Mieczyk ogrodowy - Gladiolus × hybridus

2022-03-24 13:26

Mieczyk ogrodowy to roślina bulwiasta. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa gladius – miecz i nawiązuje do kształtu liści. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Mieczyk ogrodowy
Autor: Gettyimages Mieczyk ogrodowy

Spis treści:

Mieczyk - roślina ozdobna

Mieczyk ogrodowy to roślina niezimująca w gruncie. Tworzy okryte łuskami, jednoroczne bulwy. Nad starą bulwą, z której wyrosły kwiatostany i która pod koniec wegetacji zasycha, tworzy się nowa bulwa – zastępcza, a pomiędzy nimi powstają drobne bulwki przybyszowe.  Mieczyk ma łodygi nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady oraz mieczowate liście.

Mieczyk - kwiat

Mieczyki kwitną od lipca do września. Pojedyncze kwiaty są duże. Na rynku dostępnych jest kilkaset odmian o niezwykle bogatej gamie barw i odcieni kwiatów. Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W ogrodach najlepiej wyglądają w grupach. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu kwiatów przed wyłamywaniem i pokładaniem się – duże kwiatostany są ciężkie i często przechylają się, wyginają, nawet łamią. Najlepiej rośliny przywiązać do podpór.

Sadzenie mieczyków

Bulwy wysadza się do gruntu w końcu kwietnia i na początku maja, na głębokość równą 3-krotnej wysokości bulw. Z bulwy wyrasta osiągająca, w zależności od odmiany, od 40 cm nawet do 150–170 cm wysokości łodyga zakończona kłosowatym kwiatostanem.

W naszym klimacie mieczyki ogrodowe nie zimują w gruncie, dlatego na zimę należy je wykopać. Najlepiej zrobić to od połowy września i w październiku. Po wykopaniu należy przyciąć pędy 5–10 cm ponad bulwami. Po przesuszeniu bulwy trzeba oczyścić ze starej bulwy, resztek pędów i korzeni, oddzielić cebule przybyszowe, posortować, przejrzeć (odrzucić wszystkie z objawami chorób, miękkie, spleśniałe), ułożyć w ażurowych skrzynkach i wstawić do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5–10 st. C.

>>Przeczytaj też: Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyk ogrodowy - pielęgnacja

Pielęgnacja roślin polega na odchwaszczaniu, zasilaniu nawozami do roślin kwitnących oraz podlewaniu. Nie należy mieczyków podlewać mocnym strumieniem wody, bo wtedy ziemia rozmięka i rośliny mogą się przewrócić.

Mieczyki wymagają gleby próchnicznej, żyznej, o pH około 7,0, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej oraz słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Rozmnaża się je za pomocą wytwarzanych przez nie bulw przybyszowych i zastępczych. Z nasion rozmnaża się mieczyki tylko w hodowli.

>>Przeczytaj też: Uprawa mieczyków w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 40 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE