Ismena - Hymenocallis festalis

2022-03-11 13:44

Ismena jest byliną cebulową z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Roślina osiąga 45–70 cm wysokości. Ma długie, ciemnozielone i sztywne liście.

Ismena
Autor: Magdalena Michalak Ismena

Spis treści

  1. Ismena kwiat
  2. Ismena - uprawa
  3. Ismena - zastosowanie

Ismena kwiat

Ismena kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Na wysokim pędzie pojawiają się duże kwiaty, o oryginalnej budowie z rurkowatym przykoronkiem, białego lub żółtawego koloru. Na łodydze znajduje się 3–6 pojedynczych kwiatów zebranych w baldach.

Ismena - uprawa

Cebule ismeny sadzi się do gruntu wiosną (od kwietnia do maja), do gleby żyznej i wilgotnej. Cebule sadzi się na głębokość około 10 cm, odległość między cebulami – około 12 cm.Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Ważne, aby systematycznie i obficie podlewać roślinę.

Ismena nie zimuje w gruncie. Cebule należy wykopać jesienią (nawet wtedy, gdy rośliny są jeszcze zielone) i przechować do wiosny w chłodnej piwnicy. Rozmnaża się ją przez oddzielanie cebul przybyszowych.

Ismena - zastosowanie

Ismeny bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie posadzone w grupie. Doskonale nadają się także do uprawy pojemnikowej - można je sadzić w donicach ustawianych na balkonach i tarasach.

Poznaj inne byliny cebulowe niezimujące w gruncie:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 45 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Kiedy i jak sadzić cebulki roślin kwitnących wiosną
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE