Sparaksis trójbarwny - Sparaxis tricolor

2021-04-29 23:21

Sparaksis trójbarwny to roślina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). W środowisku naturalnym można spotkać kilkanaście gatunków porastających głównie obszary południowej Afryki. Roślina osiąga zwykle około 40 cm wysokości. Ma pokrój kępiasty. Liście są mięsiste, równowąskie, spłaszczone, żywozielone.

Sparaksis trójbarwny kwitnie zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Sześciopłatkowe kwiaty są zebrane po kilka w luźne kłosy. Mogą mieć białą, różową, czerwoną, pomarańczową lub fioletową barwę. Kwitnie około 8 tygodni od posadzenia bulw.

Sparaksis trójbarwny powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W zacienieniu słabo rośnie i kwitnie mało obficie. Lubi podłoża przepuszczalne, piaszczyste z dodatkiem gliny i torfu. Bulwy sparaksisu wysadza się do gruntu od drugiej połowy kwietnia. Można je wcześniej zaprawić preparatem przeciwgrzybowym (np. Funabenem). Roślina nie zimuje w naszym klimacie. Przemarza już w temperaturze -5 st. C. We wrześniu należy ją wykopać i przenieść do pomieszczenia. Sparaksis zaleca się podlewać w czasie susz. Warto go dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi (z niewielką zawartością azotu) od późnej wiosny do końca lata.

Sparaksis trójbarwnyto oryginalna i niezwykle efektowna ozdobna ogrodów różnego typu. Można wykorzystywać go do tworzenia rabat lub uprawiać w pojemnikach (jako dekorację balkonów i tarasów). Nadaje się na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 60 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Kiedy i jak sadzić cebulki roślin kwitnących wiosną