Zefirant - Zephyranthes

2022-03-27 16:06

Zefirant to roślina cebulowa o dekoracyjnych kwiatach, należąca do rodziny amarylkowatych (Amarylidaceae). W naturze rośnie w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej.

Zefirant
Autor: www.thinkstockphotos.com Zefirant

W naszym klimacie zefirant zazwyczaj przemarza zimą, dlatego jego cebule należy jesienią wykopać z gruntu i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Zefirant to roślina niska (dorasta do 10–25 cm wysokości) o wzniesionym pokroju, tworząca rozetę równowąskich liści. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty mają lejkowaty kształt, wyrastają po jednym na nagich pędach kwiatostanowych. W zależności od gatunku kwiaty mogą być białe, żółte, różowe albo czerwone.

Zefirant wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznego, przepuszczalnego, próchnicznego i umiarkowanie suchego podłoża. Cebulki zefiranta sadzi się wiosną, na przełomie kwietnia i maja.Zefirant rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych bądź nasion.

Zefirant to roślina polecana do sadzenia na rabatach czy skalniakach. Nadaje się doskonale do uprawy w doniczkach na balkonach czy tarasach oraz w mieszkaniach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE