Chaber górski - Centaurea montana

2020-07-16 15:56

Chaber górski to ozdobna z kwiatów bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae), dorastająca do 50 cm wysokości. Rozrasta się wytwarzając liczne kłącza. Tworzy krzaczastą kępę.

Chaber górski
Autor: GettyImages Chaber górski

Chaber górski kwitnie od maja do lipca. Kwiatostany (koszyczki) mają średnicę 6 cm, osadzone są na wierzchołkach sztywnych i gęsto ulistnionych pędów. Kwiaty brzeżne (znajdujące się na zewnętrznej stronie kwiatostanu) są niebieskie, środkowe – czerwone.Kwiatostany nadają się do cięcia. Kwiaty miododajne.Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć, aby wywołać powtórne kwitnienie.

Chaber górski nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie toleruje zbyt ciężkiego podłoża. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, w miejscu dość ciepłym. Gleba powinna być przepuszczalna, sucha do średnio wilgotnej , o pH zasadowym. Roślina nie toleruje nadmiaru wody.Chaber górski poleca się do ogrodów przydomowych do sadzenia na rabatach pojedynczo lub po dwa-trzy w grupie. Nadaje się także do ogrodów skalnych, do obsadzania lekko zacienionych skarp. Znakomicie sprawdza się w ogrodach naturalistycznych.

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?
Czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed mrozem? [WIDEO]