Chaber bławatek - Centaurea cyanus

2020-07-16 15:56 Opracowanie: redakcja serwisu

Chaber bławatek to roślina jednoroczna z rodziny złożowych (Compositae). Pochodzi z Europy.

Chaber bławatek osiąga 30–80 cm, ma pędy wzniesione, bardzo silnie rozgałęzione, kanciaste. Liście odziomkowe wyrastające z przyziemnej lub podziemnej części pędu, są pierzastosieczne, natomiast liście łodygowe są lancetowate, równowąskie, bardzo liczne, na młodych pędach wzniesione. Pędy i liście są owłosione.

Chaber bławatek - kwiat

Rośliny wysiane wiosną kwitną od lipca do końca sierpnia, wysiane jesienią - zakwitają w czerwcu następnego roku. Kwiatostany bławatka - koszyczki - mają średnicę około 3 cm, osadzone są pojedynczo na wierzchołkach pędów. Koszyczki składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych. Kwiaty osadzone w zewnętrznych okółkach są bardziej wyrośnięte, dłuższe, o koronie lejkowatej, barwy niebieskiej, białej lub różowej.

>>Zobacz zdjęcia najpiękniejszych niebieskich kwiatów

Chaber - wymagania, rozmnażanie i pielęgnacja

Chaber wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.Sadzi się go w rozstawie 25–30 x 15 cm na rabatach, a odmiany niskie na kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty.Chaber bławatek rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu, w marcu do inspektu lub na początku kwietnia do gruntu. Siew jesienny należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przykrywając nasiona liśćmi i gałęziami świerkowymi. Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny kwitną dłużej, jeśli po kwitnieniu usunie się przekwitające kwiaty, aby rośliny nie zawiązały nasion.

Poznaj inne gatunki chabra:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska