Narcyzy w doniczce i w ogrodzie. Czy narcyz i żonkil to ta sama roślina?

2024-03-15 10:05

Narcyz (Narcissus) należy do najpopularniejszych ozdobnych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Każdy gatunek narcyza (a jest ich obecnie kilkadziesiąt) może pochwalić się pięknym kwiatostanem o różnym zabarwieniu. Do najpopularniejszych należą narcyzy o białych, żółtych i pomarańczowych kwiatach. Czy narcyz i żonkil to to samo?

Spis treści

  1. Narcyzy (Narcissus) - gatunki
  2. Narcyzy - kwiaty idealne do wazonu
  3. Narcyz żonkil. Czy narcyz i żonkil to to samo?
  4. Narcyzy - stanowisko
  5. Narcyzy - uprawa
  6. Kiedy sadzić żonkile?
  7. Narcyzy w doniczce
  8. Wiosenne kompozycje kwiatowe. Proste i efektowe dekoracje z kwiatów

Narcyzy (Narcissus) - gatunki

Rodzaj Narcissus obejmuje około 40 gatunków, znanych jest ponad 10 tysięcy odmian. Uwzględniając m.in. kształt kwiatów podzielono narcyzy na grupy: trąbkowe, wielkoprzykoronkowe, drobnoprzykoronkowe, pełne, mieszańce triandrus, mieszańce cyclamineus, mieszańce tazetta, mieszańce jonquilla, mieszańce o rozszczepionym przykoronku. Pozostałe grupy obejmują tzw. narcyzy botaniczne, gatunki, formy i odmiany naturalne narcyzów dziko rosnących.

Kwiat narcyza składa się z sześciu płatków okwiatu i charakterystycznej rurki zwanej przykoronkiem. Płatki mogą być białe lub w różnych odcieniach barwy żółtej, natomiast przykoronek – biały, żółty, intensywnie pomarańczowy, różowy, a nieraz czerwony.

Narcyzy - kwiaty idealne do wazonu

Jednym z najpopularniejszych kwiatów wiosennych kompozycji kwiatowych jest narcyz. Kwiat ten jest również symbolem wiosny i jest chętnie wykorzystywany do przystrajania wnętrz na Wielkanoc. Zanim włożymy narcyzy z innymi kwiatami do wazonu, musimy pamiętać, że cięte narcyzy przyśpieszają więdnięcie innych kwiatów, wydzielają bowiem lepki sok, który jest szkodliwy dla innych gatunków. Chcąc tego uniknąć, należy wstawiać narcyzy do wazonu z letnią wodą dzień wcześniej niż pozostałe kwiaty. W ciągu 24 godzin lepki sok wydzieli się z narcyzów i przestanie zagrażać innym kwiatom. Zmiana wody w kolejnym dniu pozwoli na bezpieczne dołączenie innych kwiatów. Narcyz w doniczce coraz częściej też dekoruje także nasze mieszkania.

Narcyz żonkil. Czy narcyz i żonkil to to samo?

Narcyz żonkil (Narcissus jonquilla) to odmiana narcyza o żółtych kwiatach. Żonkil charakteryzuje się w całości żółtym zabarwieniem, co oznacza, że nie tylko jego płatki są tego koloru, ale również i środek (przykoronek). Żonkil jest dużo wyższy od pozostałych kwiatów z rodziny narcyzów, jego płatki są również dużo większe. Płatki klasycznego narcyza są  szpiczaste i podłużne, mają kształcie migdałka, narcyz ma też łodygę pustą w środku. 

Mówiąc o uprawie żonkili, możemy śmiało mówić o uprawie narcyzów, ponieważ ich wymagania są praktycznie takie same. Warto wspomnieć, że żonkil jest symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Narcyzy - stanowisko

Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ale tolerują także stanowiska lekko ocienione. Mogą pozostawać bez przesadzania na jednym miejscu kilka lat. Najobficiej kwitną zazwyczaj od drugiego do czwartego roku po posadzeniu.

Narcyzy - uprawa

Uprawa narcyzów jest bardzo łatwa, bowiem nie są zbyt wymagające – rosną praktycznie na każdej glebie, z wyjątkiem bardzo lekkich i jałowych, a także ciężkich i podmokłych. Najlepsze jednak dla nich jest podłoże próchniczne i wilgotne. Rośliny te są przystosowane do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.

Narcyzy nie wymagają okrywania na zimę, ale aby zabezpieczyć cebule przed dużymi spadkami temperatury, należy okryć miejsce sadzenia kilkucentymetrową warstwą torfu, rozdrobnionej kory, słomy lub suchych liści. Wiosną, po ustąpieniu przymrozków, okrycie to należy zdjąć i obficie podlać. Jeśli narcyzy zostały posadzone w trawie, trzeba pamiętać, aby nie kosić trawnika przez około miesiąc od zakończenia kwitnienia narcyzów.

Cebulki żonkili możemy wykopać pod koniec lipca, po zaschnięciu liści, przesuszyć je, przechować w ciemnym, przewiewnym miejscu i wysadzić ponownie na początku września. Nie jest to jednak konieczne – cebule można pozostawić w ziemi, ale trzeba zaprzestać podlewania, aby zapewnić im okres spoczynku. Narcyzy z grupy wielkoprzykoronkowych i trąbkowych należy przesadzać na nowe miejsce co 2–3 lata, natomiast narcyzy z pozostałych grup można pozostawić na tym samym miejscu wiele lat.

Kiedy sadzić żonkile?

Cebula narcyza jest wieloletnia, pokryta błonką, ma jajowaty kształt i liczne cebulki przybyszowe. Sadzenie narcyzów możemy przeprowadzić pod koniec sierpnia i na początku września. Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości – sadzimy je na głębokości równej 2–3 ich wysokościom, w lżejszej glebie głębiej, a w cięższej – płyciej. Zachowujemy odstępy między cebulami równe 2–3 szerokościom cebul.

Aby zabezpieczyć cebule przed nornicami, można sadzić je w plastikowych ażurowych koszykach lub skrzynkach, które zakopuje się w ziemi. Późną jesienią, dobrze zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, które wykorzystane zostaną przez rośliny wczesną wiosną, tuż po rozpoczęciu wegetacji.

Narcyzy w doniczce

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - V
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty

Wiosenne kompozycje kwiatowe. Proste i efektowe dekoracje z kwiatów