Papryka roczna - Capsicum annuum

2022-04-30 16:55

Papryka roczna to popularne warzywo, uprawiane u nas najczęściej pod osłonami.

Papryka roczna
Autor: www.thinkstockphotos.com Papryka roczna

Papryka roczna jest rośliną ciepłolubną, przez cały okres wegetacji powinna rosnąć w temperaturze 18-32 st.C. Owoce papryki najlepiej zawiązują się przy temperaturze 25 st.C, dlatego roślina musi rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym. Gleba do uprawy papryki powinna być przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę (uprawa w drugim roku po zastosowaniu obornika) o obojętnym pH.

Paprykę roczną uprawia się tylko z rozsady. Rozsady papryki można kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie w domu. W tym celu nasiona wysiewa się w połowie marca - przygotowanie rozsady papryki trwa nawet 9-10 tygodni. W tym czasie należy utrzymywać stałą temperaturę 24-26 st.C. Paprykę wysadza się na miejsce stałe, kiedy rośliny mają około 6 liści, zwykle jest to pod koniec maja. Rozsadę papryki sadzi się w rozstawie 50x50 cm. Rośliny nie potrzebują palików do podpory, bo nie osiągną wysokich rozmiarów.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowy wzrost i tworzenie dorodnych owoców papryki jest słońce oraz regularne podlewanie w okresie owocowania – czyli w lipcu i w sierpniu. W pierwszych 5 tygodniach od posadzenia nie należy obficie podlewać papryki, gdyż będzie to powodować to nadmierny wzrost masy zielonej, a czasem nawet załamywania się roślin pod własnym ciężarem. Dojrzałe owoce papryki (w kolorze odpowiednim dla danej odmiany) zbiera się już od połowy lipca (uprawa pod folią) lub od początku sierpnia (uprawa w gruncie). Owoce zbieramy sukcesywnie w miarę dojrzewania, aż do pierwszych przymrozków, po których rośliny szybko zamierają.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Warzywa
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Wysokość do 75 cm
Warzywa na balkon - papryka