Lwia paszcza = wyżlin większy - Antirrhinum majus

2020-07-16 15:47 Opracowanie: redakcja serwisu

Wyżlin większy, zwany lwią paszczą, jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z Europy Południowej i Afryki Północnej. Roślina ma wzniesione pędy długości od 20 cm do 80 cm i lancetowate, całobrzegie liście.

Kwiat lwia paszcza

Wyżlin większy kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty lwiej paszczy mają charakterystyczną budowę: korona jest zrośnięta do połowy długości, potem dzieli się na dwie wargi – górna szeroką, wyraźnie dwuczęściową, a dolną rozdętą i wzniesiona. Pojedyncze kwiaty są zebrane w gęste grona na szczycie łodygi. Kwiaty lwiej paszczy mają różne barwy – od białej, przez rozmaite odcienie żółtej, pomarańczowej, łososiowej, różowej i czerwonej, aż do bordowej (brakuje jedynie kwiatów niebieskich), niekiedy są dwubarwne albo wielobarwne.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Lwia paszcza uprawa

Wyżlin większy wymaga gleby żyznej, próchnicznej, wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne.Wyżlin większy rozmnaża się przez nasiona wysiewane do skrzynek od lutego do początku kwietnia i przetrzymuje w ciepłym pomieszczeniu. Siewki lwiej paszczy rosną powoli. Aby rośliny były duże i silne, siewki należy je przepikować, np. do doniczek torfowych. Rośliny można wysadzać na miejsce stałe na początku lub w połowie maja. W zależności od wysokości roślin stosujemy rozstawę 15–20 x 30 cm.

Wyżlin większy zastosowanie

Zastosowanie lwiej paszczy zależy od wysokości roślin: odmiany niskie nadają się np. na kwietniki dywanowe, obwódki, do skrzynek balkonowych i pojemników, natomiast odmiany o średniej wysokości można wysadzić na rabaty, natomiast odmiany wysokie najlepiej nadają się na kwiat cięty.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 20 cm - 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021