Współczesne mieszkanie z domieszką vintage

2021-12-09 9:53

– A gdyby tak przenieść się nad morze… – pomyśleli właściciele, spędzając kiedyś urlop w Trójmieście. Szczęśliwie się złożyło, że za jakiś czas firma, w której pracuje gospodarz, otwierała na Wybrzeżu filię. Nie zastanawiali się długo, kupili mieszkanie w Gdyni i pełni nowych nadziei opuścili Śląsk. Zobaczcie, jak przytulnie i stylowo urządzili nowe mieszkanie.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski TWÓRCZE MIESZANIE – Lubimy z mężem styl wnętrz, w którym łączy się meble i rzeczy stare i nowe. Wiekowe sprzęty kupuję najczęściej w OLX i odnawiam je. Po liftingu są m.in. krzesła patyczaki (Fameg) przy stole. Mają świetną konstrukcję, po 50 latach równie solidną jak kiedyś – tłumaczy gospodyni. Oryginalna półka za kanapą została zrobiona przez stolarza według projektu architektki. GDZIE KUPIĆ: sofa Pure – Optisofa; stół Möckelby – IKEA; lampy wiszące Bellevue Pink – Maytoni; fotel Ewa, lata 70. – OLX; dywan Calvin Klein Lowland – Komfort; plakat Hel – proj. Ryszard Kaja; pled – H&M Home; stoliki kawowe, zielone miseczki, wazon ceramiczny – BM Housing

Przenosiny do innego miasta nie były dla nich problemem. Mieli już na swoim koncie podobne przeprowadzki, m.in. z Warszawy na Śląsk. Gdy obrali kierunek – Trójmiasto, solidnie się do tego przygotowali. Przyjeżdżali tu na weekendy, by poznać nowe miejsca, szukali odpowiedniego mieszkania. Znaleźli je w Gdyni. Na parterze czterorodzinnego budynku, z ogródkiem tylko do ich dyspozycji. I bardzo blisko morza, zaledwie piętnaście minut spacerem przez las.

Mieszkanie było w stanie deweloperskim, nie nadawało się jeszcze do zamieszkania, a gospodarz już pracował w Trójmieście. Wynajęli więc z żoną inne lokum i codziennie nadzorowali budowę. – Rzadko się spotyka aż tak zaangażowanych inwestorów – wspomina Elżbieta Sawicka, architektka i właścicielka EM² Pracowni Projektowej. Właściciel potrafił siedzieć do piątej rano z ekipą, która wylewała betonową posadzkę, a na koniec przynieść wszystkim jedzenie z McDonalda. Albo jechał do Kościerzyny, żeby dopilnować fornirowania głównej zabudowy. Zajmuje ona centralne miejsce w mieszkaniu. Właściwie to życie kręci się wokół niej, bo jest częścią holu, kuchni i salonu. Pierwotny układ funkcjonalny został bowiem całkiem zmieniony. Część dzienną otwarto, mała wcześniej kuchnia stała się przestronna.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski

Łazienka, która nie grzeszyła wielkością, też zyskała na metrażu, na dodatek powstała druga – dla gości, obok pokoju dla nich (rodzina i przyjaciele często odwiedzają gospodarzy). Na etapie projektu chyba najwięcej zachodu było z garażem. Właściciele wolą od samochodu rowery i skuter, więc garaż nie spełniałby swojej funkcji. Stąd pojawił się pomysł, by urządzić w nim sypialnię. Załatwianie mnóstwa formalności ciągnęło się, ale się udało. Któregoś razu wybrali się na spacer na plażę. Usiedli na klifie, spojrzeli w dal, gdzie morze łączy się z niebem, i po chwili jednocześnie i spontanicznie oznajmili: – Warto było!

Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski BLISKO PRZYRODY Jej obecność jest dla Hani ważna także w domu. Wybiera meble z naturalnych materiałów, uprawia rośliny. Właśnie aranżuje przydomowy ogródek, by rodzinnie spędzać w nim czas. GDZIE KUPIĆ: misa – H&M Home
Salon, stolik kawowy
Autor: Mariusz Bykowski DALSZE DROGI Ze spacerów po plaży Hania przynosi wygładzone przez fale morskie i piasek patyki. Najczęściej wplata je w artystyczne makramy. Robi je z bawełnianego sznurka z recyklingu. Niedawno podjęła decyzję o zajęciu się tym zawodowo. Zrezygnowała ze stałej pracy i założyła własną markę – Northernmacrame; jest obecna na Instagramie i Facebooku.
Salon, sofa
Autor: Mariusz Bykowski SPRAWA OTWARTA – Jeszcze się urządzamy, brakuje nam kilku rzeczy – wyjaśnia gospodyni, która jest perfekcjonistką. Nie kupuje niczego pochopnie, nieraz szuka tak długo, aż znajdzie to, co idealnie wpisuje się w aranżację.
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski W CENTRUM Zabudowa z fornirowanymi frontami mieści nie tylko sprzęty, naczynia i rzeczy kuchenne. Architektka zaprojektowała ją tak, by była dostępna z trzech stron, także z holu i salonu (w tej części sprytnie ukryto telewizor). Szafa pełni także funkcję przegrody, jednak pomimo swojego wielkiego formatu nie przytłacza. Jej lekko zaoblone krawędzie (widoczne od salonu) od razu nasuwają skojarzenie z modernistyczną architekturą Gdyni.
Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski DOBRY PRZYPADEK Podczas urządzania wnętrz Hania i Tomek pojechali do IKEA po jakąś niewielką rzecz. I choć tego nie planowali, ze sklepu wrócili z dużym drewnianym stołem. Wygląda on tak, jakby specjalnie zaprojektowano go do ich przestrzeni. GDZIE KUPIĆ: talerz ceramiczny – H&M Home
Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski NA MOCNEJ PODSTAWIE – Czy braliście pod uwagę posadzkę betonową? – zapytała właścicieli architektka w trakcie oglądania wizualizacji projektu mieszkania. Jeden klik i na ekranie komputera podłoga w kuchni i salonie zrobiła się betonowa. – Wystarczył nam rzut oka i mieliśmy pewność, że będzie to dobre rozwiązanie – opowiadają gospodarze. Po podłodze chodzą boso. Jest ciepła, bo ogrzewana.
Kuchnia, szafka
Autor: Mariusz Bykowski Z CHARAKTEREM Górne szafki kuchenne są zrobione ze stali, drewna i zbrojonego szkła. Trochę jest w nich inspiracji wystrojem znanej gdyńskiej knajpki Główna Osobowa (– Szkoda, już nie działa – mówią gospodarze). Industrialny klimat wnętrza poza betonową posadzką wzmacniają instalacje poprowadzone pod sufitem.
Posadzka betonowa

Gładka, bezspoinowa, nowoczesna. Jej zrobienie warto powierzyć fachowcowi, by osiągnąć właściwy efekt.

Wylewka. Podłoże należy wyrównać i zagruntować. Następnie rozprowadza się na nim beton, mieszankę cementową albo beton dekoracyjny (do wyboru w kilku kolorach). Używa się do tego specjalistycznego sprzętu.

Wykończenie. Gdy beton jedynie się zatrze, powierzchnia będzie surowa, matowa. Lekki połysk nadasz jej przez szlifowanie. Polerowanie sprawi, że stanie się błyszcząca. Możesz ją też barwić farbami i żywicami przeznaczonymi do posadzek betonowych. Farby nakłada się na podłoże pędzlem, wałkiem, natryskowo.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski METAMORFOZA W sypialni (dawnym garażu) podłogę wyłożono deskami warstwowymi. Biała ściana za łóżkiem ładnie eksponuje obrazy i rośliny w kwietnikach wyplecionych przez Hanię. Kultowe krzesło (Typ 200-190) projektu R.T. Hałasa po odnowieniu znów czaruje jak pięć dekad temu. GDZIE KUPIĆ: łóżko Mandal i lampa wisząca Sinnerlig – IKEA; szafki nocne i krzesło – OLX; obraz na ścianie – asiapietrzyk.com; kwietniki – Northernmacrame; szare poduszki – NAP; butelka na szafce – HK Living i naczynie – Zara Home
Sypialnia, szafka nocna
Autor: Mariusz Bykowski VINTAGE Gospodarze szukają w aranżacjach wnętrz autentyczności, wolą meble z historią niż stylizowane. Najczęściej kupują je w OLX. Można tam trafić na prawdziwe perełki za niewygórowaną cenę.
Detal
Autor: Mariusz Bykowski SMACZKI Surowy klimat łazienki ocieplają żywa zieleń i ceramiczne wazony. Nie za dużo, by nie przesadzić. GDZIE KUPIĆ: armatura Night Sky – Bruma Lusitano; ręcznik i tace – H&M Home; wazoniki – Zara Home
Zdaniem architekta

architektka Elżbieta Sawicka, EM² Pracownia Projektowa:

W projekcie zastosowałam na podłodze beton, także pod natryskiem. Jest twardszy niż ten w strefie dziennej domu i specjalnie zaimpregnowany matowym lakierem. Beton został położony z odpowiednim spadkiem (wymagał szalunku) na wcześniej przygotowanej hydroizolacji. Pod prysznicem zamontowano odpływ liniowy. Cała akcja nie należała do łatwych, wiele zależało od doświadczenia fachowca (spisał się na szóstkę). Ze względu na wilgoć elementy stalowe powinno się solidnie zabezpieczyć przed korozją. Zamiast stali można też użyć pomalowanego proszkowo aluminium.

Łazienka, prysznic
Autor: Mariusz Bykowski W ŁAZIENCE...przy sypialni kabina prysznicowa i stolik na umywalkę to dzieła trójmiejskiego ślusarza. Zrealizował projekt architektki w stu procentach, choć zlecenie na kabinę otrzymał w swojej karierze po raz pierwszy.