Szafirek - Muscari sp.

2022-06-27 11:43

Szafirki należą do roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich cebulki sadzi się do gruntu jesienią.

Szafirek
Autor: Gettyimages Szafirek

Spis treści

  1. Szafirki - uprawa  i zastosowanie
  2. Sadzenie cebulek szafirków
  3. Pędzenie szafirków

Najbardziej rozpowszechnione są dwa gatunki o podobnej budowie roślin i porze kwitnienia:

Kwiaty tego pierwszego są drobne, białe lub szafirowoniebieskie, zwisające na krótkich szypułkach, zebrane w gęste grona na pędzie 20 cm wysokości. Natomiast szafirek groniasty ma kwiaty fioletowoniebieskie z białym brzegiem lub białe (w zależności od odmiany), osadzone na krótszym pędzie – 15 cm.

Szafirki - uprawa  i zastosowanie

Szafirki kwitną w kwietniu i maju. Znakomicie nadają się na obwódki, obrzeża ścieżek, do ogródków skalnych, a także na kwiat cięty. Szafirki nadają się do uprawy przyspieszonej (tzw. pędzenia) zimą i wczesną wiosną (uprawa na kwiat cięty oraz w doniczkach)Szafirki mają nieduże wymagania glebowe, rosną praktycznie w każdym podłożu, ale preferują gleby przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy zapewnić im stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Sonda
Ile masz w domu roślin?

Sadzenie cebulek szafirków

Cebulki szafirków wykopuje się w czerwcu i lipcu. Można od razu wysadzić je w miejsce docelowe albo przechować w suchym piasku w temperaturze około 20 st. C i posadzić pod koniec września lub na początku października. Głębokość sadzenia wynosi 6–8 cm. Roślina szybko rozrasta się i dlatego nie należy sadzić cebulek zbyt gęsto (najlepiej co 8–10 cm).

Szafirki nie wymagają częstego przesadzania i mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat (4–5), ale wymagają corocznego zasilania nawozami mineralnymi lub organicznymi (wiosną – do końca maja). Co kilka lat dobrze jest zmienić dla nich miejsce, gdyż gleba miejscowo wyjaławia się. Rośliny te wymagają szczególnej uwagi w maju, nie wolno dopuścić do ich przesuszenia ani zachwaszczenia.

Pędzenie szafirków

Do pędzenia cebule szafirków wysadza się jesienią do doniczek po kilka sztuk razem i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu przykryte niewielka warstwą ziemi lub torfu. Od połowy stycznia rośliny można pędzić w niskiej temperaturze (10–13 st. C), w wyższych szafirki wypuszczają tylko liście.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 15 cm - 20 cm
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Pokrój zadarniający
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy