Ismena - Hymenocallis festalis

2020-07-16 15:51
Ismena
Autor: Magdalena Michalak Ismena

Ismena jest byliną cebulową z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Roślina osiąga 45–70 cm wysokości. Ma długie, ciemnozielone i sztywne liście.

Ismena kwiat

Ismena kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Na wysokim pędzie pojawiają się duże kwiaty, o oryginalnej budowie z rurkowatym przykoronkiem, białego lub żółtawego koloru. Na łodydze znajduje się 3–6 pojedynczych kwiatów zebranych w baldach.

Ismena - uprawa

Cebule ismeny sadzi się do gruntu wiosną (od kwietnia do maja), do gleby żyznej i wilgotnej. Cebule sadzi się na głębokość około 10 cm, odległość między cebulami – około 12 cm.Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Ważne, aby systematycznie i obficie podlewać roślinę.

Ismena nie zimuje w gruncie. Cebule należy wykopać jesienią (nawet wtedy, gdy rośliny są jeszcze zielone) i przechować do wiosny w chłodnej piwnicy. Rozmnaża się ją przez oddzielanie cebul przybyszowych.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Ismena - zastosowanie

Ismeny bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie posadzone w grupie. Doskonale nadają się także do uprawy pojemnikowej - można je sadzić w donicach ustawianych na balkonach i tarasach.

Poznaj inne byliny cebulowe niezimujące w gruncie:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 45 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Kiedy i jak sadzić cebulki roślin kwitnących wiosną
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W nowy rok wkraczamy z mocnym postanowieniem ODPOCZYNKU. Styczniowy numer magazynu „M jak Mieszkanie” zachęca do relaksu w sypialni – przytulnej i efektownej.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Styczeń 2022