Agapant - Agapanthus

2020-07-16 15:59

Agapant z rodziny liliowatych (Liliaceae) jest byliną kłączową pochodzącą z Afryki Południowej. Ma długie, szablaste, ciemnozielone liście oraz okazałe kuliste lub nieco spłaszczone kwiatostany (baldachy), które pojawiają się na szczycie długich (nawet 1 m wysokości), bezlistnych pędów kwiatostanowych.

Spis treści

  1. Agapant - wymagania uprawowe
  2. Agapant - uprawa

Baldachy gatunku Agapanthus africanus składają się z około 30 pojedynczych kwiatów, natomiast gatunku Agapanthus orientalis nawet z blisko 100. Pojedyncze kwiaty są dzwonkowate w kolorach od białego przez niebieski do fioletowoszafirowego. Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów agape – miłość i anthos – kwiat.

Agapant - wymagania uprawowe

Agapant wymaga gleby gliniastej z dodatkiem torfu i piasku oraz obfitego podlewania podczas wegetacji. Roślinę rozmnaża się przez podział starszych egzemplarzy, najlepiej robić to od marca do sierpnia. Agapant nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych w gruncie, ponieważ nie toleruje mrozów. Najlepiej więc uprawiać go w pojemnikach (donicach, misach, skrzyniach) wystawianych wiosną do ogrodu. Jesienią, przed nadejściem mrozów, należy przenieść donice do chłodnego pomieszczenia z dostępem światła, ograniczyć podlewanie i przechowywać w temperaturze 1–8 st. C.

Agapant - uprawa

Agapant sadzi się w donicach przysypując kłącze cienką warstwą ziemi. Należy wybrać donicę niewiele większą od wielkości kłącza, a dopiero po rozrośnięciu (gdy bryła korzeniowa przestaje się mieścić w donicy) przesadzić do większej. Kwitnie od lipca do września. Roślina wymaga słonecznego stanowiska (najlepiej ustawić go w miejscu o południowej wystawie). Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę i obfite nawadnianie wiosną i latem.

Podczas wegetacji trzeba agapant regularnie zasilać wieloskładnikowymi nawozami płynnymi dla roślin kwitnących. Dzięki temu będzie kwitł obficie. Odmiany zrzucające liście na zimę (na przykład ‘Blue Triumphator’) można wykopywać i przechowywać same kłącza (podobnie jak kłącza paciorecznika).

Kwiatostany agapantu chętnie są wykorzystywane przez florystów w kompozycjach kwiatowych. Kwiatostany ścina się w momencie, kiedy co najmniej 1/4 kwiatów jest rozwinięta. Zachowują wartość dekoracyjną 7–10 dni.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 1 m
Termin kwitnienia VII - IX
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe