobrze przemyślane. Powstało w dawnej fabryce tytoniu. Widać tu inspiracje stylem industrialnym, ale nie są one na głównym planie. Przestrzeń jest przyjemna dla oka i energetyczna.

czerwone jak cegła okk
Autor: Dariusz Jarząbek Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, “ceglana” czerwień, nawiązująca nieco do historii Łodzi

Spis treści

  1. W miejscu dawnej fabryki
  2. Zobacz galerię zdjęć: Mieszkanie w dawnej fabryce
  3. Minimalizm w dobrym stylu
  4. Po drugiej stronie lustra

Zabytkowy budynek, w którym powstało mieszkanie pamięta XIX wiek. To miejsce po dawnej fabryce tytoniu. Dawniej produkowano tam chusty, a później - papierosy. Kompleks zyskał nowe życie dzięki deweloperowi, który przywrócił mu dawny blask. Właściciele mieszkania powierzyli projekt pracowni 3XEL, która maksymalnie wykorzystała niewielką, 40-metrową przestrzeń.

W miejscu dawnej fabryki

Zastany stan deweloperski nie odpowiadał architektom - zdecydowali się dokonać zmian. Drzwi prowadzące do sypialni przeniesiono na ścianę salonu, dzięki temu w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce. Zagospodarowano je regałem, nad którym umieszczono niewielkie okno. W ten sposób wpuszczono do pomieszczenia naturalne światło. Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, “ceglana” czerwień, nawiązująca nieco do historii miejsca, mieszczącego się w starej fabryce z czerwonej cegły, będącej punktem charakterystycznym dla Łodzi. Industrialne inspiracje można również odnaleźć w oprawach lamp na suficie oraz elementach wykonanych ze zbrojonego szkła i stali.

Zobacz galerię zdjęć: Mieszkanie w dawnej fabryce

Minimalizm w dobrym stylu

Sypialnia jest ascetyczna. Nie ma tu tradycyjnej garderobianej szafy. Jej funkcję pełnią relingi, na których zawieszono również oświetlenie. Można je zawieszać nad biurkiem bądź nad łóżkiem, w zależności od bieżących potrzeb. W centrum znajduje się łóżko z metalową ramą, a po lewej - blat roboczy do pracy w domu.

Po drugiej stronie lustra

Ciekawym rozwiązaniem projektowym było pokrycie ściany i drzwi prowadzących do łazienki lustrem, dzięki czemu mieszkanie sprawia wrażenie o wiele większego niż w rzeczywistości.

W łazience zastosowano chłodną paletę barw. Szarości, biel i atramentowy granat tworzą harmonijną kompozycję. Architekci zastosowali tu produkty marki Koło. Miska WC KOŁO MODO PURE wyróżnia się charakterystyczną budową w formie jednolitej bryły o gładkiej powierzchni. Taki sposób budowy został osiągnięty dzięki krytym mocowaniom miski. Podczas jej tworzenia wykorzystano technologię KOŁO Rimfree®, polegającą na usunięciu wewnętrznego kołnierza miski. Umieszczona obok umywalka KOŁO Twins to rozwiązanie, które wpisuje się w nowoczesny i minimalistyczny charakter wnętrza.

Co może lustro łazienkowe?>>>

Subtelny design i lekkość formy ceramiki idealnie sprawdziła się w niewielkiej łazience i w ogóle nie przytłoczyła wnętrza.