Galtonia biaława - Galtonia candicans

2021-11-30 10:06

Galtonia biaława to bardzo dekoracyjna, ale mało rozpowszechniona w naszym kraju roślina cebulowa. Jej największą ozdobą jest zielona rozeta mieczowatych liści oraz długi (1-1,2 m), sztywny pęd kwiatostanowy, na szczycie którego rozwijają się białe, dzwonkowate kwiaty, skierowane główkami w dół.

Galtonia biaława
Autor: GettyImages Galtonia biaława

Kwiaty galtonii zwykle są pojedyncze, chociaż spotyka się również odmiany o kwiatach pełnych. Galtonia zakwita w środku lata (od lipca do września), czyli wtedy, kiedy większość innych roślin cebulowych, kwitnienie dawno ma już za sobą. Z tego powodu jest cenną rośliną ozdobną, znakomicie sprawdzająca się na rabatach kwiatowych i bylinowych, a jej długie, sztywne pędy idealnie nadają się na kwiat cięty.

Galtonia nie jest szczególnie trudna w uprawie, jednak ze względu na szybki wzrost i okazały kwiatostan, wymaga podłoża dostatecznie żyznego i zasobnego w składniki pokarmowe. Oczekuje również stanowisk słonecznych i stale wilgotnej, dość lekkiej gleby (na ciężkich i podmokłych, cebule łatwo ulegają gniciu). W miejscach zacienionych galtonia kwitnie słabo i jest znacznie mniej dekoracyjna. W cieplejszych rejonach kraju, można spróbować pozostawić roślinę w gruncie przez cały rok (okrywając na zimę), ale bezpieczniej jest jesienią cebule wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu do wiosny następnego roku.

Galtonię najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion, gdyż rośliny uzyskane z podziału cebul przybyszowych, często zakwitają dopiero po 2-3 latach od posadzenia. Co ciekawe, galtonia nadaje się również do uprawy pojemnikowej, dlatego może stanowić bardzo oryginalną ozdobę tarasu lub balkonu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Prace ogrodowe: sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE