Kiedy się sadzi kwiaty na balkonie? Jak sadzić kwiaty na balkonie? Praktyczne rady i wskazówki

2024-04-12 14:50

Kwiaty balkonowe to piękna i efektowna dekoracja balkonu. Wystarczy odrobina wysiłku, kilka ciekawych gatunków kwiatów, ozdobne doniczki lub skrzynki, by przemienić balkon w zjawiskowy mini-ogród! Sprawdź, kiedy i jak sadzić kwiaty na balkonie.

Spis treści

 1. Kwiaty balkonowe - pomysły i wskazówki
 2. Kwiaty na balkonie a usytuowanie balkonu
 3. Jak sadzić kwiaty na balkonie? Instrukcja krok po kroku
 4. Niewymagające kwiaty na balkon. Rośliny, którym niestraszne są susza i brak wody
 5. Najładniejsze kwiaty na balkon. Wytrzymałe, modne, ciekawe - te rośliny pasują na każdy balkon

Kwiaty balkonowe - pomysły i wskazówki

Aranżując balkon, ważne jest nie tylko to, jakie kwiaty na nim posadzimy. Liczą się również pozostałe elementy wystroju, a więc skrzynki, półki, doniczki na kwiaty balkonowe, a także ich kolorystyka i materiały, z których są wykonane. Jeśli mamy mały balkon, dobrym pomysłem jest wykorzystanie półek i kwietników zamontowanych na różnej wysokości. Często zapominamy o wyższych partiach ścian i suficie - a przecież tam kwiaty doskonale pasują, są odpowiednio wyeksponowane i mają lepszy dostęp do światła słonecznego. Warto więc wykorzystać np. makramy czy wysokie regały lub proste półki zamontowane pod sufitem. 

Kolorystyka osłonek, doniczek czy skrzynek powinna być spójna i korespondować ze stylem, w którym urządzony jest balkon. Zanim posadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i pojemnikach, warto sprawdzić, na jaki kolor kwitną ich kwiaty - taka wiedza pozwoli nam łatwiej dobrać odpowiednie osłonki i pozostałe elementy wystroju. 

Kwiaty na balkonie a usytuowanie balkonu

Kupując kwiaty balkonowe, nie zapominajmy także o uwzględnieniu usytuowania naszego balkonu. Nie wszystkie kwiaty balkonowe będą dobrze się czuły na balkonie północnym czy południowym. Dlatego dobrym pomysłem będzie na wstępie określenie strony, od której usytuowany jest nasz balkon i dobranie roślin, które są do takich warunków przystosowane. Na przykład, rośliny lubiące ciepłe i nasłonecznione miejsca nie będą dobrze rosnąć na chłodnym i zacienionym balkonie północnym. I vice versa - kwiaty balkonowe, którym szkodzi nadmierne słońce i które wolą chłodne i wilgotne warunki, mogą źle znieść balkon południowy lub wschodni.

Sprawdź też:

Jak sadzić kwiaty na balkonie? Instrukcja krok po kroku

Wszystkie kwiaty balkonowe sadzimy w podobny sposób. Powinniśmy przygotować nie tylko skrzynki czy doniczki, ale także rośliny, które zamierzamy w nich posadzić. Kiedy najlepiej sadzić kwiaty na balkonie? Pamiętajmy, że rośliny najlepiej sadzi przesadza się w cieplejszych miesiącach, ponieważ mają wtedy dostęp do naturalnego światła i optymalnej temperatury, więc mogą rosnąć szybciej i nie musimy obawiać się, że zaszkodzą im przymrozki lub mała ilość promieni słonecznych.

 Oto instrukcja, krok po kroku, jak sadzić kwiaty w doniczkach na balkonie:

 1. Na dnie doniczki umieść 5-10 cm warstwę drenażu - mogą to być drobne kamyki, keramzyt, żwir, grys. Lepiej, żeby nie pochodziły ze skał wapiennych (w tym z marmuru), bo są z niego wypłukiwane związki wapnia.
 2. Następnie wsyp warstwę ziemi urodzajnej lub podłoża do kwiatów balkonowych.
 3. Kwiaty balkonowe, które chcesz zasadzić, uprzednio obficie podlej, a gdy przyjdzie czas ich przesadzania, delikatnie wyjmij z doniczki. Pamiętaj, by zachować maksymalną ostrożność, by nie uszkodzić korzeni!  
 4. Umieść rośliny w doniczce lub skrzynce i obsyp ziemią, tak by znalazły się na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio.
 5. Obficie podlej i postaw w ocenionym miejscu do czasu, gdy się ukorzenią (wskazuje na to zdrowy wygląd roślin).
 6. Nie wcześniej niż po 3 tygodniach zasil rośliny odrobiną nawozu.
 7. Pamiętaj o regularnym podlewaniu.

Niewymagające kwiaty na balkon. Rośliny, którym niestraszne są susza i brak wody

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla

Najładniejsze kwiaty na balkon. Wytrzymałe, modne, ciekawe - te rośliny pasują na każdy balkon