Zasadziłam na balkonie tylko różowe kwiaty. Sąsiedzi nie mogą oderwać wzroku!

2025-05-20 11:01

Różowe kwiaty to synonim lekkości i romantyzmu – idealne na balkon, który ma być przytulny i pełen wdzięku. Od wczesnej wiosny do jesieni róż może rozkwitać w dziesiątkach odcieni, tworząc harmonijną, kobiecą kompozycję. Jakie gatunki wybrać, by cieszyć się kolorem i nie martwić się zbytnio o pielęgnację? Oto mniej znane różowe kwiaty na balkon.

Spis treści

  1. Różowe kwiaty na balkon. Najlepsze gatunki
  2. Astry
  3. Bergenia
  4. Bodziszek kantabryjski ‘Biokovo’ i ‘Cambridge’ oraz czerwony ‘Vision Pink’
  5. Chryzantemy
  6. Ciemiernik HGC SP Lily – ozdoba zimy i wczesnej wiosny
  7. Dyptam – „gorejący krzew” na słoneczny balkon
  8. Dzwonek ‘Rubra’
  9. Firletka smółka ‘Plena’
  10. Floks Douglasa ‘Lilac Cloud’ lub ‘Crackerjack’
  11. Gęsiówka kaukaska ‘Rosea’
  12. Jarzmianka
  13. Jeżówka purpurowa
  14. Kokorycz pusta
  15. Konwalia ‘Rosea’ – klasyczna piękność w różowej odsłonie
  16. Łubin
  17. Nachyłek ‘American Dream’
  18. Odętka – geometryczne piękno
  19. Orlik pospolity ‘Nora Barlow’
  20. Pięciornik nepalski ‘Miss Willmott’
  21. Posłonek ‘Lawrenson’s Pink’
  22. Przylaszczka ‘Rubra Plena’ lub ‘Rosea’
  23. Pysznogłówka
  24. Rdest himalajski – dzikość w miejskiej dżungli
  25. Rozchodnik ‘Matrona’ – geometryczny sukulent
  26. Sadziec – majestatyczny olbrzym
  27. Serduszka okazała i wspaniała
  28. Tawułka Arendsa
  29. Zawciąg nadmorski ‘Splendens’, ‘Rosea’ lub zawciąg jałowcowolistny
  30. Zawilec japoński – elegancja późnego lata
  31. Najpiękniejsze różowe kwiaty na balkon. Zdjęcia

Różowe kwiaty na balkon. Najlepsze gatunki

Astry

Termin kwitnienia: sierpień – październik

Wymagania i pielęgnacja: Astry to jedne z najpopularniejszych roślin jesieni. Najlepiej rosną w pojemnikach w pełnym słońcu, na żyznych, przepuszczalnych glebach. Wymagają regularnego podlewania, ale nie znoszą zalegania wody. Wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, by przedłużyć kwitnienie.

Bergenia

Termin kwitnienia: kwiecień – maj

Wymagania i pielęgnacja: Bergenia doskonale rośnie w półcieniu. Tworzy zimozielone rozety liści i intensywnie różowe kwiatostany. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby, choć dobrze znosi suszę. Idealna na balkony od wschodniej i północnej strony.

Bodziszek kantabryjski ‘Biokovo’ i ‘Cambridge’ oraz czerwony ‘Vision Pink’

Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień

Wymagania i pielęgnacja: Bodziszki to wdzięczne rośliny o silnym wzroście. ‘Vision Pink’ ma intensywnie różowe kwiaty, ‘Biokovo’ i ‘Cambridge’ – delikatniejsze, ale również o różowawym odcieniu. Preferują miejsca słoneczne lub lekko ocienione. Wymagają przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Odporne na suszę i niskie temperatury.

Chryzantemy

Termin kwitnienia: wrzesień – listopad

Wymagania i pielęgnacja: Chryzantemy balkonowe to przede wszystkim odmiany doniczkowe. Najlepiej prezentują się w dużych donicach, w pełnym słońcu. Podłoże powinno być żyzne, stale lekko wilgotne. Wymagają regularnego nawożenia i usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Ciemiernik HGC SP Lily – ozdoba zimy i wczesnej wiosny

Termin kwitnienia: luty – kwiecień

Wymagania i pielęgnacja: Ten wyjątkowy gatunek kwitnie, gdy inne rośliny jeszcze śpią. Lubi stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Ciemierniki nie lubią przesadzania, ponieważ mają niezwykle kruche korzenie, dlatego należy od razu wybrać dla nich miejsce docelowe.

Ciemiernik

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Ciemiernik

Dyptam – „gorejący krzew” na słoneczny balkon

Termin kwitnienia: maj – czerwiec

Wymagania i pielęgnacja: Dyptam to roślina rzadko spotykana, ale niezwykle dekoracyjna. Lubi pełne słońce i przepuszczalne, wapienne gleby. Wymaga umiarkowanego podlewania. Uwaga – wydziela olejki eteryczne mogące podrażniać skórę.

Dzwonek ‘Rubra’

Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień

Wymagania i pielęgnacja: Odmiana dzwonka o różowych kwiatach. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Regularne przycinanie przekwitłych kwiatów pobudza ponowne kwitnienie.

Firletka smółka ‘Plena’

Termin kwitnienia: maj – lipiec

Wymagania i pielęgnacja: Odmiana o pełnych, malinoworóżowych kwiatach. Wymaga pełnego słońca i lekkiej, piaszczystej gleby. Firletka smółka jest odporna na suszę, dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi.

Floks Douglasa ‘Lilac Cloud’ lub ‘Crackerjack’

Termin kwitnienia: maj – czerwiec

Wymagania i pielęgnacja: Floksy niskie i okrywowe świetnie nadają się na balkony. Preferują stanowiska słoneczne, przepuszczalne podłoże i umiarkowane podlewanie. Po kwitnieniu można je lekko przyciąć, by zachowały zwarty pokrój.

Gęsiówka kaukaska ‘Rosea’

Termin kwitnienia: kwiecień – maj

Wymagania i pielęgnacja: Roślina okrywowa o różowych kwiatach. Lubi słońce i lekkie, przepuszczalne gleby. Nadaje się na kaskadowe kompozycje balkonowe. Odporna na suszę i mróz.

Jarzmianka

Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień

Wymagania i pielęgnacja: Jarzmianka lubi stanowiska półcieniste, żyzną i próchniczną glebę. Na balkonie należy sadzić ją w dużych pojemnikach. Wymaga wilgotnego podłoża i osłony przed gorącym słońcem.

Jarzmianka większa

i

Autor: www.gettyimages.com, Archiwum prywatne Jarzmianka większa

Jeżówka purpurowa

Termin kwitnienia: lipiec – październik

Wymagania i pielęgnacja: Jeżówka najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Jej purpurowo-czerwone długo się utrzymują. Warto ją nawozić i regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuża jej kwitnienie. Dobrze zimuje w donicach pod warunkiem zabezpieczenia korzeni.

Kokorycz pusta

Termin kwitnienia: marzec – kwiecień

Wymagania i pielęgnacja: Roślina cebulowa o ciekawym cyklu życia – po kwitnieniu szybko zamiera. Lubi cieniste stanowiska i wilgotne, próchniczne podłoże. Kokorycz pusta jest idealna do zacienionych zakątków balkonów. Nie toleruje przesuszenia w okresie wzrostu.

Konwalia ‘Rosea’ – klasyczna piękność w różowej odsłonie

Termin kwitnienia: maj

Wymagania i pielęgnacja: Odmiana konwalii o różowych, pachnących kwiatach. Najlepiej rośnie w półcieniu, na próchnicznej, wilgotnej glebie. Wymaga systematycznego podlewania. Świetna do uprawy w pojemnikach z głębokim drenażem.

Łubin

Termin kwitnienia: czerwiec – lipiec

Wymagania i pielęgnacja: Potrzebuje stanowiska słonecznego, lekko kwaśnej gleby i umiarkowanej wilgotności. Łubin nie znosi przesadzania, dlatego pojemnik musi być docelowy. Nawożenie ograniczamy – roślina wiąże azot z powietrza.

Nachyłek ‘American Dream’

Termin kwitnienia: lipiec – wrzesień

Wymagania i pielęgnacja: Nachyłki to rośliny bardzo odporne, kochają słońce i przepuszczalne gleby. Odmiana ‘American Dream’ kwitnie intensywnie różowo, tworząc kępy gęsto obsypane kwiatami. Warto przycinać po pierwszym kwitnieniu – sprzyja to ponownemu zakwitnięciu.

Odętka – geometryczne piękno

Termin kwitnienia: sierpień – wrzesień

Wymagania i pielęgnacja: Odętka preferuje słoneczne stanowiska i wilgotne, żyzne gleby. Kwiaty rozwijają się na wyprostowanych pędach, tworząc ciekawe, pionowe kompozycje. Jest odporna na choroby i łatwa w uprawie.

Orlik pospolity ‘Nora Barlow’

Termin kwitnienia: maj – czerwiec

Wymagania i pielęgnacja: Odmiana o pełnych, czerwono-różowych kwiatach z białymi brzegami. Orlik lubi miejsca półcieniste i lekko wilgotne podłoże. Po kwitnieniu dobrze ją przyciąć – poprawia to kondycję rośliny i zapobiega samosiewom.

Pięciornik nepalski ‘Miss Willmott’

Termin kwitnienia: czerwiec – sierpień

Wymagania i pielęgnacja: Roślina niska, tworząca gęste kępy. Preferuje słoneczne stanowiska i dobrze zdrenowane, niezbyt żyzne podłoże. Dobrze znosi suszę. Pięciornik kwitnie długo i obficie. Wymaga lekkiego przycinania po przekwitnięciu.

Posłonek ‘Lawrenson’s Pink’

Termin kwitnienia: maj – lipiec

Wymagania i pielęgnacja: Doskonały do kompozycji kaskadowych. Lubi słońce, piaszczystą, suchą glebę. Posłonek wymaga minimalnej pielęgnacji. Roślina ciepłolubna – na zimę warto ją przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia.

Przylaszczka ‘Rubra Plena’ lub ‘Rosea’

Termin kwitnienia: marzec – kwiecień

Wymagania i pielęgnacja: Cieniolubna bylina o wczesnym kwitnieniu. Lubi wilgotne, próchniczne podłoże. Idealna na balkony północne. Delikatna, lecz zaskakująco odporna – zimę przetrwa bez problemu.

Pysznogłówka

Termin kwitnienia: lipiec – sierpień

Wymagania i pielęgnacja: Pysznogłówka lubi słońce i wilgotną, żyzną glebę. W upalne dni wymaga częstego podlewania. Warto ją sadzić w większych donicach, ponieważ ma silny system korzeniowy.

Rdest himalajski – dzikość w miejskiej dżungli

Termin kwitnienia: lipiec – październik

Wymagania i pielęgnacja: Rdest to roślina bardzo ekspansywna. Lubi wilgotne, próchniczne gleby i półcień. Kwiaty w odcieniu czerwonego różu przyciągają owady. Trzeba ją regularnie przycinać.

Rozchodnik ‘Matrona’ – geometryczny sukulent

Termin kwitnienia: sierpień – wrzesień

Wymagania i pielęgnacja: Lubi suche stanowiska i pełne słońce. Doskonale nadaje się do pojemników i skrzynek balkonowych. Rozchodnik ma mięsiste liście i grube pędy – nie wymaga częstego podlewania. Pięknie prezentuje się jesienią.

Sadziec – majestatyczny olbrzym

Termin kwitnienia: sierpień – październik

Wymagania i pielęgnacja: Sadziec potrzebuje dużych pojemników. Lubi wilgoć i słońce. Jej czerwono-różowe baldachy są nie tylko dekoracyjne, ale i przyciągają owady.

Serduszka okazała i wspaniała

Termin kwitnienia: maj – czerwiec

Wymagania i pielęgnacja: Cieniolubne byliny o dekoracyjnych, łukowato wygiętych pędach. Aby ładnie rosły, gleba powinna być wilgotna, żyzna i lekko kwaśna. Serduszka po przekwitnięciu roślina zasycha – warto ją wtedy przyciąć do ziemi.

Tawułka Arendsa

Termin kwitnienia: czerwiec – lipiec

Wymagania i pielęgnacja: Idealna do miejsc półcienistych. Lubi wilgotne, próchniczne podłoże. Jej czerwono-różowe kwiatostany tworzą efektowne pióropusze. Tawułkę trzeba chronić przed przesuszeniem, zwłaszcza w upały.

Tawułka Arendsa

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Tawułka Arendsa

Zawciąg nadmorski ‘Splendens’, ‘Rosea’ lub zawciąg jałowcowolistny

Termin kwitnienia: maj – lipiec

Wymagania i pielęgnacja: Zawciągi nadmorskie to kompaktowe rośliny okrywowe, idealne do skrzynek. Lubią słoneczne miejsca i piaszczyste, suche gleby. Świetnie znoszą wiatr, suszę i sól – co czyni je idealnymi na balkon. Regularne usuwanie kwiatostanów pobudza kolejne kwitnienia.

Zawilec japoński – elegancja późnego lata

Termin kwitnienia: sierpień – październik

Wymagania i pielęgnacja: Preferuje półcień i żyzne, lekko wilgotne podłoże. Na balkonie warto zapewnić mu stabilny pojemnik. Kwitnie długo i obficie, dodając subtelności późnoletnim kompozycjom.

Najpiękniejsze różowe kwiaty na balkon. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Chciałam mieć czerwony balkon, ale mam dość surfinii i pelargonii. Wybrałam te gatunki

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany