Chaber białawy - Centaurea dealbata

2020-07-16 15:56 Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Zdjęcie 64756
Autor: Magdalena Michalak

Chaber białawy, należący do rodziny astrowatych Asteracea, to bujnie rosnąca bylina o sztywnych łodygach, osiągająca około 80 cm wysokości. Ma ozdobne, powcinane liście, matowo zielone, pod spodem prawie białe.

Chaber białawy kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Kwiaty koloru lilioworóżowego są zebrane w pierzaste kwiatostany koszyczki o średnicy około 6 cm. Koszyczki kwiatowe znajdują się tylko na wierzchołkach pędów. Podczas kwitnienia kwiaty chętnie odwiedzają pszczoły i motyle.

Chaber białawy wymaga gleby przepuszczalnej, bogatej w wapń, o odczynie zasadowym. Najlepiej czuje się na stanowiskach suchych i słonecznych. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane od kwietnia do czerwca do zimnego inspektu bądź na rozsadniku. Do gruntu, na miejsce stałe, wysadzamy rośliny we wrześniu, w rozstawie 25–45 cm. Kwitnie w następnym roku po posadzeniu.

Chaber białawy nadaje się na duże rabaty bylinowe, a także do nasadzeń naturalistycznych w małych grupach po 3–10 roślin razem. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 60 cm - 80 cm
Kategoria Byliny
Podlewanie mało

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021