Acidantera = mieczyk abisyński - Acidanthera bicolor

2020-07-16 15:59

Acidantera jest bulwiastą byliną z rodziny irysowatych, której ojczyzną są tropikalne rejony Afryki Wschodniej. Znanych jest około 25 gatunków acidantery, jednak znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeden z nich - acidantera dwubarwna (mieczyk abisyński). Ta egzotyczna piękność jest bliską krewną mieczyka, o czym mogą świadczyć łudząco podobne, zielone, mieczowate liście.

Kwiaty acidantery dwubarwnej są jednak mniejsze niż u mieczyków i występują jedynie w kolorze białym. Dodatkową ich ozdobą jest niewielka, bordowa lub fioletowa plamka, znajdująca się u nasady każdego płatka korony. Kwiaty zebrane są po kilka w bardzo luźny, kłosowy kwiatostan (wysokości około 1 m) i pojawiają się na roślinie w drugiej połowie lata (sierpień-wrzesień).

Acidantera najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, chociaż zniesie także niewielki półcień. podłoże dla acidantery powinno być lekkie, próchnicze i niezbyt mokre, o pH zbliżonym do obojętnego.

Ponieważ acidantera jest rośliną klimatu tropikalnego, nie znosi niskich temperatur i musi zimować w pomieszczeniu. Dlatego też kiedy jesienią liście zaczynają zasychać (pod koniec października), bulwy należy wykopać, podsuszyć i oczyścić z resztek liści oraz łusek. Tak przygotowane i przysypane suchym torfem można przechowywać do wiosny w niezbyt chłodnym pomieszczeniu (15-17 st.C). Przed ponownym wysadzeniem, warto zaprawić bulwy zaprawą nasienną, w celu uniknięcia chorób.

Acidenterę można rozmnażać za pomocą bulwek przybyszowych, które roślina wytwarza w dużej ilości. Acidantera znakomicie sprawdza się jako ozdobna roślina rabatowa, ale nadaje się również do uprawy na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE