Chaber bławatek - Centaurea cyanus

2022-03-28 14:48

Chaber bławatek to roślina jednoroczna z rodziny złożowych (Compositae). Pochodzi z Europy.

Spis treści

  1. Chaber bławatek - opis
  2. Chaber - kwiat
  3. Chaber - wymagania i pielęgnacja
  4. Chaber bławatek - rozmnażanie

Chaber bławatek - opis

Chaber bławatek osiąga 30–80 cm, ma pędy wzniesione, bardzo silnie rozgałęzione, kanciaste. Liście odziomkowe wyrastające z przyziemnej lub podziemnej części pędu, są pierzastosieczne, natomiast liście łodygowe są lancetowate, równowąskie, bardzo liczne, na młodych pędach wzniesione. Pędy i liście są owłosione.

Chaber - kwiat

Rośliny wysiane wiosną kwitną od lipca do końca sierpnia, wysiane jesienią - zakwitają w czerwcu następnego roku. Kwiatostany bławatka - koszyczki - mają średnicę około 3 cm, osadzone są pojedynczo na wierzchołkach pędów. Koszyczki składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych. Kwiaty osadzone w zewnętrznych okółkach są bardziej wyrośnięte, dłuższe, o koronie lejkowatej, barwy niebieskiej, białej lub różowej.

Chaber - wymagania i pielęgnacja

Chaber wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska. Sadzi się go w rozstawie 25–30 x 15 cm na rabatach, a odmiany niskie na kwietnikach.

Chaber bławatek nadaje się także na kwiat cięty. Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny kwitną dłużej, jeśli po kwitnieniu usunie się przekwitające kwiaty, aby rośliny nie zawiązały nasion.

Chaber bławatek - rozmnażanie

Chaber bławatek rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu, w marcu do inspektu lub na początku kwietnia do gruntu. Siew jesienny należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przykrywając nasiona liśćmi i gałęziami świerkowymi. 

Poznaj inne gatunki chabra:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska