Nasturcja ogrodowa - Tropaeolum cultorum

2022-04-13 12:36

Nasturcja ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae). Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania Tropaeolum majus oraz Tropaeolum peltophorum.

Spis treści:

Nasturcja - opis

Nasturcja ogrodowa ma gładkie, silnie rozgałęzione i ulistnione, mniej lub bardziej płożące się pędy. Tarczowate, gładkie liście osadzone są na długich ogonkach. Nasturcję ogrodową rozmnaża się przez nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Nasturcja ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiat nasturcji złożony jest z pięciu płatków zwężonych w dość długie „paznokcie”, a działki kielicha przedłużone w ostrogę. Kwiaty nasturcji nadają się jako kwiaty cięte.

Nasturcja ogrodowa - odmiany

Odmiany uprawne nasturcji dzieli się na dwie grupy:

  • majus (obejmuje odmiany o pędach płożących się lub pnących, do 300 cm długości, bardzo dużych, błyszczących kwiatach barwy żółtej, pomarańczowej, cynobrowej, karminowej i czerwonopurpurowej w różnych odcieniach, pojedynczych lub pełnych),
  • majus nanum (obejmuje odmiany karłowe, tworzące zwarte, gęste kępy, o liściach zielonych lub zielonobrunatnych i kwiatach w różnych odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej i szkarłatnej, pojedynczych bądź pełnych).

Nasturcja - uprawa i zastosowanie

Nasturcja ogrodowa lubi gleby gliniasto-piaszczyste, żyzne, próchnicze, ale nie przenawożone (rośliny wówczas słabo kwitną) oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. W suche lata rośliny zbyt słabo podlewane są atakowane przez mszyce. Nasturcje pnące - o długich pędach - stosuje się do pokrycia altan, pergoli, ogrodzeń, a także sadzi się w wiszących pojemnikach. Nasturcje karłowe są doskonałe na obwódki rabat (rozstawa wynosi 30 x 25–20 cm), do skrzynek balkonowych i mis.

Czy nasturcja jest trująca?

Nasturcja nie jest dla ludzi trująca. Wręcz przeciwnie - jej kwiaty można z powodzeniem jeść lub przygotowywać z nich wywar i cieszyć się wyjątkowymi właściwościami tej rośliny. Nasturcja może pomóc wyleczyć infekcje dróg moczowych, choroby skórne, a także łupież. 

W medycynie ludowej wykorzystywano ją jako środek uśmierzający ból mięśni, naturalny sposób na poprawę odporności organizmu, a nawet jako lek na szkorbut (uważano, że nasturcja wzmaga produkcję czerwonych krwinek). 

Poznaj kwitnące rośliny pnące:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 3 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwisający
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE