Acidantera = mieczyk abisyński - Acidanthera bicolor

2020-07-16 15:59

Acidantera jest bulwiastą byliną z rodziny irysowatych, której ojczyzną są tropikalne rejony Afryki Wschodniej. Znanych jest około 25 gatunków acidantery, jednak znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeden z nich - acidantera dwubarwna (mieczyk abisyński). Ta egzotyczna piękność jest bliską krewną mieczyka, o czym mogą świadczyć łudząco podobne, zielone, mieczowate liście.

Kwiaty acidantery dwubarwnej są jednak mniejsze niż u mieczyków i występują jedynie w kolorze białym. Dodatkową ich ozdobą jest niewielka, bordowa lub fioletowa plamka, znajdująca się u nasady każdego płatka korony. Kwiaty zebrane są po kilka w bardzo luźny, kłosowy kwiatostan (wysokości około 1 m) i pojawiają się na roślinie w drugiej połowie lata (sierpień-wrzesień).

Acidantera najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, chociaż zniesie także niewielki półcień. podłoże dla acidantery powinno być lekkie, próchnicze i niezbyt mokre, o pH zbliżonym do obojętnego.

Ponieważ acidantera jest rośliną klimatu tropikalnego, nie znosi niskich temperatur i musi zimować w pomieszczeniu. Dlatego też kiedy jesienią liście zaczynają zasychać (pod koniec października), bulwy należy wykopać, podsuszyć i oczyścić z resztek liści oraz łusek. Tak przygotowane i przysypane suchym torfem można przechowywać do wiosny w niezbyt chłodnym pomieszczeniu (15-17 st.C). Przed ponownym wysadzeniem, warto zaprawić bulwy zaprawą nasienną, w celu uniknięcia chorób.

Acidenterę można rozmnażać za pomocą bulwek przybyszowych, które roślina wytwarza w dużej ilości. Acidantera znakomicie sprawdza się jako ozdobna roślina rabatowa, ale nadaje się również do uprawy na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona