Kalendarz ogrodnika na wrzesień. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?

2022-08-05 15:34

Kalendarz ogrodnika na wrzesień obejmuje prowadzenie porządków kończących mijający sezon i wykonywanie nasadzeń z myślą o kolejnym. A to wszystko w malowniczym, późnoletnim lub wczesnojesiennym krajobrazie. Aby cieszyć się nim w pełni, w poste miejsca po przekwitłych roślinach jednorocznych warto wprowadzić gatunki, które kwitną o tej porze roku. Z kolei kolorową wiosnę zapewnią zasadzone tam cebule.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?
Autor: Schulzie/GettyImages Kalendarz ogrodnika na wrzesień. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?

Spis treści

  1. Kalendarz ogrodnika na wrzesień: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny
  2. Kalendarz ogrodnika na wrzesień: rośliny cebulowe
  3. Kalendarz ogrodnika na wrzesień: drzewa, krzewy i żywopłoty
  4. Kalendarz ogrodnika na wrzesień: sad, warzywnik i ogródek ziołowy
  5. Kalendarz ogrodnika na wrzesień: rośliny balkonowe i doniczkowe
  6. Kalendarz ogrodnika na wrzesień: trawnik
  7. Uroki jesieni. Zainspiruj się naszymi galeriami!

Wrzesień do piękny czas, pełen kolorów i zapachów. Wnoszą je m.in. wczesne odmiany jabłek, późno kwitnące rośliny jednoroczne i byliny, a często także – w zależności od pogody – stopniowo przebarwiające się liście. Ten czas niesie też wiele wspaniałych obietnic na nowy sezon w ogrodzie. Wiążą się one z nowo nasadzanymi drzewami, krzewami, pnączami.

Ze spraw nieco bardziej może prozaicznych, ale niezwykle ważnych – we wrześniu systematycznie kontrolujemy rośliny ogrodowe pod kątek ewentualnych chorób, przede wszystkim grzybowych. Zaatakowane pędy czy gałęzie od razu utylizujemy, najlepiej w ogniu. Oczywiście nie nadają się one na kompost.

Na pryzmie kompostowej zbieramy natomiast obumarłe części zdrowych roślin i opadające liście gatunków wolnych od garbników (wyłączamy stąd zwłaszcza liście dębu i orzecha). Kompost regularnie przerzucamy, przesypujemy go też dojrzałą ziemią kompostową, aby przyspieszyć procesy rozkładu. Dzięki temu będziemy mieli znakomity nawóz na kolejny sezon.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny

W puste miejsca na rabatach z roślinami jednorocznymi i dwuletnimi oraz bylinami wprowadzamy gatunki kwitną jesienią. Najważniejsze to chryzantemy, wrzosy oraz wrzośce – wszystkie trzy jak żadne inne tworzą w ogrodzie miły nastrój przełomu lata i jesieni.

Wrzesień to także najlepszy czas na zasadzenie na rabatach ulubionych roślin dwuletnich. W zależności od indywidualnych sympatii mogą się wśród nich znaleźć m.in. bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate czy malwy. Sadzenia nie należy odkładać, tak by sadzonki zdążyły się ukorzenić przed zimą.

Pierwsza połowa miesiąca to najlepszy czas na przesadzanie oraz dzielenie starych, mocno rozrośniętych karp piwonii. Może uda się je wymienić np. z sąsiadem, tak by wzbogacić ogród o inną odmianę?

Przez cały wrzesień można sadzić w ogrodzie rośliny balotowane, tzn. oferowane z dużą bryłą korzeniową osłoniętą jutą lub folią. Z kolei w doniczkach najczęściej są sprzedawane wspomniane już chryzantemy, wrzosy i wrzośce, które dzięki temu doskonale znoszą przesadzanie nawet w środku kwitnienia. A że kwitną właśnie teraz, warto po nie sięgnąć, gdyż wspaniale ozdobią ogród.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień: rośliny cebulowe

W połowie września i do gruntu, i do donic sadzi się rośliny cebulowe kwitnące wiosną, takie jak tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty czy przebiśniegi. Te, które pojawią się na rabatach lub na trawniku, warto osłonić na zimę warstwą kory lub słomianą matą. Dzięki takiej kołderce cebulom niemal na pewno nie zagrozi mróz.

Pod koniec września natomiast czas wykopać z ogrodu rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które zimują w pomieszczeniu. Chodzi m.in. o begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki i mieczyki. Ich liście należy obciąć na wysokości kilku centymetrów, a potem – w zależności od gatunku – umieścić w donicy z ziemią i skąpo podlewać aż do wiosny albo zagłębić w suchym piasku.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień: drzewa, krzewy i żywopłoty

Sprawą niezwykle ważną jest, by we wrześniu nie prowadzić nawożenia drzew ani krzewów preparatami azotowymi. Dlaczego? Azot stymuluje je do wzrostu, przez co młode pędy nie zdążyłyby zdrewnieć przed nadejściem zimy. Oznaczałoby to dotkliwe straty.

W drugiej połowie miesiąca można natomiast przesadzać iglaki, m.in. popularne tuje. Krzewy i drzewa iglaste zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień: sad, warzywnik i ogródek ziołowy

Wrzesień to czas, gdy stopniowo kończą się plony warzyw ciepłolubnych – dyni, ogórków, papryki czy pomidorów. Wyczerpują się także możliwości zbioru wielu ziół, także przyprawowych. Osłodę niosą późne odmiany śliwek i brzoskwiń, od których pałeczkę przejmują wczesne odmiany jabłek i gruszek.

Kto rozwija uprawy warzyw, może wysiać gatunki stosowane jako zielony nawóz – np. facelię, koniczynę, łubin albo żyto. W drugiej połowie miesiąca pora zasadzić czosnek, a także wysiać np. roszponkę, sałatę czy szpinak – z myślą o przyszłorocznych zbiorach.

Kalendarz ogrodnika na wrzesień: rośliny balkonowe i doniczkowe

Pod koniec września muszą wrócić do domu rośliny doniczkowe, które lato spędzały na balkonie albo w przestrzeni ogrodu.

Ze skrzynek na tarasie i na parapetach trzeba sukcesywnie usuwać przekwitłe rośliny sezonowe ze skrzynek i doniczek. Skoro zwalniają w nich miejsce, warto wymienić je na gatunki kwitnące jesienią, m.in. wrzosy czy wrzośce. 

Kalendarz ogrodnika na wrzesień: trawnik

Najpóźniej na samym początku września po raz ostatni przed nadejściem zimy trzeba zasilić trawnik specjalnym nawozem jesiennym – o zredukowanej zawartości azotu, ale wysokim udziale związków potasu i fosforu. To da trawie większą odporność na mróz, suszę oraz choroby.

Należy również pamiętać o regularnym strzyżeniu trawnika (na większej wysokości niż latem), w miarę potrzeb także o podlewaniu, a ponadto o zgrabianiu spadających na murawę liści. Jeśli gleba pod trawnikiem jest zbita, warto przeprowadzić wertykulację (nacinanie) oraz aerację (napowietrzanie).

Uroki jesieni. Zainspiruj się naszymi galeriami!