Wiciokrzew Tellmanna - Lonicera x tellmanniana

2020-07-16 15:37

Wiciokrzew Tellmanna to mieszaniec wiciokrzewu wiecznie zielonego (Lonicera sempervirens) i wiciokrzewu tragofyla (Lonicera Tragophylla).

Wiciokrzew Tellmanna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiciokrzew Tellmanna

Wiciokrzew Tellmanna to pnącze ogrodowe o bardzo dekoracyjnych złotopomarańczowych kwiatach o oryginalnym kształcie (niestety kwiaty nie pachną). Wiciokrzew Tellmann kwitnie od maja do końca lipca. Pnącze rośnie szybko, bo nawet 1-2 m rocznie i dorasta do 5-6 metrów długości.

Wiciokrzew Tellmanna wytwarza dość płytki system korzeniowy, w związku z czym korzystne jest ściółkowanie rośliny torfem lub korą sosnową (w ciągu sezonu utrzyma wilgoć, a w zimie zabezpieczy przed mrozem).Wiciokrzew Tellmanna nie ma dużych wymagań glebowych i z powodzeniem będzie rósł w każdej glebie ogrodowej za wyjątkiem jałowej i suchej. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze radzi sobie w lekkim półcieniu (kwitnie wtedy mniej obficie). Najlepiej posadzić to pnącze przy podporach: ogrodzeniach, altanach, trejażach czy kratkach, ale dobrze sprawdza się także jako roślina okrywowa, wijąc się swobodnie po ziemi.

Wiciokrzew Tellmanna można posadzić także w donicy i uprawiać przy kratce na tarasie lub balkonie. Rzadko kiedy przemarza, jednak okazy w doniczkach warto zabezpieczyć styropianem. Pnącze można przycinać raz na kilka gdy osiągnie zbyt duże rozmiary.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcienista
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE