Krokosmia ogrodowa - Crocosmia crocosmiiflora

2021-01-26 20:16

Krokosmia ogrodowa wyglądem przypomina nieco botaniczne gatunki mieczyków. Ma wąskie, mieczowate liście i dekoracyjne pomarańczowe lub czerwonawe kwiaty.

Krokosmia ogrodowa
Autor: Gettyimages Krokosmia ogrodowa

Krokosmia ogrodowa osiąga 60–80 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Pomarańczowe, pomarańczowoczerwone lub żółte kwiaty zebrane są w luźne kwiatostany – kłosy (w jednym kwiatostanie jest 12–20 kwiatów). Kwiaty rozwijają się w kłosie stopniowo – od dołu do góry. Kwiatostany nadają się do cięcia.Organem podziemnym krokosmii jest niewielka bulwa pędowa. Bulwy wykopujemy na przełomie października i listopada.

Krokosmie ogrodową należy sadzić w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna. Rośliny należy systematycznie podlewać, szczególnie podczas suszy. Krokosmie rozmnaża się przez cebulki przybyszowe.

Krokosmia nie zimuje w naszym klimacie w gruncie, jedynie odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w gruncie, ale tylko w cieplejszych regionach kraju i okryte stroiszem lub suchymi liśćmi.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 80 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Trawy ozdobne w ogrodzie