Łubin ogrodowy - Lupinus hybridus

2022-04-13 14:56

Łubin ogrodowy jest byliną z rodziny motylkowatych Leguminosae. Obecnie uprawiane mieszańce otrzymano w wyniku skrzyżowania gatunku Lupinus polyphyllus (Ameryka Południowa) z Lupinus arboreus (Kalifornia). Rośliny wyrastają do 120 cm, mają sztywne, grube, mięsiste, rozgałęzione łodygi oraz dłoniaste (złożone z 10–16 listków) liście.

Łubin ogrodowy
Autor: Gettyimages Łubin ogrodowy

Spis treści

  1. Łubin kwiaty
  2. Uprawa łubinu

Łubin kwiaty

Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu i lipcu. Jego motylkowate kwiaty są zebrane na szczytach pędów w proste grona lub kłosy osiągające nawet do 50 cm długości. Przekwitające kwiatostany należy usunąć, wtedy roślina powtórnie zakwitnie jesienią.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian łubinu ogrodowego o bogatej skali barw kwiatów: od białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej do niebieskiej i fioletowej. Bywają także dwubarwne, o odmiennie zabarwionym żagielku, skrzydełkach lub łódeczce. Najcenniejsze są odmiany zaliczane do rasy mieszańców Russela – mają piękne barwy oraz odznaczają się równomiernym kwitnieniem kłosów na całej długości.

Uprawa łubinu

Łubin ogrodowy zadowala się każdą glebą, nawet piaszczystą, ale najbujniej rośnie, gdy posadzimy go na glebie próchniczej, głęboko uprawionej, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej lub o odczynie obojętnym. Lubi słoneczne stanowisko. Niektóre odmiany są mało wytrzymałe na mróz.Stosowany do grup, na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty (chociaż dość szybko się osypuje). Starsze rośliny nie znoszą przesadzania. Łubiny pozostają na jednym miejscu 4–6 lat.

Łubin rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku na początku maja w rozstawie 30 x 20 cm, po kilka w jednym miejscu. Można siać bezpośrednio do gruntu – w połowie maja. Często potomstwo nie wygląda dokładnie tak, jak roślina mateczna, dlatego siewki wymagają selekcji. Cenne odmiany, szczególnie czerwone, można również rozmnażać z sadzonek sporządzonych z pędów bocznych, odłamywanych z kawałkiem pędu głównego (tzw. piętką). Sadzonki „umoczone” w ukorzeniaczu sadzi się pojedynczo do doniczek, w lekką i piaszczystą ziemię. Rozmnażanie z sadzonek jest trudne.

Poznaj też łubin trwały

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Wysokość 1,2 m
Termin kwitnienia VI - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów żółta

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE