Mieczyk ogrodowy - Gladiolus × hybridus

2022-03-24 13:26

Mieczyk ogrodowy to roślina bulwiasta. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa gladius – miecz i nawiązuje do kształtu liści. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Mieczyk ogrodowy
Autor: Gettyimages Mieczyk ogrodowy

Spis treści:

Mieczyk - roślina ozdobna

Mieczyk ogrodowy to roślina niezimująca w gruncie. Tworzy okryte łuskami, jednoroczne bulwy. Nad starą bulwą, z której wyrosły kwiatostany i która pod koniec wegetacji zasycha, tworzy się nowa bulwa – zastępcza, a pomiędzy nimi powstają drobne bulwki przybyszowe.  Mieczyk ma łodygi nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady oraz mieczowate liście.

Mieczyk - kwiat

Mieczyki kwitną od lipca do września. Pojedyncze kwiaty są duże. Na rynku dostępnych jest kilkaset odmian o niezwykle bogatej gamie barw i odcieni kwiatów. Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W ogrodach najlepiej wyglądają w grupach. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu kwiatów przed wyłamywaniem i pokładaniem się – duże kwiatostany są ciężkie i często przechylają się, wyginają, nawet łamią. Najlepiej rośliny przywiązać do podpór.

Sadzenie mieczyków

Bulwy wysadza się do gruntu w końcu kwietnia i na początku maja, na głębokość równą 3-krotnej wysokości bulw. Z bulwy wyrasta osiągająca, w zależności od odmiany, od 40 cm nawet do 150–170 cm wysokości łodyga zakończona kłosowatym kwiatostanem.

W naszym klimacie mieczyki ogrodowe nie zimują w gruncie, dlatego na zimę należy je wykopać. Najlepiej zrobić to od połowy września i w październiku. Po wykopaniu należy przyciąć pędy 5–10 cm ponad bulwami. Po przesuszeniu bulwy trzeba oczyścić ze starej bulwy, resztek pędów i korzeni, oddzielić cebule przybyszowe, posortować, przejrzeć (odrzucić wszystkie z objawami chorób, miękkie, spleśniałe), ułożyć w ażurowych skrzynkach i wstawić do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5–10 st. C.

>>Przeczytaj też: Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyk ogrodowy - pielęgnacja

Pielęgnacja roślin polega na odchwaszczaniu, zasilaniu nawozami do roślin kwitnących oraz podlewaniu. Nie należy mieczyków podlewać mocnym strumieniem wody, bo wtedy ziemia rozmięka i rośliny mogą się przewrócić.

Mieczyki wymagają gleby próchnicznej, żyznej, o pH około 7,0, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej oraz słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Rozmnaża się je za pomocą wytwarzanych przez nie bulw przybyszowych i zastępczych. Z nasion rozmnaża się mieczyki tylko w hodowli.

>>Przeczytaj też: Uprawa mieczyków w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 40 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony