Czarnuszka siewna - Nigella sativa

2020-07-16 15:55 Martyna Cieślińska
Czarnuszka siewna
Autor: www.gettyimages.com Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna pochodzi z Turcji oraz z Iraku. W Polsce rzadko się ją uprawia, znane są za to jej nasiona, które mają właściwości lecznicze. W swoim naturalnym środowisku zaliczana do chwastów zbożowych. Jednak z powodzeniem można ją uprawiać w naszym klimacie. Należy do rodziny jaskrowate (Ranunculaceae).

Czarnuszka siewna - opis

Czarnuszka siewna jest rośliną jednoroczną. Ma silnie rozgałęzioną łodygę i wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 40 cm wysokości. Liście są nieduże, bardzo charakterystyczne - parzystopierzaste, równowąskie i nitkowate, w kolorze zielonym. Okres kwitnienia przypada od maja do września. Kwiaty są bardzo dekoracyjne. Najczęściej 3-cenntymetrowe, pojedynczo wyrastają na szczycie pędów, są w kolorze błękitnym, białym lub różowym. Jesienią w miejscu kwiatów pojawią się owoce. Składają się od 5 do 10 mieszków, które zrastają się ze sobą. Czarne, marszczone i kanciaste nasiona charakteryzują się  silnym aromatem. Wykorzystuje się je w medycynie niekonwencjonalnej oraz gastronomii. Mają korzenny, ostry smak, często używa się ich przy produkcji serów lub pieczywa.

Czarnuszka siewna - warunki uprawy

Czarnuszka siewna najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Roślina nie jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże - ważne, aby było ono umiarkowanie żyzne i dość wilgotne. Czarnuszka siewna jest gatunkiem jednorocznym, dlatego warto ją dosiewać co jakiś czas od kwietnia, aby dłużej cieszyła oko w ogrodzie. Roślina jest średnio odporna na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Czarnuszka siewna - pielęgnacja

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu w ciągu całego okresu wegetacji, aby roślina nie więdła. Jeśli decydujemy się na uprawę czarnuszki w celu uzyskania nasion, odradzane jest stosowanie jakichkolwiek mineralnych nawozów. Rozmnaża się bardzo łatwo przez wysiew nasion.

Czarnuszka siewna - zastosowanie

Czarnuszka siewna bardzo ładnie prezentuje się na rabatach jednorocznych lub jako uzupełnienie rabat wieloletnich. Nadaje ogrodom lekkości i rustykalnego charakteru.

>>Poznaj też czarnuszkę damasceńską

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 10 cm - 40 cm
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój rozgałęziony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021