Bratek ogrodowy = fiołek ogrodowy - Viola × wittrockiana

2020-07-16 15:57 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Bratek ogrodowy (fiołek ogrodowy) jest jedną z najpopularniejszych roślin zdobiących nasze ogrody i balkony. Ta dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych Violaceae jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania Viola tricolor z innymi gatunkami. Rośliny osiągają 10–25 cm wysokości, mają gładkie, czworokanciaste, rozgałęzione łodygi, u dołu częściowo pokładające się, górą wzniesione. Dolne liście są jajowato-sercowate, górne lancetowate.

>>Przeczytaj też: Fiołki ogrodowe – gatunki fiołków do ogrodu. Zastosowanie fiołków

Bratki - kwiaty

Bratki ogrodowe rozpoczynają kwitnienie już jesienią w roku wysiewu, ale główna pora kwitnienia przypada na marzec–czerwiec roku następnego. Kwiaty są 5-płatkowe, mają średnicę dochodzącą w zależności od odmiany nawet do 10 cm (zwykle 6–7 cm), są osadzone pojedynczo na dość długich szypułkach wyrastających z kątów liści. To, co jest urzekające w bratkach, to bogactwo barw ich kwiatów, które dodatkowo maja aksamitny połysk i delikatnie pachną.

Grupy bratków ogrodowych

W uprawie znajduje się wiele grup i odmian bratków. Do bratków wczesnych należą między innymi grupy:

  • hiemalis – odmiany z tej grupy mają małe kwiaty, kwitną obficie i są wytrzymałe na niskie temperatury,
  • pirnańskie – mają kwiaty z tzw. oczkiem, kwitną dość wcześnie, ale o kilka dni później niż bratki z poprzedniej grupy,
  • vorbote– mają bardzo duże kwiaty, w zarysie okrągłe, o czystych i intensywnych barwach,
  • holenderskie wielokwiatowe – mają duże kwiaty o intensywnych kolorach.

Do bratków średniowczesnych i późnych zaliczamy grupy:

  • roggli – o bardzo dużych kwiatach w wielu intensywnych barwach, wiele odmian ma na dolnym płatku odmiennie zabarwione oczko;
  • szwajcarskie – kwiaty duże, rośliny silnie rosnące, obficie kwitnące;
  • mieszanka wielkokwiatowa Engelmana – bratki hodowli angielskiej o bardzo dużych kwiatach w różnych barwach (z wyjątkiem białej);
  • olbrzymie Orchideiflora – kwiaty bardzo duże, w barwach pastelowych; brzegi płatków fryzowane, płatek dolny zgięty ku dołowi;
  • trimardeau – kwiaty duże (mniejsze niż bratków poprzednich grup), z oczkiem na dolnych płatkach; rośliny kwitną obficie.

Ponadto na rynku dostępnych jest wiele mieszanek oraz odmian nie należących do wyżej wymienionych grup.

Bratki uprawa i zastosowanie

Bratek wymaga gleb żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i słonecznego stanowiska (rośliny wysadzone w półcieniu stają się wybujałe i słabo kwitną).
Bratki stosuje się na kwietniki, obwódki, do mis i skrzynek balkonowych. Niektóre odmiany uprawiane są jako rośliny doniczkowe, można więc wykorzystać je do dekorowania wiosna naszych mieszkań. Nadają się również na kwiat cięty. Obecnie na rynku są także odmiany o zwisających pędach, niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Marzec na balkonie i tarasie. Bratki sadzimy już w marcu

Bratki rozmnaża się z nasion wysiewanych od drugiej połowy czerwca do początku lipca do inspektu lub na rozsadnik. Nasiona należy lekko przykryć ziemią, podlać i zacieniować. Po wzejściu siewki pikuje się w rozstawie 4 x 5 cm. W końcu sierpnia lub w pierwszej połowie września rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 15 x 15 cm. Przed zimą bratki należy nakryć gałązkami świerka. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja w rozstawie 25 x 20 cm.

Poznaj też:

 

 

Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Termin kwitnienia III - VI
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów wielobarwna