Zefirant - Zephyranthes

2022-03-27 16:06

Zefirant to roślina cebulowa o dekoracyjnych kwiatach, należąca do rodziny amarylkowatych (Amarylidaceae). W naturze rośnie w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej.

Zefirant
Autor: www.thinkstockphotos.com Zefirant

W naszym klimacie zefirant zazwyczaj przemarza zimą, dlatego jego cebule należy jesienią wykopać z gruntu i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Zefirant to roślina niska (dorasta do 10–25 cm wysokości) o wzniesionym pokroju, tworząca rozetę równowąskich liści. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty mają lejkowaty kształt, wyrastają po jednym na nagich pędach kwiatostanowych. W zależności od gatunku kwiaty mogą być białe, żółte, różowe albo czerwone.

Zefirant wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznego, przepuszczalnego, próchnicznego i umiarkowanie suchego podłoża. Cebulki zefiranta sadzi się wiosną, na przełomie kwietnia i maja.Zefirant rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych bądź nasion.

Zefirant to roślina polecana do sadzenia na rabatach czy skalniakach. Nadaje się doskonale do uprawy w doniczkach na balkonach czy tarasach oraz w mieszkaniach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną