Galtonia biaława - Galtonia candicans

2020-07-16 15:52 Katarzyna Józefowicz

Galtonia biaława to bardzo dekoracyjna, ale mało rozpowszechniona w naszym kraju roślina cebulowa. Jej największą ozdobą jest zielona rozeta mieczowatych liści oraz długi (1-1,2 m), sztywny pęd kwiatostanowy, na szczycie którego rozwijają się białe, dzwonkowate kwiaty, skierowane główkami w dół. Zwykle są pojedyncze, chociaż spotyka się również odmiany o kwiatach pełnych. Galtonia zakwita w środku lata (od lipca do września), czyli wtedy, kiedy większość innych roślin cebulowych, kwitnienie dawno ma już za sobą. Z tego powodu jest cenną rośliną ozdobną, znakomicie sprawdzająca się na rabatach kwiatowych i bylinowych, a jej długie, sztywne pędy idealnie nadają się na kwiat cięty.

Galtonia nie jest szczególnie trudna w uprawie, jednak ze względu na szybki wzrost i okazały kwiatostan, wymaga podłoża dostatecznie żyznego i zasobnego w składniki pokarmowe. Oczekuje również stanowisk słonecznych i stale wilgotnej, dość lekkiej gleby (na ciężkich i podmokłych, cebule łatwo ulegają gniciu). W miejscach zacienionych galtonia kwitnie słabo i jest znacznie mniej dekoracyjna. W cieplejszych rejonach kraju, można spróbować pozostawić roślinę w gruncie przez cały rok (okrywając na zimę), ale bezpieczniej jest jesienią cebule wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu do wiosny następnego roku.
Galtonię najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion, gdyż rośliny uzyskane z podziału cebul przybyszowych, często zakwitają dopiero po 2-3 latach od posadzenia. Co ciekawe, galtonia nadaje się również do uprawy pojemnikowej, dlatego może stanowić bardzo oryginalną ozdobę tarasu lub balkonu.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony