Wiciokrzew Tellmanna - Lonicera x tellmanniana

2020-07-16 15:37 Paweł Romanowski
Wiciokrzew Tellmanna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiciokrzew Tellmanna

Wiciokrzew Tellmanna to mieszaniec wiciokrzewu wiecznie zielonego (Lonicera sempervirens) i wiciokrzewu tragofyla (Lonicera Tragophylla).

Wiciokrzew Tellmanna to pnącze ogrodowe o bardzo dekoracyjnych złotopomarańczowych kwiatach o oryginalnym kształcie (niestety kwiaty nie pachną). Wiciokrzew Tellmann kwitnie od maja do końca lipca. Pnącze rośnie szybko, bo nawet 1-2 m rocznie i dorasta do 5-6 metrów długości.

Wiciokrzew Tellmanna wytwarza dość płytki system korzeniowy, w związku z czym korzystne jest ściółkowanie rośliny torfem lub korą sosnową (w ciągu sezonu utrzyma wilgoć, a w zimie zabezpieczy przed mrozem).Wiciokrzew Tellmanna nie ma dużych wymagań glebowych i z powodzeniem będzie rósł w każdej glebie ogrodowej za wyjątkiem jałowej i suchej. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze radzi sobie w lekkim półcieniu (kwitnie wtedy mniej obficie). Najlepiej posadzić to pnącze przy podporach: ogrodzeniach, altanach, trejażach czy kratkach, ale dobrze sprawdza się także jako roślina okrywowa, wijąc się swobodnie po ziemi.

Wiciokrzew Tellmanna można posadzić także w donicy i uprawiać przy kratce na tarasie lub balkonie. Rzadko kiedy przemarza, jednak okazy w doniczkach warto zabezpieczyć styropianem. Pnącze można przycinać raz na kilka gdy osiągnie zbyt duże rozmiary.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcienista
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój pnący

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021