Nerina - Nerine

2020-07-16 15:46
Nerine
Autor: www.thinkstockphotos.com Nerina

Nerina to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z Afryki Południowej. Dorasta do 40–70 cm wysokości – z cebuli wyrasta kilka wąskich liści około 30 cm długości i 2–3 cm szerokości oraz bezlistny pęd kwiatostanowy zakończony kwiatostanem – baldachem złożonym z 6–12 kwiatów osadzonych na kilkucentymetrowych szypułkach.

Nerina kwitnie we wrześniu. Kwiaty są różowe, nadają się na kwiat cięty.

Nerina potrzebuje stanowiska słonecznego i zacisznego. Najlepsza jest gleba średnio zwięzła, żyzna, przepuszczalna i próchniczna, o pH 6–7. Cebule neriny sadzi się do gruntu w połowie kwietnia na głębokość około 8 cm w ten sposób, aby wierzchołki cebul były widoczne. Posadzone cebule należy zabezpieczyć przed wiosennymi przymrozkami okrywając je do połowy maja np. agrowłókniną.

Nerinę podlewa się niezbyt obficie.Cebule neriny należy wykopać przed jesiennymi przymrozkami. Wykopując należy zwrócić uwagę, by nie uszkodzić piętki cebulowej. Po wykopaniu cebule oczyszcza się i podsusza, po czym układa w skrzynkach przesypane trocinami lub piaskiem i tak przechowuje przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C.

Nerina rozmnaża się prze oddzielanie cebul przybyszowych.

Nerina znakomicie nadaje się na rabaty bylinowe. Można ją też uprawiać w donicach (w pojemnikach należy sadzić ją bardzo gęsto).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 70 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Termin kwitnienia IX
Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021