Wiosenne kwiaty balkonowe – kiedy sadzić? Jakie kwiaty sadzić wiosną na balkonie?

2020-04-23 11:53 Barbara Ruppel
Wiosenne kwiaty balkonowe
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Wiosna to doskonały moment, by posadzić na balkonie kwiaty. Pelargonia, fuksja i begonia to kwiaty, które będą ozdobą każdego balkonu

Wiosenne kwiaty balkonowe najlepiej sadzić w drugiej połowie maja, chociaż niektóre gatunki można na balkonie eksponować już w marcu i kwietniu. Balkonowy sezon trwa aż do października, a czasem nawet listopada – wszystko jednak zależy od panującej temperatury i ewentualnych przymrozków. Jakie kwiaty sadzić w kwietniu, a jakie w maju? Jak przygotować balkon na wiosnę?

O czym pamiętać sadząc wiosną kwiaty?

Zanim zaczniemy sadzić wiosenne kwiaty na balkonie, należy odpowiednio przygotować balkon oraz doniczki. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie balkonu. Południowe balkony lubią między innymi takie kwiaty jak lawenda, surfinie, pelargonie, nasturcje i aksamitki. Balkony od strony wschodniej i zachodniej to idealne miejsce dla kwiatów takich jak begonie, fuksje, dalie i bluszcze. Decydując się na aranżację balkonu już wczesną wiosną, należy bardzo uważnie obserwować pogodę i temperaturę, a także stan kwiatów i roślin. Wiosenne kwiaty balkonowe dobrze jest sadzić w dużych skrzyniach, najlepiej kilka razem tak, by wzajemnie się ocieniały. Jeżeli sadzimy rośliny w grupach, upewnijmy się, że pozostawiliśmy trochę przestrzeni między nimi, by mogły się swobodnie rozrastać.

Dla balkonowych kwiatów najlepsze są duże donice lub skrzynki, ponieważ dłużej zatrzymują w sobie wilgoć niż mniejsze modele. Przygotowując stare doniczki na nowe kwiaty, najlepiej dokładnie je umyć w wodzie z octem i nie używać tej samej ziemi, co rok temu. Świeże sadzonki potrzebują nowej, żyznej ziemi. Kiedy już zasadzimy wiosenne kwiaty, dobrze jest uklepać ziemię, by pozbyć się nagromadzonych w niej pęcherzyków powietrza, a następnie obficie podlać wodą. Po zasadzeniu wiosenne kwiaty balkonowe należy przez kilka dni chronić przed słońcem i podlewać umiarkowanie. Zazwyczaj potrzebują kilku dni, by się przyjąć, a świeża ziemia i nowe środowisko mogą sprawić, że będą szybciej rosły, dlatego lepiej nie dodawać nawozu przez pierwsze 2-3 tygodnie.

Jakie kwiaty sadzić wiosną balkonie?

Wczesna wiosna to idealny moment, by zasadzić kwiaty cebulkowe. W marcu postawmy więc na przebiśniegi, krokusy, żonkile i pierwiosnki. Wczesna wiosna to również dobry czas, by zasadzić stokrotki, które są odporne na niskie temperatury. Podobnie jak ciemierniki, które są byliną, wytrzymałą i odporną na mrozy. Ciemiernik niestety jest drogi, ale prezentuje się imponująco wśród wczesnowiosennych kwiatów na balkonie. Ciemiernik dobrze jest ustawić przy licu ściany domu, ponieważ mur kumuluje ciepło i chroni przed wiatrem.

W kwietniu sadząc wiosenne kwiaty balkonowe, należy w szczególności zadbać o dobry dopływ światła. Zwłaszcza gdy posadziliśmy nemezje, lwie paszcze czy kobee. Innymi kwiatami, które warto zasadzić na balkonie, są na przykład bratki, niezapominajki, jaskry, czarnuszka, słoneczniki i chabry. Jeżeli chcemy postawić na balkonie takie rośliny jak begonie i róże miniaturowe, musimy pamiętać, że nocne przymrozki mogą być dla nich bardzo groźne. Dlatego lepiej na noc przenosić je do ciepłego pomieszczenia.

Maj to miesiąc, w którym panują najlepsze warunki dla balkonowych kwiatów, które mogą zakwitnąć w pełnej okazałości. Jedną z najciekawszych i najbardziej imponujących roślin kwitnących na balkonie w maju jest pelargonia. Nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych – w zamian za wilgotną glebę i dużo światła potrafi odwdzięczyć się pięknym i bujnym kwiatostanem. Wybierając wiosenne kwiaty balkonowe, nie możemy zapomnieć o begonii. Begonia to kwiat, który kwitnie bardzo długo, bo aż do października. Uwielbia wilgotną glebę i niewielki cień. Jeżeli chcemy, by kwiaty cieszyły nasze oczy jak najdłużej, oprócz begonii wybierzmy także petunię. Petunia rośnie bardzo szybko i może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Lubi częste podlewanie i żyzną glebę. Warto co jakiś czas dodawać do ziemi specjalny środek do nawożenia.

Wiosenne kwiaty balkonowe, których nie może zabraknąć na balkonie to surfinie i fuksje. Te pierwsze rosną szybko, bujnie i wymagają dobrego oświetlenia. Długie przebywanie w zacienionym miejscu sprawia, że surfinia marnieje. Z drugiej strony trzeba uważać, by jej nie przesuszyć, ale podlewać optymalnie i dodawać co jakiś czas nawóz. Fuksja z kolei ma wiele odmian i jest bardzo dekoracyjnym kwiatem. Fuksja uwielbia wilgotną i żyzną glebę, a także cień. Nie znosi tylko nadmiaru słońca, ponieważ wysusza jej pąki kwiatowe. Mówiąc o wiosennych kwiatach balkonowych, należy również wspomnieć o lobelii. Wyposażona w piękne niebieskie kwiaty kwitnie bujnie i obficie. Lobelia nie lubi nadmiaru wilgoci i przesuszenia, dlatego należy chronić ją przed słońcem i podlewać co kilka dni. Marząc o niezniszczalnej i bardzo wytrzymałej roślinie balkonowej, wybierzmy werbenę. Kwitnie ona od lipca do później jesieni, ale można sadzić ją już na początku maja. Jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. Rośnie niemal w każdych warunkach i nie są jej straszne ani obfite deszcze, silne wiatry, mocne słońce czy spadki temperatur. Oprócz wyżej wymienionych kwiatów w maju warto posadzić na balkonie maciejkę, nasturcję, nemezję czy różę miniaturową.

Jak urządzić balkon i taras? Oto kilka inspiracji