Malwa różowa - Althaea rosea

2022-03-25 13:46

Malwa to roślina dwuletnia z rodziny ślazowatych (Malvaceae) pochodząca z Chin.

Spis treści

  1. Malwa różowa
  2. Malwa kwiat
  3. Malwy rodzaje
  4. Prawoślaz różowy uprawa
  5. Malwa roślina w ogrodzie
  6. Malwy sadzonki

Malwa różowa

W pierwszym roku wyrasta rozeta liści. Są one duże, mało ozdobne, dłoniasto-klapowane, szorstko owłosione. W roku następnym na każdej roślinie pojawiają się 2–4 ulistnione, szorstko owłosione pędy główne wysokości 60–250 cm. Pędy te na pewnej odległości od nasady są mniej lub bardziej rozgałęzione.

Malwa kwiat

Kwitnie od VII do IX. Kwiatostany groniaste pojawiają się na pędach w drugim roku. Kwiat malwa są pojedyncze lub pełne barwy białej, żółtej, różowej, czerwonej, purpurowej w różnych odcieniach, wyrastają po 1–2 z kątów górnych liści.

Malwy rodzaje

W uprawie znajdują się głównie mieszańce o kwiatach pełnych. Formy te dzielą się na 4 grupy:I. Malwy pełne zwykłe – mają kwiaty, u których płatki zewnętrzne osadzone w jednym lub dwóch okółkach są dłuższe od wewnętrznych i otaczają jakby kryzą płatki środkowe ułożone gęsto i tworzące półkule. Rośliny niewysokie (do tej grupy zalicza się odmiany formy Compacta).II. Malwy szkockie – mają kwiaty bardzo pełne, płatki zewnętrzne i wewnętrzne tej samej długości, ułożone półkoliście, zebrane w długie kwiatostany ostro zakończone. Rośliny wysokie.III. Malwy Chater (Chater’s) – mają kwiaty pełne (niekiedy z „kryzą”), osadzone w długich, bardzo gęsto skupionych, tępo zakończonych kwiatostanach. Rośliny silnie rosnące.IV. Malwy Alleghanies (Fimbriata flore pleno) – mają kwiaty o strzępiasto zakończonych brzegach płatków. Niekiedy płatki zewnętrzne są inaczej zabarwione niż wewnętrzne.

Prawoślaz różowy uprawa

Wymaga gleby żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt mokrej. Rdza na malwach może pojawić się w czasie suszy, gdy roślina nie jest dostatecznie podlewana. Jej początkowe objawy to niewielkie białawe brodawki na łodydze i spodzie liści, które z czasem brązowieją a na liściach powstają żółte i czerwonawe plamy. Liście takie brązowieją i zamierają. Jeśli pojawią się objawy rdzy liście natychmiast usunąć i spalić. Rośliny opryskać np. Saprolem.

Najlepiej jednak nie czekać na pojawienie się choroby tylko już od początku maja, co około 2 tygodnie opryskać rośliny dwoma środkami na zmianę. W sumie powinno być około 4 oprysków. Po przekwitnięciu można ściąć rośliny tuż przy ziemi. Pojawią się wówczas odrosty, które w przyszłym roku zakwitną. Pamiętajmy jednak, że będzie to kwitnienie mniej okazałe niż w drugim roku.

Malwa roślina w ogrodzie

Malwy sadzi się grupami na trawnikach, stosuje do uzupełniania rabat bylinowych, do sadzenia przy ścianach budynków i przy ogrodzeniach, zwłaszcza w ogrodach przydomowych.

Malwy sadzonki

Malwa prawoślaz rozmnaża się z nasion wysiewanych w maju-czerwcu do zimowego inspektu lub na rozsadnik. Siewki wymagają pikowania, najlepiej do doniczek torfowo-ziemnych. Pod koniec lata rozsadę wysadza się na zagony w rozstawie 30 x 30 cm, na zimę lekko przykrywa. Wiosną rośliny przenosi się na miejsce stałe z dużą bryłą ziemi (tworzy korzenie palowe, rozrasta się bardzo silnie). Pędom kwiatowym należy zapewnić podpory.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony