Werbena ogrodowa - Verbena hybrida - kolorowe kwiaty na balkon, taras i rabaty. Jak uprawiać werbenę na balkonie i w ogrodzie?

2024-03-13 19:56

Werbena ogrodowa to roślina balkonowa i rabatowa, której największą ozdobą są zebrane w grona delikatne kwiaty o barwie białej, kremowej, różowej, czerwonej lub fioletowej. Jak uprawiać werbenę ogrodową?

Spis treści

 1. Jak wygląda werbena ogrodowa?
 2. Odmiany werbeny ogrodowej
 3. Werbena ogrodowa uprawa
 4. Werbena ogrodowa - rozmnażanie

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

Jak wygląda werbena ogrodowa?

Pędy werbeny ogrodowej pokryte są włoskami, liście są podłużne, karbowane. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, kremowe, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki.

Odmiany werbeny ogrodowej

Odmiany ogrodowe werbeny zostały podzielone na 2 grupy:

 • o łodygach wzniesionych (wysokość roślin wynosi 20–30 cm),
 • o pędach długich, zwisających (długość pędów nawet 40–50 cm).

Odmiany werbeny o wzniesionych łodygach sadzi się na rabatach, często jako rośliny obwódkowe. Znakomicie nadają się także do obsadzania mis, pojemników, skrzynek balkonowych. Odmiany zwisające najlepiej prezentują się w wiszących koszach lub w skrzynkach balkonowych.

Werbena ogrodowa uprawa

Werbeny wymagają gleby próchnicznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 oraz słonecznego stanowiska. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego sadzimy je dopiero po 15-tym maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.Rośliny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

Werbena ogrodowa - rozmnażanie

Aby werbeny zdobiły nasz ogród , taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak pokusić się o samodzielne rozmnożenie roślin wysiewając nasiona w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną należy je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, należy przyciąć pędy główne. W drugiej połowie maja rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawionych potem na tarasie lub balkonie. Jesienią można rośliny krótko przyciąć, przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a wiosną przesadzić do świeżego podłoża i ustawić w jasnym miejscu.

A oto inne popularne rośliny na balkon i taras:

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby  średnio wilgotna
  Stanowisko półcieniste
  Roślina ozdobna z kwiatów
  Wysokość 20 cm - 50 cm
  Zimozielone Nie
  Kategoria Balkonowe i tarasowe
  Termin kwitnienia V - VIII
  Barwa kwiatów biała
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa kwiatów różowa
  Barwa kwiatów czerwona
  Barwa kwiatów pomarańczowa
  Barwa kwiatów fioletowa
  Pokrój zwisający
  Pokrój wzniesiony
  Sonda
  Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
  Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe