Pelargonia - Pelargonium

2022-03-09 14:39

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych i najchętniej sadzonych kwiatów na balkonie. Intrygujące kolory, piękny zapach i długi okres kwitnienia (mogą kwitnąć nawet przez całe lato) sprawiają, że pelargonia to kwiat, którego nie może zabraknąć w naszych skrzynkach i rabatkach.

Spis treści:

Pelargonia – opis

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin zdobiących latem nasze balkony i tarasy. Nazwa kwiatu wywodzi się z greckiego słowa pelargos – bocian i odnosi się do owoców, które przypominają kształtem dziób bociana. 

Z pelargonii otrzymuje się olejek geranium o charakterystycznym, różanym zapachu. Olejek ma działanie antygrzybiczne, antybakteryjne i relaksujące. Co więcej, stosowany na skórę, nawilża ją i ujędrnia. Hamuje również oznaki starzenia, dlatego polecany jest dojrzałym kobietom. 

Pelargonie – odmiany

Rodzaj Pelargonium obejmuje 230 gatunków. Na rynku mamy do wyboru bogatą ofertę pięknych odmian pelargonii, wśród nich szczególnie efektowne są te o kwiatach pełnych. Pelargonie zwisające bardzo chętnie sadzone w skrzynkach i wiszących koszykach. Przy kupnie wybierajmy rośliny o zwartym pokroju (czyli o krótkich międzywęźlach), a unikajmy roślin wyciągniętych i z żółtymi liśćmi.

Pelargonia balkonowa – pielęgnacja

Pelargonia w skrzynkach może kwitnąć całe lato. Kwiat pelargonii nie pachnie, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach. Odmiany o pachnących liściach po roztarciu silnie pachną cytrynowo, lawendowo, zależnie od odmiany. Wymagają pełnego nasłonecznienia. Nie lubią zraszania, które może spowodować gnicie roślin, lubią suchą atmosferę.

Latem należy zasilać nawozem płynnym do roślin kwitnących co 14 dni. Jeśli liście się zakurzą, można je oczyścić miotełką z piór. Nie wolno ich nabłyszczać.

Rozmnażanie pelargonii

Pelargonie rozmnaża się przez nasiona lub sadzonki wierzchołkowe pozyskiwane późnym latem lub wczesną wiosną.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwisający
Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy