Tygrysówka pawia - Tigridia pavonia

2022-03-27 15:40

Tygrysówka pawia to roślina cebulowa (bulwiasta) należąca do rodziny kosaćcowate (Iridaceae). Pochodzi z Meksyku. Jej główną ozdobą są kwiaty o oryginalnej budowie i pięknych barwach.

Tygrysówka pawia
Autor: Gettyimages Tygrysówka pawia

Tygrysówka pawia kwitnie w lipcu i sierpniu. Liczne odmiany tygrysówki mają kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, szkarłatne, różowe, różnokolorowo nakrapiane. Nazwa rodzajowa rośliny (Tigridia) pochodzi od łacińskiego słowa tigridis – tygrys: gardziel kwiatów tygrysówki jest pokryta kontrastowo zabarwionymi cętkami, które przypominają cętki na skórze tygrysa.

Tygrysówka pawia tworzy długie na 30–40 cm liście o mieczowatym kształcie, zebrane w rozetkę. Z jednej cebulki wyrasta kilka pędów kwiatowych o 40–60 cm długości, zakończonych kwiatostanem, który zawiera kilka kwiatów rozkwitających pojedynczo, sukcesywnie jeden po drugim. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień: rozwija się rano, a pod wieczór więdnie.

Tygrysówka pawia najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym oraz podłożu przepuszczalnym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Cebulki tygrysówki sadzi się wiosną: na przełomie kwietnia i maja, na głębokość około 8 cm i odległość 15 cm. Nie należy sadzić tygrysówki w tym samym miejscu po sobie i po innym roślinach cebulowych kwitnących latem (np. po mieczykach czy irysach cebulowych). Rośliny w sezonie należy regularnie podlewać i nawozić (nawozami płynnymi dla roślin kwitnących).

Cebulki tygrysówki nie przezimują w gruncie w naszym klimacie, dlatego we wrześniu, po zżółknięciu liści rośliny, należy je wykopać, po czym przesuszyć, oczyścić i oddzielić powstałe podczas sezonu cebulki przybyszowe. Zimą cebulki tygrysówki przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze 2–5 stopni Celsjusza, najlepiej przykryte trocinami (od czasu do czasu można je spryskać wodą).

Tygrysówkę pawią rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych.

Tygrysówka pawia to roślina na rabaty bylinowe, najlepiej sadzona w grupach. Można ją też uprawiać w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty. Ciekawostką jest to, że bulwy tygrysówki pawiej są jadalne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 30 cm - 60 cm
Termin kwitnienia VII - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów szkarłatna
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną