Spis treści
- Różowe kwiaty na balkon. Najlepsze gatunki
- Astry
- Bergenia
- Bodziszek kantabryjski ‘Biokovo’ i ‘Cambridge’ oraz czerwony ‘Vision Pink’
- Chryzantemy
- Ciemiernik HGC SP Lily – ozdoba zimy i wczesnej wiosny
- Dyptam – „gorejący krzew” na słoneczny balkon
- Dzwonek ‘Rubra’
- Firletka smółka ‘Plena’
- Floks Douglasa ‘Lilac Cloud’ lub ‘Crackerjack’
- Gęsiówka kaukaska ‘Rosea’
- Jarzmianka
- Jeżówka purpurowa
- Kokorycz pusta
- Konwalia ‘Rosea’ – klasyczna piękność w różowej odsłonie
- Łubin
- Nachyłek ‘American Dream’
- Odętka – geometryczne piękno
- Orlik pospolity ‘Nora Barlow’
- Pięciornik nepalski ‘Miss Willmott’
- Posłonek ‘Lawrenson’s Pink’
- Przylaszczka ‘Rubra Plena’ lub ‘Rosea’
- Pysznogłówka
- Rdest himalajski – dzikość w miejskiej dżungli
- Rozchodnik ‘Matrona’ – geometryczny sukulent
- Sadziec – majestatyczny olbrzym
- Serduszka okazała i wspaniała
- Tawułka Arendsa
- Zawciąg nadmorski ‘Splendens’, ‘Rosea’ lub zawciąg jałowcowolistny
- Zawilec japoński – elegancja późnego lata
- Najpiękniejsze różowe kwiaty na balkon. Zdjęcia
Różowe kwiaty na balkon. Najlepsze gatunki
Astry
Termin kwitnienia: sierpień – październik
Wymagania i pielęgnacja: Astry to jedne z najpopularniejszych roślin jesieni. Najlepiej rosną w pojemnikach w pełnym słońcu, na żyznych, przepuszczalnych glebach. Wymagają regularnego podlewania, ale nie znoszą zalegania wody. Wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, by przedłużyć kwitnienie.
Bergenia
Termin kwitnienia: kwiecień – maj
Wymagania i pielęgnacja: Bergenia doskonale rośnie w półcieniu. Tworzy zimozielone rozety liści i intensywnie różowe kwiatostany. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby, choć dobrze znosi suszę. Idealna na balkony od wschodniej i północnej strony.
Bodziszek kantabryjski ‘Biokovo’ i ‘Cambridge’ oraz czerwony ‘Vision Pink’
Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień
Wymagania i pielęgnacja: Bodziszki to wdzięczne rośliny o silnym wzroście. ‘Vision Pink’ ma intensywnie różowe kwiaty, ‘Biokovo’ i ‘Cambridge’ – delikatniejsze, ale również o różowawym odcieniu. Preferują miejsca słoneczne lub lekko ocienione. Wymagają przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Odporne na suszę i niskie temperatury.
Chryzantemy
Termin kwitnienia: wrzesień – listopad
Wymagania i pielęgnacja: Chryzantemy balkonowe to przede wszystkim odmiany doniczkowe. Najlepiej prezentują się w dużych donicach, w pełnym słońcu. Podłoże powinno być żyzne, stale lekko wilgotne. Wymagają regularnego nawożenia i usuwania przekwitłych kwiatostanów.
Ciemiernik HGC SP Lily – ozdoba zimy i wczesnej wiosny
Termin kwitnienia: luty – kwiecień
Wymagania i pielęgnacja: Ten wyjątkowy gatunek kwitnie, gdy inne rośliny jeszcze śpią. Lubi stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Ciemierniki nie lubią przesadzania, ponieważ mają niezwykle kruche korzenie, dlatego należy od razu wybrać dla nich miejsce docelowe.

i
Dyptam – „gorejący krzew” na słoneczny balkon
Termin kwitnienia: maj – czerwiec
Wymagania i pielęgnacja: Dyptam to roślina rzadko spotykana, ale niezwykle dekoracyjna. Lubi pełne słońce i przepuszczalne, wapienne gleby. Wymaga umiarkowanego podlewania. Uwaga – wydziela olejki eteryczne mogące podrażniać skórę.
Dzwonek ‘Rubra’
Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień
Wymagania i pielęgnacja: Odmiana dzwonka o różowych kwiatach. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Regularne przycinanie przekwitłych kwiatów pobudza ponowne kwitnienie.
Firletka smółka ‘Plena’
Termin kwitnienia: maj – lipiec
Wymagania i pielęgnacja: Odmiana o pełnych, malinoworóżowych kwiatach. Wymaga pełnego słońca i lekkiej, piaszczystej gleby. Firletka smółka jest odporna na suszę, dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi.
Floks Douglasa ‘Lilac Cloud’ lub ‘Crackerjack’
Termin kwitnienia: maj – czerwiec
Wymagania i pielęgnacja: Floksy niskie i okrywowe świetnie nadają się na balkony. Preferują stanowiska słoneczne, przepuszczalne podłoże i umiarkowane podlewanie. Po kwitnieniu można je lekko przyciąć, by zachowały zwarty pokrój.
Gęsiówka kaukaska ‘Rosea’
Termin kwitnienia: kwiecień – maj
Wymagania i pielęgnacja: Roślina okrywowa o różowych kwiatach. Lubi słońce i lekkie, przepuszczalne gleby. Nadaje się na kaskadowe kompozycje balkonowe. Odporna na suszę i mróz.
Jarzmianka
Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień
Wymagania i pielęgnacja: Jarzmianka lubi stanowiska półcieniste, żyzną i próchniczną glebę. Na balkonie należy sadzić ją w dużych pojemnikach. Wymaga wilgotnego podłoża i osłony przed gorącym słońcem.

i
Jeżówka purpurowa
Termin kwitnienia: lipiec – październik
Wymagania i pielęgnacja: Jeżówka najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Jej purpurowo-czerwone długo się utrzymują. Warto ją nawozić i regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuża jej kwitnienie. Dobrze zimuje w donicach pod warunkiem zabezpieczenia korzeni.
Kokorycz pusta
Termin kwitnienia: marzec – kwiecień
Wymagania i pielęgnacja: Roślina cebulowa o ciekawym cyklu życia – po kwitnieniu szybko zamiera. Lubi cieniste stanowiska i wilgotne, próchniczne podłoże. Kokorycz pusta jest idealna do zacienionych zakątków balkonów. Nie toleruje przesuszenia w okresie wzrostu.
Konwalia ‘Rosea’ – klasyczna piękność w różowej odsłonie
Termin kwitnienia: maj
Wymagania i pielęgnacja: Odmiana konwalii o różowych, pachnących kwiatach. Najlepiej rośnie w półcieniu, na próchnicznej, wilgotnej glebie. Wymaga systematycznego podlewania. Świetna do uprawy w pojemnikach z głębokim drenażem.
Łubin
Termin kwitnienia: czerwiec – lipiec
Wymagania i pielęgnacja: Potrzebuje stanowiska słonecznego, lekko kwaśnej gleby i umiarkowanej wilgotności. Łubin nie znosi przesadzania, dlatego pojemnik musi być docelowy. Nawożenie ograniczamy – roślina wiąże azot z powietrza.
Nachyłek ‘American Dream’
Termin kwitnienia: lipiec – wrzesień
Wymagania i pielęgnacja: Nachyłki to rośliny bardzo odporne, kochają słońce i przepuszczalne gleby. Odmiana ‘American Dream’ kwitnie intensywnie różowo, tworząc kępy gęsto obsypane kwiatami. Warto przycinać po pierwszym kwitnieniu – sprzyja to ponownemu zakwitnięciu.
Odętka – geometryczne piękno
Termin kwitnienia: sierpień – wrzesień
Wymagania i pielęgnacja: Odętka preferuje słoneczne stanowiska i wilgotne, żyzne gleby. Kwiaty rozwijają się na wyprostowanych pędach, tworząc ciekawe, pionowe kompozycje. Jest odporna na choroby i łatwa w uprawie.
Orlik pospolity ‘Nora Barlow’
Termin kwitnienia: maj – czerwiec
Wymagania i pielęgnacja: Odmiana o pełnych, czerwono-różowych kwiatach z białymi brzegami. Orlik lubi miejsca półcieniste i lekko wilgotne podłoże. Po kwitnieniu dobrze ją przyciąć – poprawia to kondycję rośliny i zapobiega samosiewom.
Pięciornik nepalski ‘Miss Willmott’
Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień
Wymagania i pielęgnacja: Roślina niska, tworząca gęste kępy. Preferuje słoneczne stanowiska i dobrze zdrenowane, niezbyt żyzne podłoże. Dobrze znosi suszę. Pięciornik kwitnie długo i obficie. Wymaga lekkiego przycinania po przekwitnięciu.
Posłonek ‘Lawrenson’s Pink’
Termin kwitnienia: maj – lipiec
Wymagania i pielęgnacja: Doskonały do kompozycji kaskadowych. Lubi słońce, piaszczystą, suchą glebę. Posłonek wymaga minimalnej pielęgnacji. Roślina ciepłolubna – na zimę warto ją przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
Przylaszczka ‘Rubra Plena’ lub ‘Rosea’
Termin kwitnienia: marzec – kwiecień
Wymagania i pielęgnacja: Cieniolubna bylina o wczesnym kwitnieniu. Lubi wilgotne, próchniczne podłoże. Idealna na balkony północne. Delikatna, lecz zaskakująco odporna – zimę przetrwa bez problemu.
Pysznogłówka
Termin kwitnienia: lipiec – sierpień
Wymagania i pielęgnacja: Pysznogłówka lubi słońce i wilgotną, żyzną glebę. W upalne dni wymaga częstego podlewania. Warto ją sadzić w większych donicach, ponieważ ma silny system korzeniowy.
Rdest himalajski – dzikość w miejskiej dżungli
Termin kwitnienia: lipiec – październik
Wymagania i pielęgnacja: Rdest to roślina bardzo ekspansywna. Lubi wilgotne, próchniczne gleby i półcień. Kwiaty w odcieniu czerwonego różu przyciągają owady. Trzeba ją regularnie przycinać.
Rozchodnik ‘Matrona’ – geometryczny sukulent
Termin kwitnienia: sierpień – wrzesień
Wymagania i pielęgnacja: Lubi suche stanowiska i pełne słońce. Doskonale nadaje się do pojemników i skrzynek balkonowych. Rozchodnik ma mięsiste liście i grube pędy – nie wymaga częstego podlewania. Pięknie prezentuje się jesienią.
Sadziec – majestatyczny olbrzym
Termin kwitnienia: sierpień – październik
Wymagania i pielęgnacja: Sadziec potrzebuje dużych pojemników. Lubi wilgoć i słońce. Jej czerwono-różowe baldachy są nie tylko dekoracyjne, ale i przyciągają owady.
Serduszka okazała i wspaniała
Termin kwitnienia: maj – czerwiec
Wymagania i pielęgnacja: Cieniolubne byliny o dekoracyjnych, łukowato wygiętych pędach. Aby ładnie rosły, gleba powinna być wilgotna, żyzna i lekko kwaśna. Serduszka po przekwitnięciu roślina zasycha – warto ją wtedy przyciąć do ziemi.
Tawułka Arendsa
Termin kwitnienia: czerwiec – lipiec
Wymagania i pielęgnacja: Idealna do miejsc półcienistych. Lubi wilgotne, próchniczne podłoże. Jej czerwono-różowe kwiatostany tworzą efektowne pióropusze. Tawułkę trzeba chronić przed przesuszeniem, zwłaszcza w upały.

i
Zawciąg nadmorski ‘Splendens’, ‘Rosea’ lub zawciąg jałowcowolistny
Termin kwitnienia: maj – lipiec
Wymagania i pielęgnacja: Zawciągi nadmorskie to kompaktowe rośliny okrywowe, idealne do skrzynek. Lubią słoneczne miejsca i piaszczyste, suche gleby. Świetnie znoszą wiatr, suszę i sól – co czyni je idealnymi na balkon. Regularne usuwanie kwiatostanów pobudza kolejne kwitnienia.
Zawilec japoński – elegancja późnego lata
Termin kwitnienia: sierpień – październik
Wymagania i pielęgnacja: Preferuje półcień i żyzne, lekko wilgotne podłoże. Na balkonie warto zapewnić mu stabilny pojemnik. Kwitnie długo i obficie, dodając subtelności późnoletnim kompozycjom.
Najpiękniejsze różowe kwiaty na balkon. Zdjęcia
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Chciałam mieć czerwony balkon, ale mam dość surfinii i pelargonii. Wybrałam te gatunki